Eau Claire Co. WIGenWeb what's new tools photos histories databases home
Databases > Directories >

1884 Eau Claire City Directory

Alphabetical Listing of Names for the City of Eau Claire

Names beginning with "W"

  • WAGGONER, James H, editor Daily Free Press, res 1020 Fifth ave.
  • WAGGONER, Miss Mary, amanuensis, bds 1020 Fifth ave.
  • WAGNER, August, laborer, bds w s Third 3 s of Vine.
  • WAGNER, John, carpenter, res n s Mappa 2 w of Third.
  • WAHL, August, laborer Eau Claire Lumber Co's farm, bds same.
  • WAHL, Edward, laborer Eau Claire Lumber Co's farm, bds same.
  • WAHL, Maria, domestic 517 Water.
  • WAHL, Thorer, laborer Eau Claire Lumber Co, res 417 Hobart.
  • WAIK, Anton, laborer Eau Claire Lumber Co, bds 533 Putnam.
  • WAKEMAN, Minnie, domestic 427 Water.
  • WALKER, Oramel, farmer, res 806 S Barstow.
  • WALKER, Wm, hostler Samuel Ellis, bds 225 Eau Claire.
  • WALL, Robert B, painter, res 616 Pine.
  • WALL, Wm J, painter, res n s Pine 4 w of Sixth ave.
  • WALLACE, Charles, painter, bds Hart House.
  • WALLER, Miss Eva, res 319 Second ave.
  • WALMSLEY, Horace B (Griffin & Walmsley), see West Side Mnfg Co, res 119 Rowland.
  • WALRATH, Levi, res n e cor S River and Washington.
  • WALTERS, Mrs. Harriett, res n s Madison 2 w of N Farwell.
  • WALTERS, Wm, laborer G B Chapman & Co, res C St P M & O Ry track nr Elevator.
  • WALWORTH, Charles B, Book and Job Printer, Specialties, Society and      Commercial Printing, under Eau Claire National Bank cor Kelsey and Barstow, res 212 S Barstow.
  • WALZER, Anton, laborer, bds Star House.
  • WALZER, Oldrick, laborer, bds Star House.
  • WANG, Andrew, laborer John A Jones, bds Empire Lumber Co's boarding house, Eddy Mill.
  • WANG, Ever, laborer, bds 207 Madison.
  • WANGEN, Iver (Wangen & Johnson), bds 504 Galloway.
  • WANGEN & JOHNSON (Iver Wangen, Theodore Johnson), saloon 504 Galloway.
  • WARD, Ada, domestic n e cor Dewey and Seaver.
  • WARD, Adelbert H, carpenter, res s s Seaver 2 e of Barstow.
  • WARD, Ambrose O, laborer Wm Ward, bds 902 Fifth ave.
  • WARD, Amos A, teamster Wm Ward, bds 902 Fifth ave.
  • WARD, Clara, waitress Hart House, bds same.
  • WARD, Eben, filer Valley Lumber Co, res 520 Hudson.
  • WARD, Harry, clerk Windsor House.
  • WARD, Hiram F, millwright Valley Lumber Co, res n s Fulton 3 w of Sixth ave.
  • WARD, James, laborer D Shaw Lumber Co, res Menomonee, Shawtown.
  • WARD, James, driver P C Yeager, bds same.
  • WARD, Jessie U G, student, bds 902 Fifth ave.
  • WARD, Miss Mattie H, saleslady Bowne & Bullen, res River, Shawtown.
  • WARD, Taylor, teamster, res 821 Prospect.
  • WARD, Wm, carpenter, res 902 Fifth ave.
  • WARD, Wm O, machinist, bds 902 Fifth ave.
  • WARNER, D W, laborer, bds Ritzinger House.
  • WARREN, Charles, machinist Phoenix Mnfg Co, res n e cor Randall and Mill head of First ave.
  • WARREN, Frank, carpenter, res city limits nr Birch.
  • WARREN, George (Stone & Warren), res 909 Fifth ave.
  • WARREN, James K, lumberman, res 716 Fifth ave.
  • WARSE, Rosa, domestic Alexander Meggett.
  • WASHBURN, Silas, hostler Samuel Ellis, bds 225 Eau Claire.
  • WASHBURN, Stephen, coachman W Woodward, res 1011 S Dewey.
  • WASHBURN, Stephen U, engineer, res 1010 Washington cor State.
  • WASHLIFSKY, John, carpenter, res 632 Hudson.
  • WATERBURY, Edgerton O, janitor Washington High School, res 230 Chippewa.
  • WATERBURY, Miss Nellie C, student, bds 230 Chippewa.
  • WATERMAN, Wm, engineer Eau Claire P & P Co, res nr company's mill.
  • WATSON, Alexander R, bookkpr Valley Lumber Co, res 223 Broadway.
  • WATSON, Betsy, servant Galloway House, bds same.
  • WATSON, Daniel R, machine hand Eau Claire P & P Co, res 218 N Barstow.
  • WATSON, Lewis H, machine hand Eau Claire P & P Co, bds 218 N Barstow.
  • WAUGH, Miss Augusta, bds Noah Shaw.
  • WAYLAND, James W, foreman Pioneer Lumber Co, res n w cor Vine and Third.
  • WEANAND, Christian, laborer, res w s Third 2 s of Maxon.
  • WEANAND, Frederick, laborer, bds w s Third 2 s of Maxon.
  • WEANAND, John, trunkmaker, bds w s Third 2 s of Maxon.
  • WEBBER, Charles W, laborer Valley Lumber Co, res s e cor Niagara and Ninth ave.
  • WEBBER, C Francis, teamster West Side Mnfg Co, bds s e cor Niagara and Ninth ave.
  • WEBBER, Edward, butcher, res 311 S Farwell.
  • WEBBER, Sophia, cook, bds Star House.
  • WEBBER, Wm, carpenter, res city limits nr Birch.
  • WEBSTER, Charles H, manager grocery department G B Chapman & Co, bds Eau Claire House.
  • WEBSTER, Cornelius L, contrctor, res s s Summit ave 5 e of State.
  • WEBSTER, Mary (wid Wm C), res n s Chippewa 2 w of Eighth ave.
  • WEDLUND, Oscar, shoemaker, res 609 Franklin.
  • WEEG, Frederick, laborer, bds Nicollet House.
  • WEHRLE, Felix, saloon North 1 s of depot, res same.
  • WEIDEMANN, Emil, mason, res e s Bellinger 2 n of Beach.
  • WEIDENBACHER, Julius, butcher H Schwahn & Bros, bds 830 Prospect.
  • WEIDMANN, Frank, laborer Valley Lumber Co.
  • WEIDNER, Albert, cigarmaker Edward Ruhe, bds Main nr city limits.
  • WEIDNER, Alexander (Weidner & Johnson), bds Saginaw House.
  • WEIDNER, Wm, blacksmith Moldenhouer & Damm, res n w cor Main and Grove.
  • WEIDNER & JOHNSON, (Alexander Weidner, Julius Johnson), barbers, 307 Gibson.
  • WEIK, Anton, laborer Eau Claire Lumber Co, res 533 Putnam.
  • WEIL, Leon (Weil & Steenbock), res Chicago, Ill.
  • WEIL & STEENBOCK (Leon Weil, Julius Steenbock), Wholesale Liquors n e cor Kelsey and River.
  • WEIMER, Frank, laborer, res s w cor Second ave and Hudson.
  • WEIPER, Miss Helena, bds n s Ann 1 w of First ave.
  • WEIPER, Michael J, painter, res n s Ann 1 w of First ave.
  • WEIRICH, Louis, laborer Eau Claire Lumber Co, bds 624 Franklin.
  • WEIS, Peter, laborer, bds Star House.
  • WEISSENFELS, Wm, city surveyor 130 S Barstow, bds Kneer House.
  • WEIZENEGGER, Anton, shoemaker 130 S River, res same.
  • WEIZENEGGER, Ferdinand, laborer, bds 130 S River.
  • WEIZENEGGER, Gebhard, painter Phoenix Mnfg Co, res s s Main 2 e of Grove.
  • WEIZENEGGER, J George, machinist Phoenix Mnfg Co, res e s N River 2 n of Elm.
  • WELCH, Andrew, riverman, bds Central House.
  • WELCH, Herbert, clerk Brown & Nichols, bds 1024 First ave.
  • WELCH, Frederick L, laborer, res w s Seventh ave 1 s of Lake.
  • WELCH, James E, clerk freight department C St P M & O Ry, bds 667 Wisconsin.
  • WELCH, Walter E, civil engineer Woodbridge's engineer corps, rooms River opp Postoffice.
  • WELDON, Lizzie, domestic Eau Claire House, bds same.
  • WELKE, John, harnessmaker Wm Schwahn & Co, bds William Schwahn.
  • WELLS, Miss Etta E, bds n w cor First ave and Niagara.
  • WELLS, Samuel, street commissioner, res w s First ave 3 n of C M & St P Ry track.
  • WELSH, James, logger Eau Claire Lumber Co, res s e cor Gray and Doty.
  • WELSH, Mathias, laborer, bds Pacific Hotel.
  • WELSH, Nellie, housekpr Galloway House, bds same.
  • WELSH, Thomas, cigarmaker, bds Star House.
  • WELSH, Timothy, laborer Westville Lumber Co, bds Menomonee, Shawtown.
  • WELTER, Caroline (wid Michael), res 436 N Barstow.
  • WENAAS, Laura, waitress Galloway House, bds same.
  • WENDT, Carl, laborer, res cor Second and Platt.
  • WENDT, Rudolph, brewer Eagle brewery, bds n e cor N Farwell and Madison.
  • WENZEL, Gustav, carpenter Phoneix Mnfg Co, res e s Bellinger 4 n of Beach.
  • WERLTHER, Christopher, carpenter, bds cor Price and Bellinger.
  • WERNER, Charles, grocer s w cor Bellinger and Randall, res 403 Babcock.
  • WERNER, Miss Katie, clerk Charles Werner, bds same.
  • WERNER, Peter, pilot, res 430 Forest.
  • WERSTAD, Nels, carpenter, res 610 Hudson.
  • WEST, Charles W, cigarmaker, bds 770 First ave.
  • WEST, Lottie (wid John), res 770 First ave.
  • WEST, Miss Mary M, bds 770 First ave.
  • WESTBY, Hagen J, laborer Eau Claire Lumber Co, bds 656 Wisconsin.
  • WESTBY, Theodore, laborer, bds s w cor Water and Eighth ave.
  • WESTCOTT, Henry B, clerk, bds Russell Westcott.
  • WESTCOTT, Russell, res s s Chippewa 2 e of Fourth.
  • WESTERN UNION TELEGRAPH CO, Ward B Leppere Manager, 110 Kelsey.
  • WESTLAND, John, miller Eau Claire Lumber Co's flour mill, res 558 Franklin.
  • WESTON, Henry H, laborer, bds Hart House.
  • WEST SIDE BREWERY, Carstens & Hartwig Proprietors, Randall head of Half Moon lake.
  • WEST SIDE MNFG CO (Capital $15,000), H C McDougall pres, H B Walmsley sec and treas, cor Ninth and Water.
  • WEST WISCONSIN DETECTIVE AGENCY, D C Whipple supt, 308 S Barstow.
  • WESTVILLE LUMBER CO (capital $100,000), John H Rust pres, John S Owen vice pres, R E Rust sec and treas, 304 S Barstow.
  • WETHERN, Samuel, teamster D Shaw Lumber Co, bds company's boarding house.
  • WETZELL, Wm, peddler Eagle brewery, res s s Summit ave 1 e of Putnam.
  • WHALL, Ole, laborer Eau Claire Lumber Co.
  • WHALL, Thorer, laborer Eau Claire Lumber Co.
  • WHEARETT, Thomas, yard foreman C St P M & O Ry, res s s Summit ave 3 e of Putnam.
  • WHEELER, Miss Maggie, dressmaker, bds 639 Niagara.
  • WHEELER, Richard, laborer Eau Claire City Ry, bds George Copp.
  • WHELAN, John, trunkmaker Young Bros, bds Whipple nr city limits.
  • WHELIHAN, James, watchman Eau Claire Lumber Co, res 991 Madison.
  • WHELIHAN, James Jr, hostler Eau Claire Lumber Co, bds 991 Madison.
  • WHELIHAN, Joseph, apprentice Leppere Bros, bds 991 Madison.
  • WHELIHAN, Mary, domestic 303 Talmadge.
  • WHELIHAN, Nicholas, laborer, bds 991 Madison.
  • WHEREATT, Edward J, res 420 Hudson.
  • WHEREATT, George W, collector, res s w cor Chippewa and Third ave.
  • WHEREATT, Wm, butcher C L Haggard, res s w cor Chippewa and Third ave.
  • WHERLE, Andrew, laborer, Sherman Lumber Co, res rear 1006 First ave.
  • WHERLE, August, laborer Eau Claire Lumber Co, bds rear 1006 First ave.
  • WHIFFLER, Mary, cook 516 Menomonee.
  • WHIPPLE, Darwin C (Whipple and Dunn), collector, res 603 Main.
  • WHIPPLE & DUNN (Charles H Dunn, Darwin C Whipple), General Collecting and Loan Agents 308 S Barstow.
  • WHITE, Allen, sawyer Ingram Lumber Co, bds s w cor Sixth ave and Broadway.
  • WHITE, Byron, laborer Sherman Lumber Co, bds company's boarding house.
  • WHITE, Charles, laborer Eau Clarie Lumber Co, bds 130 N Barstow.
  • WHITE, Crosby (Crosby White & Co), res Minneapolis, Minn.
  • WHITE, CROSBY & CO (Crosby White), trade auction house 112 Kelsey.
  • WHITE, D'Albert, laborer Owen Lumber Co, bds Menomonee, Shawtown.
  • WHITE, Daniel, Livery, Sale and Boarding Stable 327 Water, res 325 Chippewa.
  • WHITE, Daniel, livery, res s s Chippewa 1 e of Fourth ave.
  • WHITE, Frank, laborer, Eau Claire Lumber Co, bds 515 Germania.
  • WHITE, G F, stonemason, bds Star House.
  • WHITE, John, lumberman, bds Star House.
  • WHITE, John, time-keeper Ingram Lumber Co, bds s w cor Sixth ave and Broadway
  • WHITE, Peter, laborer, bds 420 Galloway.
  • WHITE, Robert, laborer, res cor Price and Whipple.
  • WHITE, Thomas H, machinist, res n e co Forest and Elm.
  • WHITE, Wm, carpenter, res s w cor Sixth ave and Broadway.
  • WHITE, Wm, laborer, bds 420 Galloway.
  • WHITE, Wm, laborer, res n w cor Fifht ave and Hudson.
  • WHITNEY, Philip, laborer Empire Lumber Co, bds company's boarding house, Eddy Mill.
  • WHITSEGG, John, barber, bds 420 Galloway.
  • WHITTENBORN, George, laborer Sherman Lumber Co, bds company's boarding house.
  • WHITTIER, Reuben D, teamster Sherman Lumber Co, res n s Cameron 1 w of R R track.
  • WHITWAM, Frank E, Saloon 218 Water, res same.
  • WICK, Amon, laborer, rooms s e cor Water and Eighth ave.
  • WICKHAM, Theodore, painter O Ness, bds 112 Bridge.
  • WICKLUM, Andrew, carpenter, res n s Bellinger 2 n of Randall.
  • WIEDEMEYER, Wm, harnessmaker Wm Schwahn & Co, bds Wm Schwahn.
  • WIDNER, Alexander, barber, bds Saginaw House.
  • WIEGAND, John, bds w s Third 2 s of Maxon.
  • WIENAND, Lizzie, domestic 218 Fourth ave.
  • WIER, Mary, dressmaker, bds 624 Franklin.
  • WIGGIN, Hiram D, clerk Hohn & Arnstad, res 215 Mappa.
  • WIGHT, John, time-keeper Empire Lumber Co, res s w cor Broadway and Sixth ave
  • WIGHT, Wm, carpenter Empire Lumber Co, res cor Sixth ave and Broadway.
  • WIKEN, Peter H, laborer Valley Lumber Co, bds Water nr city limits.
  • WILBUR, Alphonso F (Hume & Wilbur and Davis & Wilbur), res 504 Sixth ave.
  • WILCOX, Charles R, street commissioner, res n s Broadway 3 w of Fourth ave.
  • WILCOX, Nelson C (G B Chapman & Co), res 107 Newton.
  • WILCOX, Oramel, Cigars and Tobaccos and News Depot 205 S Barstow, res 210 S Farwell.
  • WILCOX, Sylvanus H, County Treasurer County Court House, res 516 Menomonee.
  • WILDER, Abbott P, Watchmaker and Jeweler 413 Water, res 910 Fifth ave.
  • WILKIE, Thomas K, mason, res s e cor Seventh ave and Lake.
  • WILKINS, Edward C, foreman Eau Claire Lumber Co, res 946 Madison.
  • WILKINS, Mrs Sarah M, res s s Seaver 2 e of Farwell.
  • WILLARD, Bert, clerk S E Brimi, rooms 201 S Barstow.
  • WILLARD, Wales H, engineer Fire Engine No 1, res Fifth ave s of River.
  • WILLIAMS, Charles, laborer Westville Lumber Co, bds company's boarding house.
  • WILLIAMS, Edward, carpenter, res 1219 State.
  • WILLIAMS, Frank M, operator W U Tel Co, bds 1219 State.
  • WILLIAMS, George S, barber F W Pauly, rooms 319 S Barstow.
  • WILLIAMS, George W, janitor County Court House, rooms same.
  • WILLIAMS, George W, real estate, res 719 Third ave.
  • WILLIAMS, L L (Williams & Williams), res Augusta, Wis.
  • WILLIAMS, Miss Nellie, teacher North Side High School, bds 811 N Dewey.
  • WILLIAMS, Thomas E (Williams & Williams), res 1204 S River.
  • WILLIAMS, Wm W, teamster W O Mattison, res 121 Niagara.
  • WILLIAMS & WILLIAMS (Thomas E and L L Williams), Furniture 314 S Barstow.
  • WILLIAMSON, Allen, foreman Phoenix Mnfg Co.
  • WILLIG, M, laborer, bds Ritzinger House.
  • WILLIS, John A, teamster, res cor Fifth ave and Pine.
  • WILLIS, Miss Mary L, bds 410 Second ave.
  • WILSON, A D, driver D W & H L Day, bds 317 S Farwell.
  • WILSON, Carl M, clerk U S Land Office, bds 317 Seaver.
  • WILSON, Edward N, sawmill, bds 313 Gray.
  • WILSON, Elizabeth (wid George), res e s Mill 1 n of Randall.
  • WILSON, Frank, bds Wisconsin House.
  • WILSON, Fountain, sec and treas Pioneer Lumber Co, res s e cor Second and Vine.
  • WILSON, George, carpenter, res s e cor Bridge and First ave.
  • WILSON, George, engineer Eau Claire P & P Co, bds 416 N Barstow.
  • WILSON, George, riverman, bds Central Hotel.
  • WILSON, Henry, teamster C F Mayhew, bds s e cor First ave and Lake.
  • WILSON, James, machine hand Eau Claire P & P Co, res city limits nr Birch.
  • WILSON, James I, teamster D Shaw Lumber Co, res nr company's boarding house, Menomonee, Shawtown.
  • WILSON, John J, engineer, bds Menomonee, Shawtown.
  • WILSON, Joseph, traveling agt Pioneer Lumber Co, bds 313 Gray.
  • WILSON, Leslie, traveling agt, res 313 Gray.
  • WILSON, Miss Nettie, clerk Kepler & Co, bds 516 Menomonee.
  • WILSON, Richard F, vice pres Pioneer Lumber Co, res 313 Gray.
  • WILSON, Sylvester, machinist Phoenix Mnfg Co, bds A G Beebe.
  • WILSON, Wm, pres Pioneer Lumber Co, res Menomonee, Wis.
  • WINDEL, Gertie, domestic 321 Fourth ave.
  • WINDSOR HOUSE, Wm F Vinton Proprietor, s w cor Gibson and S River.
  • WINDUS, George, fireman, bds 416 N Barstow.
  • WING, Halvor, laborer Eau Claire Lumber Co, res 812 Main.
  • WING, Hogan, laborer, res n w cor Seventh ave and Hudson.
  • WINGER, Ole O, cook, res rear 414 Hobart.
  • WINSLOW, George F, druggist n e cor Water and Fourth ave, rooms Pioneer Blk.
  • WINTER, Geo W, engineer C St P M & O Ry, res s s Madison 1 e of Putnam.
  • WINTER, Rosa, domestic Ritzinger House.
  • WINTERBOTHAM, Miller, time-keeper Pioneer Lumber Co, bds Eau Claire House.
  • WINTERGHAST, Barney, painter, bds Star House.
  • WISCONSIN CENTRAL RAILROAD, W S Barr Agent, Depot North St North Side.
  • WISCONSIN HOUSE, John Britton Proprietor, cor Hubbard and Wisconsin.
  • WISCONSIN TELEPHONE CO, G B Shaw local manager, office Daniel Shaw Lumber Co.
  • WISEMAN, John, clerk George Johnson, bds same.
  • WISNER, Marshall W, farmer, res 1203 S Farwell.
  • WISOTZKE, Jacob, carpenter, res e s Whipple 2 s of Randall.
  • WISOTZKE, John, laborer, bds e s Whipple 2 s of Randall.
  • WISSENFELS, Marks, sorter, res e s Mappa 3 n of Beach.
  • WITHEE, Frank, driver Eau Claire City Ry, bds George Copp.
  • WITHEE, Warren, laborer, bds 832 Menomonee.
  • WITHERS, George M, clerk Robert Parker, res 805 S River.
  • WITHERS, George M, collector, res 805 S River.
  • WITSIC, John, barber Albert Halvorson, bds 420 Galloway.
  • WOHL, John M, paper carrier, bds 524 Seventh ave.
  • WOHL, Louis J, setter Empire Lumber Co, res 524 Seventh ave.
  • WOLD, Hans S, laborer Eau Claire Lumber Co.
  • WOLF, George, works Victor Wolf, bds 305 Wisconsin.
  • WOLF, John C, clerk Victor Wolf, bds 305 Wisconsin.
  • WOLF, Victor, Livery, Sale and Boarding 410 to 414 Galloway, City Omnibus Line and Stone Quarry, Office 305 Wisconsin, res 305 Wisconsin.
  • WOLF, Wm, works Victor Wolf, bds 305 Wisconsin.
  • WOLFORD, T Henry, stenographer, res n s Broadway 3 e of Seventh ave.
  • WOLLER, Otto, clerk Culver & Ellison, res 425 Hobart.
  • WOLLUM, Carl, laborer, res n e cor Water and Sixth.
  • WOLLUM, Louis O, mason, re sw s Niagara 3 w of Fifth ave.
  • WOLLUM, Peter, mill hand, res 510 Niagara.
  • WOLT, Frederick, laborer C St P M & O Ry, res w s Hobart 2 n of Elm.
  • WOLTERSDORF, Fred W, res n s Wisconsin 2 e of N Barstow.
  • WOLTERSDORF, Frederick W Jr, barber n w cor Barstow and Kelsey, res 310 Wisconsin.
  • WOOD, Emeline (wid Olonzo), bds 622 Wisconsin.
  • WOOD, Robert B, laborer Eau Claire Chilled Plow Co, res s s Menomonee 2 e of Crescent rolling mill.
  • WOOD, Wm, lumberman, bds rear 632 Wisconsin.
  • WOODBURY, Fremont D, chief engineer Woodbury's engineer corps, rooms 205 N Barstow.
  • WOODBURY'S ENGINEER CORPS, F D Woodbuy Chief Engineer, Gustave C Brynildsen Draughtsman and Manager, Office 205 N Barstow.
  • WOODLAND, Frederick C (Cathcart & Woodland), res e s Farwell 3 s of Gibson.
  • WOODLOCK, James, yardman Galloway House, bds same.
  • WOODWARD, Francis W, pres Eau Claire Chilled Plow Co, res s e cor State and Gilbert ave.
  • WOODWARD, Joseph W, trav agt Northwestern Lumber Co, bds 811 Porter ave.
  • WOODWARD, Miss Mary D, res s e cor State and Gilbert ave.
  • WOOLEY, Wm, laborer Sherman Lumber Co, bds company's boarding house.
  • WORMBALL, James, laborer Eau Claire Lumber Co.
  • WORTH, John J, teacher, res n s Beach 1 w of Mappa.
  • WRAIGHT, Wm, laborer, res 410 Doty.
  • WRAY, Mrs Josephene, bds 705 S Barstow.
  • WREN, Peter, edger Eau Claire Lumber Co, bds 420 Galloway.
  • WRIGHT, Edward, laborer, res s s Barland 1 e of Talmadge.
  • WRIGHT, George, foreman Empire Lumber Co, res s s Menomonee 1 e of Ninth ave.
  • WRIGHT, Lily, domestic 115 Water.
  • WRIGHT, Walter W, postal clerk C St P M & O Ry, res 625 Hobart.
  • WUERCH, Delia, domestic n e cor Niagara and Sixth ave.
  • WYANT, Wm H, teamster Eau Claire Lumber Co, res 1025 Second ave.
  • WYATT, Miss Jane, music teacher s w cor Dewey and Jones, res same.
  • WYATT, John J, bds s w cor Dewey and Jones.
  • WYCOLL, Wm, laborer, bds Hart House.
  • WYMAN, Asagal D (Eau Claire Fish Company), res 919 Porter ave.
  • WYMAN, Milo B, foreman Ingram Lumber Co, res cor Third ave and Pine.
  • WYNN, Thomas, lumberman, bds 420 Galloway.

-As transcribed from the 1884 Eau Claire City Directory, R. L. Polk & Co.

Please use this form to search this site:
  Help
Site Search by PicoSearch pico
disclaimer

The WIGenWeb Project logo was designed and provided by Debbie Barrett.



DISCLAIMER:  No claim is made to the copyrights of the individual submitters. The contents of this entire website may be used for personal use only by individuals researching their ancestry. Commercial use of this information for profit is strictly prohibited without prior permission of the owners. Other genealogical websites may link to this website; however, permission is not granted to duplicate any of the contents. Anyone contributing material for posting does so in recognition of its free, non-commercial distribution, as well as the responsibility to assure that no copyright is violated by the submission.  This website and its coordinator are not responsible for donations of copyrighted material where explicit written permission has not been granted for use.

copyright footer


Copyright © 1998 - 2012 wigenwebcc
All Rights Reserved
This website was first established on 28 Jan 1998