Eau Claire Co. WIGenWeb what's new tools photos histories databases home
Databases > Directories >

1884 Eau Claire City Directory

Alphabetical Listing of Names for the City of Eau Claire

Names beginning with "S"

  • SACK, Christian, laborer C St P M & O Ry, res e s Hobart 4 n of Huyssen.
  • SACKETT, Eldred E, miller C F Mayhew, bds s e cor First ave and Lake.
  • SAGENDORF, Albert, carpenter West Side Mnfg Co, res s s Water 5 e of Tenth ave.
  • SAGINAW HOUSE, P J Bolin Proprietor, 211 S Barstow.
  • ST PETER, Peter, saloon 248 Water, res same.
  • SALEVKE, Adolph, tailor Herman Schultze, bds same.
  • SALSBURY, James F, Law and Real Estate Office Kleiner's Blk 406 Water, res n e cor Chippewa and Sixth.
  • SALVESON, Ole, wagonmaker A Mattison, bds same.
  • SALY, Elmer, laborer, bds 512 Hobart.
  • SAMPLE, Wm, carpenter, bds s s Central 1 w of Oxford ave.
  • SAMPSON, Augusta, domestic 919 Porter ave.
  • SAMPSON, Miss Lilly, bds 321 Niagara.
  • SAMPSON, Thomas, grocer 549 Franklin, res same.
  • SAMUELS, Charles J, cashier C M & St P Ry, res 616 Wisconsin.
  • SAMUELSON, Jacob, laborer, bds Scandinavian House.
  • SAMUELSON, John, laborer Eau Claire Lumber Co, res w s N Barstow 4 n of Elm.
  • SANBORN, Margaret (wid Daniel), res s s Price 2 w of Whipple.
  • SANDBORG, Frithjof (F Sandborg & Co), rooms 205 N Barstow.
  • SANDBORG F & CO (FRithjog Sandborg, George W Thomas), Druggists and Apothe- caries 205 N Barstow.
  • SANDELL, John, butcher Anderson & Polson, bds 305 Galloway.
  • SANDERS, Amelia, domestic 640 Niagara.
  • SANDERS, James S, carpenter, res n s Fulton 4 w of Sixth ave.
  • SANDMAN, Henry, teamster Eau Claire Lumber Co, bds company's boarding house.
  • SANDVALD, Ole, lumberman, bds Wisconsin House.
  • SANDYS, Frank, general commission merchant 407 S Barstow, res 709 S Farwell.
  • SAND, Ole E, laborer, res 218 Galloway.
  • SANTRY, Daniel, laborer Empire Lumber Co, bds company's boarding house, Eddy Mill.
  • SAREN, Ole, laborer Phoenix Mnfg Co, res rear of 420 Mill.
  • SARZIN, Frank, lumberman, res 442 Water.
  • SATHER, Andrew, laborer, res s s Water 1 e of Eighth ave.
  • SATHER, Ole, laborer, res n s Barland 2 e of Talmadge.
  • SATHER, Robert, clerk A H Hollen, res 501 N Barstow.
  • SAUNDERS, Adelbert W, printer C B Walworth, rooms 312 S Barstow.
  • SAUNDERS, Miss Mary, teacher North Side Branch School, bds 616 Wisconsin.
  • SAUNDERS, Wesley, printer, bds s w cor S River and Earl.
  • SAUPE, Frank C, harness maker F W Saupe, bds 219 S Farwell.
  • SAUPE, Frederick W, harnessmaker 215 S Barstow, res 219 S Farwell.
  • SAWYER, Charles S, teamster, res 612 First ave.
  • SCALLON, Hugh V, physician 409 Galloway, res 648 Wisconsin.
  • SCAMMON, Daniel R, scaler, bds 239 Lake.
  • SCAMMON, George W, contractor, res 639 Water.
  • SCAMMON, Robert A, carpenter, res 605 Niagara.
  • SCANDINAVIAN HOTEL, Anderson Bros proprs, cor Galloway and N Farwell.
  • SCENDEL, Andrew, laborer, bds w s Mill 5 n of Price.
  • SCENDEL, Charles, brewer, res w s Mill 5 n of Price.
  • SCHABAKER, Franz, laborer Eau Claire Lumber Co, res e s Forest 2 s of Huyssen
  • SCHAEFER, Daniel, merchant tailor 309 Kelsey, res 304 S Farwell.
  • SCHAEFER, Henry D, laborer, res 524 Forest.
  • SCHAEFER, H J A, Register of Deeds County Court House, res 306 Chippewa.
  • SCHAEFER, Miss Ida, clerk Register of Deeds, bds 306 Chippewa.
  • SCHAEFER, Mrs Caroline, hair goods 301 S Farwell, res same.
  • SCHAFER, Daniel, tailor, res 304 S Farwell.
  • SCHAFER, Henry, mason, res 301 S Farwell.
  • SCHAFER, Henry T, wagonmaker Girnau & Dohrman, bds 301 S Farwell.
  • SCHAFER, John W, cigarmaker Edward Ruhe, bds 301 S Farwell.
  • SCHAFF, Louis, porter Eau Claire House, rooms 314 Gibson.
  • SCHAIBLE, Frederick, teamster Phoenix Mnfg Co, res s s Wisconsin 2 e of Forest.
  • SCHAIRNAN, Jacob, laborer Phoenix Mnfg Co, res s e cor Bellinger and Spruce.
  • SCHARLOU, Annie, domestic 533 Water.
  • SCHEFF, Frank, laborer Dennis Cody, res nr Eau Claire P & P Co's mill.
  • SCHILLEY, Arnold, laborer, res s s Hudson 5 w of Seventh ave.
  • SCHIMIAN, Joseph, carpenter, res 601 Water.
  • SCHLATTER, Frank, laborer, res 965 Madison.
  • SCHLEG, John, works Ritzinger House.
  • SCHLEGELMILCH, Miss Amelia, bds 517 S Farwell.
  • SCHLEGELMILCH, Miss Dora, bds 517 S Farwell.
  • SCHLEGELMILCH, Herman, Shelf and Heavy Hardware, Window Glass, Putty, Paints, Oils, Building Paper, Farming Tools, Guns, Pistols, Powder, Etc. 217 S Barstow, res 517 S Farwell.
  • SCHLEGELMILCH, Herman Jr, clerk Herman Schlegelmilch, bds same.
  • SCHLEGELMILCH, Miss Louisa A E, teacher East Side High School, bds 517 S Farwell.
  • SCHLEGELMILCH, Rudolph, clerk Herman Schlegelmilch, bds same.
  • SCHLEITING, Charles, peddler, res 323 Babcock.
  • SCHLENTINGER, Augusta, domestic cor Price and Bellinger.
  • SCHLICHTING, Mary, sorter Eau Claire P & P Co.
  • SCHLOSSER, Christ, clerk Miller & Huebener, res n w cor Forest and Elm.
  • SCHLOSSER, George, foreman Eau Claire Free Press, res rear 1218 S Farwell.
  • SCHLOSSER, Matthew, clerk Miller & Huebener, bds C Schlosser.
  • SCHMIDT, August, saloon n s N Barstow bet Wisconsin and Madison, res n s Wisconsin 3 e of N Barstow.
  • SCHMIDT, John, laborer Eau Claire Lumber Co, res e s Putnam 2 s of Birch.
  • SCHMIDT, Louis, saloon 208 S Barstow, res 403 S Farwell.
  • SCHMIDT, Nicholas, laborer Gas Light Co, res cor Beach and Bellinger.
  • SCHMIDT, Peter, ice peddler, bds 435 Hobart.
  • SCHMITT, Mathias, laborer, res n w cor Spruce and Whipple.
  • SCHMITT, Mathias Jr, butcher, bds n w cor Spruce and Whipple.
  • SCHMITZ, John, laborer, bds 402 Doty.
  • SCHMITZ, Joseph, clerk Joyce & Owens, bds 402 Doty.
  • SCHMITZ, Mary (wid John), res 404 Doty.
  • SCHMITZ, Michael, sawyer Eau Claire Lumber Co, res n s Main 1 w of Doty.
  • SCHMITZ, Nels O, laborer D Shaw Lumber Co, bds s s Menomonee 1 e of Crescent rolling mill.
  • SCHMITZ, Nicholas, laborer, bds 402 Doty.
  • SCHMITZ, Wm, clerk H C Schwahn, bds 830 Prospect.
  • SCHNEIDER, Henry, blacksmith Girnau & Dohrman, bds 613 Germania.
  • SCHNEIDER, John, saloon e s Wisconsin bet N Farwell and Barstow, res e s Erin 4 s of Birch.
  • SCHNEIDER, Margaret (wid Martin), res e s Germania 2 n of Birch.
  • SCHMITTKE, August, carpenter, res w s Erin 3 n of Birch.
  • SCHOLTES, John, laborer Eau Claire Lumber Co, res cor Whipple and Vine.
  • SCHREIBER, Wm, laborer C St P M & O Ry, res e s Hobart 3 n of Huyssen.
  • SCHREIBER, Wm, laborer, res rear 508 N Farwell.
  • SCHROEDER, August, mason, res 515 Dewey.
  • SCHROEDER, August (Radensleben & Schroeder), res 410 S Farwell.
  • SCHROEDER, Fritz, blacksmith Girnau & Dohrman, bds Peter Girnau.
  • SCHROEDER, J Henry, machinist, res s e cor Huyssen and N River.
  • SCHULENBURG, Richard, vice pres Eau Claire Lumber Co, res St Louis, Mo.
  • SCHULER, Christian, laborer, res cor Third and Maxon.
  • SCHULNER, Anton, lumberman, res w s Germania 6 n of Birch.
  • SCHULSER, Anton, carpenter, bds Scandinavian House.
  • SCHULTZ, Amos, carpenter, res w s Randall 2 e of Mappa.
  • SCHULTZ, Mrs. Mary, res 311 S Farwell.
  • SCHULTZ, Oscar, clerk A A Cutter, bds 311 S Farwell.
  • SCHULTZE, Herman, merchant tailor n w cor N Farwell and Wisconsin, res same.
  • SCHULZ, Gustave, carpenter, res s w cor Eighth ave and Broadway.
  • SCHUMACHER, Mary, domestic n e cor S Farwell and Rowland.
  • SCHUMACHER, Sophie, domestic Mrs. Ida Stoeppler.
  • SCHUSLER, Charles F, salesman D Shaw Lumber Co, bds company's boarding house.
  • SCHUSLER, Miss Sadie, dressmaker, bds Second ave 2 s of Fulton.
  • SCHUSTER, Miss Bertha, teacher East Side High School.
  • SCHUTT, Magnus C, laborer City Ry Co, res 1019 Third ave.
  • SCHWAHN, Albert F (H Schwahn & Bros), bds 921 Second ave.
  • SCHWAHN, Fred C (H Schwahn & Bros), res 923 Second ave.
  • SCHWAHN, Henry C (H Schwahn & Bros), res 835 Prospect.
  • SCHWAHN, H & BROS (Henry C, Fred C and Albert F Schwahn), Meat Market 412 S Barstow and 213 N Barstow.
  • SCHWAHN, Rudolph, foreman Wm Schwahn & Co, bds 923 Second ave.
  • SCHWAHN, Wm (Wm Schwahn & Co), res 406 S Farwell.
  • SCHWAHN, WM & CO (Wm Schwahn, M E O'Connell), Manufacturers and Wholesale and Retail Dealers in Saddles, Harness, Collars, Etc, and Agents for all kinds of Society Goods and Uniforms 403 S Barstow.
  • SCHWARTZ, John, laborer, res e s Forest 4 n of William.
  • SCHWETBERGER, Englebert, tailor, res 549 Germania.
  • SCHYDLOVSKI, Michael, laborer Eau Claire Lumber Co, res 124 Bellevue ave.
  • SCKOW, Anton, laborer, bds 640 Galloway.
  • SCKOW, Ole, clerk, bds 640 Galloway.
  • SCOTT, Andrew, mason, res 320 Babcock.
  • SCOTT, James R, res 716 Menomonee.
  • SCOTT, Mrs. Lucy M, res 320 Babcock.
  • SCOTT, Mary A (wid James M), res 716 Menomonee.
  • SCOTT, Samuel, saloon n e cor Water and Seventh ave, res 834 Water.
  • SCOTT, Wm, horse trainer, res S River 1 n of Gibson.
  • SEAGER, John, barber Martin Page, rooms n e cor Water and Fourth ave.
  • SEAMAN, Charles A, engineer Lakeside Grain Co, res w s Ninth ave 1 n of Niagara.
  • SEARLE, Mary, waitress 111 Bridge.
  • SEARLS, Marvin, teamster Eau Claire Lumber Co, bds 130 N Barstow.
  • SEARLS, Samuel W, millwright Empire Lumber Co, res Eddy Mill.
  • SEARS, Miss C Edna, librarian Free Library and Reading Room, bds 717 S River.
  • SEARY, John, cigarmaker Hinrichs & Hartman, bds 416 N Barstow.
  • SEATON, Anton, laborer, bds Ritzinger House.
  • SEAVER, Miss Kate L, bds 417 Seaver.
  • SEAVERS, Carl, laborer Empire Lumber Co, res s s Chippewa 2 w of Fifth ave.
  • SEAVERSON, Samuel, laborer Eau Claire Lumber Co, res w s Putnam 6 n of Birch.
  • SEAWARD, Elbert I, engineer West Side Mnfg Co, res 832 Menomonee.
  • SEBARBERL, Hermine, domestic 144 Niagara.
  • SEBENTHAL, Mary (wid Charles), bds 927 Second ave.
  • SEBOLT, Herman, butcher Stone & Warren, bds 909 Fifth ave.
  • SECHEL, Joseph, watchmaker, bds Star House.
  • SEDERHOLM, Charles V, carpet weaver cor Price and Bellinger, res same.
  • SEE, Wm, hostler Mrs. A Smith, bds 616 S Barstow.
  • SEEM, Andrew, carpenter, bds 429 Hobart.
  • SEIELSTAD, Miss Mary, seamstress Quirk Sisters, bds cor First ave and Chestnut.
  • SEIP, Wm E, supt Eau Claire Gas Co, res 613 S River.
  • SENEY, James H, carpenter W J Seney, bds Daniel McBeath.
  • SENEY, Wm J, blacksmith n e cor First ave and Ann, bds Daniel McBeath.
  • SENEY, William T, bartender W H Hall, bds n e cor Wisconsin and Farwell.
  • SERTIS, Fanny, domestic Eau Claire House, bds same.
  • SETTER, Ole, laborer Valley Lumber Co, bds company's boarding house.
  • SEVENTHRAL, Frank, traveling agt, res cor Oxford ave and Central.
  • SEVER, Wm, teamster D Shaw Lumber Co, bds E Shawtown.
  • SEVERSON, Bessie, domestic 1128 State.
  • SEVERSON, Miss Carrie, bds 914 First ave.
  • SEVERSON, Clara, domestic 1113 S Barstow.
  • SEVERSON, Edward, carpenter, res 220 Bellinger.
  • SEVERSON, Elizabeth, domestic 640 Galloway.
  • SEVERSON, Ole, laborer Valley Lumber Co, bds company's boarding house.
  • SEVERSON, Sacare, painter, res s w cor Lake and Sixth ave.
  • SEVERSON, Samuel, machinehand Phoenix Mnfg Co, bds n w cor Hobart and Wisconsin.
  • SEVERSON, Thomas, fireman Valley Lumber Co, bds Menomone nr company's yard.
  • SEWELL, Jennie, waitress Galloway House.
  • SEWELL, Wm, laborer Westville Lumber Co, bds Menomonee, Shawtown.
  • SEWELL, Wm, laborer, bds 115 Bridge.
  • SEWERS, Annie, waitress Galloway House, bds same.
  • SEXES, Hans, laborer, res s s Menomonee 2 e of Ninth ave.
  • SEXTON, Daniel, laborer, bds Ritzinger House.
  • SEYBERTH, George, butcher H Schwahn & Bros), bds 412 S Barstow.
  • SEYBERTH, Leonard (H Schwahn & Bros), bds 921 Second ave.
  • SEYBOLD, John, barber Albert Halvorson, bds Nicollet House.
  • SEYBOLD, Mary, domestic 12 15 Menomonee.
  • SEYBOLD, Wm J, manager R A Zuehlke, bds Nicollet House.
  • SHAGER, Miss Annie, clerk Holm & Thompson, bds Skandinavian Hotel.
  • SHAKER, Lars, foreman Empire Lumber Co, res n s Water 3 e of Sixth ave.
  • SHANE, Dorsey, packer D Shaw Lumber Co, bds Menomonee, Shawtown.
  • SHANE, Edgar J, packer D Shaw Lumber Co, bds Menomonee, Shawtown.
  • SHANE, Frank, laborer, Valley Lumber Co, bds company's boarding house.
  • SHANE, Isaac H, teamster D Shaw Lumber Co, res Menomonee, Shawtown.
  • SHANE, Matthew, laborer Valley Lumber Co, bds company's boarding house.
  • SHANNON, Edward, laborer, bds Nicollet House.
  • SHANNON, James, laborer, bds Star House.
  • SHAPLEIGH, Richard W, scaler Eau Claire Lumber Co, rooms company's office.
  • SHARP, Henry, driver H C Putnam, bds same.
  • SHARPE, Thomas, laborer Eau Claire Lumber Co, bds H Upper Red Row.
  • SHARPIE, Delia, nurse, bds Star House.
  • SHARPLEY, Richard, lumberman, res 211 Broadway.
  • SHAVER, L, Principal Eau Claire Business College, Postoffice Blk, bds Eau Claire House.
  • SHAW, Benjamin R, bds n s Bridge 3 e of Fifth ave.
  • SHAW, DANIEL LUMBER CO, C A Bullen, President; Eugene Shaw, Vice President; Geo B Shaw, Secretary; D H Ferguson, Treasurer; C S Newell, Superintendent; Manufacturers Lumber, Lath and Shingles, Planing Mill, Farming and General Merchandise, and Proprietors Crescent Roller Flour Mills, Shawtown.
  • SHAW, Duncan, laborer, res 225 Chippewa.
  • SHAW, Miss Emma F, bkkpr N Shaw's foundry, bds 734 Menomonee.
  • SHAW, Eugene, vice pres Daniel Shaw Lumber Co, res 1354 Menomonee.
  • SHAW, Frank, laborer, bds n e cor Chippewa and First ave.
  • SHAW, Frank, student bds 734 Menomonee.
  • SHAW, George B, Secretary D Shaw Lumber Co, Board of Trade and Eau Claire Pulp & Paper Co, Secretary and Treasurer Eau Claire City Railway Co, Eau Claire Water Power Co, and Eau Claire Chilled Plow Co, and Local Manager Wisconsin Telephone Co, res 1354 Menomonee, Shawtown.
  • SHAW, James S, foreman Phoenix Mnfg Co, res 304 Babcock.
  • SHAW, Miss Lenora, bds n s Bridge 2 e of Fifth ave.
  • SHAW, Lorin, lumberman, res East 1 s of Menomonee, Shawtown.
  • SHAW, Mary A (wid Noah), res 734 Menomonee.
  • SHAW, Nellie (wid Henry), bds Menomonee, Shawtown.
  • SHAW, Noah (N Shaw & Co), res Menomonee nr Empire Lumber Co's office.
  • SHAW, N & CO, Proprietors Eagle Iron Works, foot Island ave e of C V & S Ry's tracks.
  • SHAW, Samuel, carpenter N Shaw's foundry, bds Menomonee.
  • SHAY, Cornelius, laborer, bds Kneer House.
  • SHAY, James, hostler Clements & Lytle, bds Kneer House.
  • SHAY, Maggie, domestic Second ave 2 s of Fulton.
  • SHEA, Andrew J, cook, res 627 Broadway.
  • SHEA, Hans, laborer, bds w s Bellinger 2 n of Randall.
  • SHEA, James, mason, res cor Mill and Randall.
  • SHEA, Joseph, laborer, bds cor Mill and Randall.
  • SHEPARD, Elvira (wid Serenuns), res s s Summit ave 6 3 of Putnam.
  • SHEPARD, Frederick, bartender F E Whitwam, bds same.
  • SHEPLEY, George, painter 421 Chippewa, res same.
  • SHEPLEY, Miss Jennie, music teacher, bds 429 Chippewa.
  • SHERER, Sanford T, shoemaker, res 430 Forest.
  • SHERMAN, Arthur M, lumberman, res n w cor Second ave and Lake.
  • SHERMAN, Arthur S, student, bds n w cor Second ave and Ann.
  • SHERMAN, Miss Bertie, res s w cor Gilbert ave and State.
  • SHERMAN, Bradley B, mason, res cor Babcock and Beach.
  • SHERMAN, Charles F, gas-fitter, res s e cor Fifth and Congress.
  • SHERMAN, Georgie (wid Stanley), rooms 667 Wisconsin.
  • SHERMAN, George H, fireman D Shaw Lumber Co, res E Shawtown.
  • SHERMAN, Henry J, nightwatchman Crescent roller mill, res s s Menomonee nr Ninth ave.
  • SHERMAN, James S, works Sherman Lumber Co, bds company's boarding house.
  • SHERMAN, John L, boarding house 824 Menomonee.
  • SHERMAN, John S, res n w cor Gilbert ave and State.
  • SHERMAN, Louis, millman, bds w s Bellinger 2 n of Randall.
  • SHERMAN LUMBER CO, J G Thorp, President; A M Sherman, Vice President; S W Chinn, Secretary and Treasurer; office 403 S Barstow; boarding house s e cor Cameron and Fifth.
  • SHERMAN, Miss Mallie, bds 1206 First ave.
  • SHERMAN, Miss Nellie, student, bds s w cor Gilbert ave and State.
  • SHERMAN, Ole, laborer Eau Claire Lumber Co, res Main nr city limits.
  • SHERMAN, Oluf, shoemaker 122 S Barstow, res 717 Gray.
  • SHERMAN, Miss Stella, telegraph operator, bds e s Farwell 2 s of Kelsey.
  • SHERMAN, Webster, clerk G B Chapman & Co, res 1226 S River.
  • SHERMAN, Willard B, student, bds s w cor Gilbert and State.
  • SHERPY, Henrietta (wid Randolph), res n end of N Farwell.
  • SHERTER, Adam, laborer Westville Lumber Co, bds Menomonee, Shawtown.
  • SHERWIN, Edward E, driver American Express Co, bds 315 Lake.
  • SHERWIN, Mrs. Elizabeth B T, teacher Garfield School, res 315 Lake.
  • SHERWIN, John C, res 315 Lake.
  • SHIMIEN, Jacob, machinist Phoenix Mnfg Co, res Bellinger 4 n of Randall.
  • SHINE, Wm, laborer, res 217 Bellinger.
  • SHIRLEY, Ole, tailor, res n e cor William and N Barstow.
  • SHIRPEY, Charles, deliverer Frank Basener & Co, bds s s N Farwell nr Oak.
  • SHOEMAKER, Ira, supt water works C St P M & O Ry, bds Railroad Hotel.
  • SHUBERT, John, shoemaker s s Chestnut 2 e of Sixth ave, res same.
  • SHULL, Wm, laborer, bds Terry Mullen.
  • SHULTZ, (see Schultz).
  • SHUTE, Benjamin T, supt of construction C St P M & O Ry, res 1104 First ave.
  • SHUTE, Edgar R, engineer C St P M & O Ry, bds 1104 First ave.
  • SHUTE, Miss Emily, bds 1104 First ave.
  • SHUTE, Frank, carpenter C St P M & O Ry, bds 1104 First ave.
  • SHUTE, John E (Shute & Evans), rooms n e cor Galloway and Dewey.
  • SHUTE, Miss Marion, bds 1104 First ave.
  • SHUTE & EVANS (John E Shute, N E Evans), General Commission Merchants and Dealers in Produce, Fruits, Poultry, Game, Etc, 320 Gibson.
  • SHYLLEN, Nels P, carpenter, res 995 Madison.
  • SIBBERN, Axel, laborer D Shaw Lumber Co, bds company's boarding house.
  • SIBERT, Harvey, woodman, bds 1101 Sixth ave.
  • SIEBOLD, Herman, butcher, bds 909 Fifth ave.
  • SIEGEL, John, laborer Westville Lumber Co, bds Menomonee, Shawtown.
  • SIGNOR, Eugene, brickmaker, bds s e cor First ave and Lake.
  • SIGNOR, Eugene, bartender, bds 201 Water.
  • SILKE, Hulda, domestic 218 S Farwell.
  • SILVER, Annie, domestic 1004 Third ave.
  • SIME, Thomas M, Homeopathic Physican and Surgeon 409 Water, bds 324 Fourth ave.
  • SIMENSEN, Ole, laborer, bds 413 Talmadge.
  • SIMERSON, Elisha D, filer D Shaw Lumber Co, bds Menomonee, Shawtown.
  • SIMES, George, laborer Owen Lumber Co, bds company's boarding school.
  • SIMMS, Andrew, clerk J R Campbell, bds cor Fifth ave and Chippewa.
  • SIMON, Mathias, laborer Eau Claire Lumber Co.
  • SIMONDS, Alexander, grocer 701 S Barstow, res Binder House.
  • SIMONDSON, Maggie, domestic Nicollet House.
  • SIMONS, Charles H, carpenter, bds n s Niagara 2 e of Second ave.
  • SIMONS, Daniel P, Real Estate Postoffice Blk, res n e cor Hudson and Third ave.
  • SIMONS, Eben N, carpenter, res n s Niagara 2 e of Second ave.
  • SIMONSON, Betsey (wid Hans), res 509 Pine.
  • SIMONSON, Christian, laborer Eau Claire Lumber Co, res 421 N Barstow.
  • SIMONSON, Ida, domestic, n s Hudson 2 w of Sixth ave.
  • SIMONSON, Michael, wood, res 710 Market.
  • SIMONSON, Simon, laborer, res 421 Forest.
  • SIMPSON, Alexander, works Eau Claire P & P Co, bds Nicollet House.
  • SIMPSON, Carrie, domestic L D Sullivan.
  • SIMPSON, Jacob, laborer Eau Claire Lumber Co.
  • SIMPSON, Nathaniel K, laborer Eau Claire Lumber Co, bds company's boarding house.
  • SIMPSON, Samuel, bds Nicollet House.
  • SIMS, Edward, carpenter, res s s Madison 1 e of Putnam.
  • SIMS, George, laborer, bds Ritzinger House.
  • SINGER, John, laborer Owen Lumber Co, bds company's boarding house.
  • SINGER MANUFACTURING CO, Goerge W Linton Manager, 415 S Barstow.
  • SINK, Wm, engineer Koch & Pulle, res n e Cor Birch and Erin.
  • SIPELL, Joseph, butcher Frank Basener & Co, res e s Forest 1 n of Elm.
  • SIVERSON, Peter, laborer, bds 611 Wisconsin.
  • SKAMFER, Thron, laborer D Shaw Lumber Co.
  • SKAMSER, Alexander (Skamser Bros), res Hobart House.
  • SKAMSER, Bertha (wid Eric), res w s Hobart 2 n of Wisconsin.
  • SKAMSER BROS (Edward and Alexander), proprs Hobart House n w cor Hobart and Wisconsin.
  • SKAMSER, Christian, propr Norway House 514 N Barstow.
  • SKAMSER, Edward (Skamser Bros), res Hobart House.
  • SKAMSER, George, machineland Phoenix Mnfg Co, bds Wisconsin cor Hobart.
  • SKAMSER, Thomas, clerk, bds Bertha Skamser.
  • SKATWOLD, Ole, laborer, bds Nicollet House.
  • SKATVOLD, Thomas C, laborer, res 223 Chippewa.
  • SKEELS, Herbert S, mason, res 517 Congress.
  • SKEELS, Stephen, carpenter, res 214 S Barstow.
  • SKERITT, Patrick, laborer Eau Claire Lumber Co, res bet company's water mill and Madison.
  • SKINNER, Francis R, Physician 617 S Barstow, res same.
  • SKINNER, Wm D, laborer, res s s Broadway 3 w of Eighth ave.
  • SKOG, Angus, blacksmith Phoenix Mnfg Co, bds Svea Hotel.
  • SKOGSTAD, Ole, laborer Empire Lumber Co, res s s Oak 1 w of N Barstow.
  • SKOR, Andrew, plasterer, res 504 Kelsey.
  • SKOTVOLD, Isaac, laborer, bds n s Market 1 w of Seventh ave.
  • SKOTVOLD, Ole, laborer Valley Lumber Co, bds n s Market 1 w of Seventh ave.
  • SKRINDE, Rolf, laborer Eau Claire Lumber Co's farm, bds same.
  • SLAGSVOLD, Torvold, laborer, res 623 Wisconsin.
  • SLATTE, Louis, laborer Valley Lumber Co, res cor Water and Ninth ave.
  • SLINGLUFF, Henry, reporter Daily Free Press, bds 317 S Farwell.
  • SLINGLUFF, Levi, res 317 S Farwell.
  • SLITER, Norman H, canvasser, res n s Wisconsin 2 e of N Barstow.
  • SLOAN, Miss Sadie, dressmaker Mrs D H Foot.
  • SLOGGY, Charles, night coachman Galloway House, bds same.
  • SLOGGY, Edward E, painter Eau Claire Lumber Co, res 1006 Madison.
  • SLOGGY, Harrison, carpenter, res 1004 Madison.
  • SLYE, Miss Mary B, ass't principal East Side High School, bds 418 Emery.
  • SMEBERG, Axel, millhand, res n w cor Fourth and Cedar.
  • SMEBERG, Emil, carpenter, res n w cor Fourth and Cedar.
  • SMITH, (See also Schmidt).
  • SMITH, Absolom, lumberman, res w s Fifth ave 2 n of Chippewa.
  • SMITH, Albert (George W Smith & Co and Smith Bros), res 1230 S River.
  • SMITH, Miss Amy, bds 1230 S River.
  • SMITH, Andrew, bartender Wisconsin House, bds same.
  • SMITH, Mrs. Annie, livery 124 S River, res 616 S Barstow.
  • SMITH, Arthur D (George W Smith & Bro and Smith Bros), res 1238 S River.
  • SMITH BROS (Arthur D & Albert Smith), groceries and provisions 209 S Barstow.
  • SMITH, Charles, laborer Eau Claire Lumber Co.
  • SMITH, Daniel R, laborer, res n s Summit 7 e of Putnam.
  • SMITH, Frank, laborer Empire Lumber Co.
  • SMITH, Frank A, printer M W Burns, res 419 Oxford ave.
  • SMITH, George W (George W Smith & Bros), res 820 S River.
  • SMITH, GEORGE W & BROS (George W, Arthur D and Albert), China, Crockery and Glassware 312 S Barstow.
  • SMITH, Henry K, laborer, res 374 Water.
  • SMITH, Herbert W, student, bds n e cor Farwell and Emery.
  • SMITH, Hulda, domestic 503 S River.
  • SMITH, Ida, cutter Eau Claire P & P Co.
  • SMITH, James M, dentist, res 610 Wisconsin.
  • SMITH, John, barber Lafayette Laird, bds 420 Galloway.
  • SMITH, John, carpenter, res 222 Hobart.
  • SMITH, John, cutter Eau Claire P & P Co, res Forest nr Williams.
  • SMITH, John A, grocer n w cor S Barstow and Seaver, rooms same.
  • SMITH, John H, lockmaster Dell Improvement Co, res nr Eau Claire P & P Co's mill.
  • SMITH, John O, engineer Phoenix Mnfg Co, res w s Third 4 n of Maple.
  • SMITH, John S (Davis & Smith), res 1205 S River.
  • SMITH, Joseph, laborer, res 701 S Barstow.
  • SMITH, Katie, laundress, bds 904 First ave.
  • SMITH, Miss Katie, seamstress Quirk Sisters, bds Eastern Man's Home.
  • SMITH, Lewis R, bartender, bds Hart House.
  • SMITH, Lewis R, laborer, bds Star House.
  • SMITH, Liceuvia B (wid James), bds 315 Bridge.
  • SMITH, Miss Maria A, cashier Kepler & Co, bds 317 S Farwell.
  • SMITH, Mary, domestic n s Niagara 2 w of Fourth ave.
  • SMITH, Mary A (wid Matt), boarding house 202 Gray.
  • SMITH, Michael, laborer Eau Claire Lumber Co.
  • SMITH, Michael S, manager M A Smith, res 616 S Barstow.
  • SMITH, Miss Nellie M, student, res 126 Gilbert ave.
  • SMITH, Nettie, domestic Dell 3 n of Menomonee, Shawtown.
  • SMITH, Nicholas, laborer, res cor Beach and Bellinger.
  • SMITH, Paul, laborer Eau Claire P & P Co.
  • SMITH, Mrs Sarah, bds 526 Franklin.
  • SMITH, Silas, actor, bds Star House.
  • SMITH, Stephen E, real estate, bds Galloway House.
  • SMITH, Stillman J, grocer 114 Kelsey, res 603 S Farwell.
  • SMITH, Theresa (wid John), res s w cor Forest and Huyssen.
  • SMITH, Thomas, mason, bds 420 Galloway.
  • SMITH, Thomas (Wm M Smith & Co), res 126 Gilbert ave.
  • SMITH, Wesley, clerk, bds Hart House.
  • SMITH, Wm, lumberman, bds 122 Broadway.
  • SMITH, Wm H, general store 420 S Barstow, res 719 S Farwell.
  • SMITH, Wm H, sec Valley Lumber Co, res Eau Galley, Wis.
  • SMITH, Wm M (Wm M Smith & Co), res 132 Gilbert ave.
  • SMITH, WM M & CO (Wm M and Thomas Smith), loggers 312 S Barstow.
  • SMITH, W J, laborer, bds Ritzinger House.
  • SNEEN, Andrew N, laborer, res 642 Menomonee.
  • SNODGRASS, F Earl (McMaster, Snodgrass & Co), res w s East 4 n of Menomonee, Shawtown.
  • SNYDER, Charles H, mason, res 627 Wisconsin.
  • SNYDER, Henry, laborer D Shaw Lumber Co, bds company's boarding house.
  • SNYDER, Josie, domestic 711 S River.
  • SNYDER, Wm, millhand Eau Claire Lumber Co, bds 627 Wisconsin.
  • SODERBERG, John, painter, bds cor Chestnut and Mappa.
  • SOLBERG, Andrew, laborer, bds Svea Hotel.
  • SOLBERG, Caspar F, clerk H J Hanson & Co, res n e cor William and Barstow.
  • SOLBERG, Edward, civil engineer Woodbury's engineer corps, rooms River opp Postoffice.
  • SOLBERG, Esten, carpenter, bds s s Wisconsin 1 w of Hobart.
  • SOLBERG, Hans, laborer, bds Hans Sorenson.
  • SOLBERG, John, laborer, bds Svea Hotel.
  • SOLBERG, Oscar A H, teamster Eau Claire P & P Co, bds s e cor Huyssen and Forest.
  • SOLBERG, Otto, laborer, bds Svea Hotel.
  • SOLBERG, Sarah (wid Berti), bds 429 Hobart.
  • SOLDAHL, Andrew, laborer Valley Lumber Co, res Chippewa nr city limits.
  • SOLDAHL, Martin, laborer Valley Lumber Co, res n s Chippewa bet Sixth and Seventh aves.
  • SOLE, Julius, carpenter, res e s Putnam 8 s of Birch.
  • SOLEM, Nels, laborer Phoenix Mnfg Co, res n s Price.
  • SOLEY, Anton L, laborer Valley Lumber Co, bds N Doty nr Dodge.
  • SOLEY, Hans O, edger Valley Lumber Co, bds company's boarding house.
  • SOLEY, Martin, porter G B Chapman & Co, res w s N Barstow nr Madison.
  • SOLEY, Martin O, laborer Valley Lumber co, bds company's boarding house.
  • SOLUM, Andrew, laborer Valley Lumber Co.
  • SOLYUM, Andrew, laborer W L Thurston, bds Empire Lumber Co's boarding house, Eddy Mill.
  • SOMERVILLE, Mark, machinist, bds East Shawtown.
  • SOMMERCORN, Charles, teamster, res 413 Whipple.
  • SOMMERCORN, Lizzie, sorter Eau Claire P & P Co, bds 413 Whipple.
  • SOMMERMYER, Mary (wid Henry), res 515 N Barstow.
  • SORBEE, Jacob, laborer, res 212 Galloway.
  • SORBERG, Ole, laborer, res e s Bellinger 2 s of Cameron.
  • SORBY, Jacob, laborer C M & St P Ry, res n s Galloway e of Hobart.
  • SORENSON, Hans, boilermaker, res e s Forest 2 e of Elm.
  • SORENSON, Hans, blacksmith N Shaw's foundry, res 502 Niagara.
  • SORENSON, Tena, chambermaid Windsor House.
  • SORLIE, Edward, laborer Wilson Lumber Co, bds Esten Sorlie.
  • SORLIE, Esten, laborer Eau Claire Lumber Co, res s s Oak 1 w of N Barstow.
  • SORLIE, Ole, laborer Eau Claire Lumber Co, bds Esten Sorlie.
  • SORNSEN, Matilda (wid Harold), res n s Madison 2 w of N Farwell.
  • SORSTAD, Edward, shingle packer, bds n s Niagara 4 w of Eighth ave.
  • SORSTAD, Jennie M (wid Christian O), res n s Niagara 4 w of Eighth ave.
  • SORSTAD, Gustav, laborer, bds n s Niagara 4 w of Eighth ave.
  • SORTOMME, Ole R, laborer Eau Claire Lumber Co, res rear 505 Kelsey.
  • SORUM, John, laborer Eau Claire Lumber Co.
  • SOSTED, Edward, laborer Dennis Cody, bds Empire Lumber Co's boarding house, Eddy Mill.
  • SOSTED, Gustave, works Empire Lumber Co, bds company's boarding house, Eddy Mill.
  • SOULA, Jennie, domestic 331 Niagara.
  • SOUTHMAGE, Byron, laborer Sherman Lumber Co, res n e cor Eighth and Cameron.
  • SPALDING ELEVATOR CONSTRUCTION CO, Alexander Meggett pres, E W Allen sec, J F Ellis treas, 113 Kelsey.
  • SPALDING, Orlando D, carpenter, res 304 Bellinger.
  • SPAULDING, Aurelia (wid John), res 416 Mill.
  • SPAULDING, Charles W, lumberman, res 1018 S River.
  • SPARKS, George W, laborer, res 528 Bridge.
  • SPENCER, Selbin J, painter Coxen & Kemp, bds Farwell House.
  • SPERB, Wm, line repairer C St P M & O ry, res n e cor Dewey and Birch.
  • SPERSTED, Nels E, laborer Valley Lumber Co, bds cor Chippewa and Sixth ave.
  • SPERSTED, Ole, laborer Valley Lumber Co, bds Chippewa nr city limits.
  • SPIRL, John, bricklayer, res 211 Whipple.
  • SPOONER, James, scaler Valley Lumber Co, bds Pacific Hotel.
  • SROKE, Julius, works Empire Lumber Co, bds company's boarding house, Eddy Mill.
  • STABEFELDT, Robert, laborer, bds 836 Prospect.
  • STACKPOLE, John, lumberman, bds American House.
  • STAFFORD, Harvey G, painter, res 1011 Fifth ave.
  • STAFFORD, Nancy A (wid Henry G), res 432 Lake.
  • STAFSWIG, Regna, domestic 414 Jones.
  • STANFORD, Edmund D, carpenter, bds Mappa 2 n of Chestnut.
  • STANG, Frederick, civil engineer, res 112 First ave.
  • STANG, Hans, laborer, res e s Second ave 5 n of Fulton.
  • STANG, Martin, laborer, res e s Second ave 5 n of Fulton.
  • STANNARD, Charles L, molder Eau Claire Chilled Plow Co, bds Pacific Hotel.
  • STANNARD, Harvey, laborer, res n s Madison 2 w of Forest.
  • STANTON, Miss Alice, compositor Daily Free Press, bds 840 Chippewa.
  • STANTON, Mrs Cordelia, res 840 Chippewa.
  • STANTON, Miss Della, seamstress, bds 840 Chippewa.
  • STANWICK, Amund, laborer, res w s N Farwell 2 n of William.
  • STANWICK, Tora, carpenter, bds 528 N Barstow.
  • STANZAUS, Andrew, painter O Ness, bds 112 Bridge.
  • STAPLETON, Thomas, lumberman, bds American House.
  • STAR HOUSE, Gallagher & Gort Proprietors 510 Galloway.
  • STARKWEATHER, Rev Charles S, rector Christ Church, rooms 503 S Farwell.
  • STARRS, Henry, lumberman, bds American House.
  • STARRS, Robert, lumberman, bds American House.
  • STAV, Betsy, boarding house w s N Dewey 3 s of Madison.
  • STAVRUM, Miss Belle, bds 428 Hudson.
  • STEARNS, Henry G, patternmaker Eau Claire Chilled Plow Co, res 809 Chippewa.
  • STEARNS, M E, painter, res w s Third ave nr river.
  • STEARNS, Theodore, cook, res 1016 Oxford ave.
  • STEEN, Louis, laborer, res s s Water 2 w of Eighth ave.
  • STEENBOCK, Julius (Weil & Steenbock), bds Eau Claire House.
  • STEIER, Frank, carpenter, res 147 Water.
  • STEIN, Jorgen, laborer, res s e cor Babcock and Spruce.
  • STEIN, Max S (Stein & Levy), res 111 Emery.
  • STEIN, Michael, ice dealer 435 Hobart, res same.
  • STEIN, Minnie, dressmaker H Sylvester, bds Jorgen Stein.
  • STEIN & LEVY (Max S Stein, Louis Levy), dry goods cor Barstow and Gibson.
  • STEINFELDT, Albert, barber under Eau Claire House, res 220 Wisconsin.
  • STEINHAUER, Mrs. Anna, res n w cor N Farwell and William.
  • STEINHAUER, John, laborer C St P M & O Ry, res 530 N Farwell.
  • STEINHAUER, Louis, clerk Larson & Johnson, bds n w cor William and N Farwell.
  • STENDA, Hans, laborer, bds Scandinavian House.
  • STENDA, Ole, laborer, bds Scandinavian House.
  • STENE, Louis, laborer, res 809 Water.
  • STENE, Ole, laborer, bds 18 Menomonee.
  • STENSAAS, Ole, carpenter, bds 429 Hobart.
  • STEUNICK, Parker, laborer Valley Lumber Co, bds company's boarding house.
  • STEPHENS, (See also Stevens).
  • STEPHENS, Mrs. bds 606 Water.
  • STEPHENS, John, laborer, bds Hart House.
  • STEPHENS, Nicholas, laborer Eau Claire Lumber Co, res 616 Franklin.
  • STETLER, Christ, laborer Eau Claire Lumber Co.
  • STETT, Mary, domestic Edward Ruhe.
  • STEUBING, Miss Emma, compositor The Daily Leader, bds 220 Wisconsin.
  • STEVENS, (See also Stephens).
  • STEVENS, Alfred H, hides, etc, 769 First ave, res n e cor Barstow and Rowland
  • STEVENS, Miss Annie, seamstress, bds 834 Oxford ave.
  • STEVENS, Miss Ellen, seamstress, bds 834 Oxford ave.
  • STEVENS, Frederick, lather, bds Binder House.
  • STEVENS, Ida, domestic 838 Oxford ave.
  • STEVENS, Lucy (wid George A), bds n e cor S Barstow and Rowland.
  • STEVENS, Mary, seamstress, bds 834 Oxford ave.
  • STEVENS, Sarah (wid Thomas), res 834 Oxford ave.
  • STEVENS, W E, agricultural implements n e cor Second ave and Bridge, res      Washington township.
  • STEWART, Charles E, plasterer, bds Nicollet House.
  • STEWART, David, lumberman, res 659 Wisconsin.
  • STEWART, Freeman, laborer, res n e cor Fifth ave and Broadway.
  • STEWART, F S, plasterer, bds Nicollet House.
  • STEWART, Ira C, sawyer Valley Lumber Co, res s s Niagara 2 e of Seventh ave.
  • STEWART, James, lumberman, res cor Babcock and Cameron.
  • STEWART, John, gardener, res East 1 s of Menomonee, Shawtown.
  • STEWART, John A, res s s Elizabeth 1 n of Second ave.
  • STEWART, John B, bds 615 Niagara.
  • STEWART, John I, cook Eau Claire House, res 320 Gibson.
  • STEWART, Stephen G, real estate, res 615 Niagara.
  • STEWART, Thomas P, filer Empire Lumber Co, res Eddy Mill.
  • STEWART, Wm E, laborer, bds cor Babcock and Cameron.
  • STICKNEY, Robert J, laborer Empire Lumber Co, bds company's boarding house, Eddy Mill.
  • STIEMKE, Alvina, domestic 923 Second ave.
  • STIEPANIE, Frank, machinist C St P M & O Ry, res s e cor Erin and Birch.
  • STILES, Gustavus O, contractor 206 Bellinger, res same.
  • STILLINGS, Almon, carpenter, res s s barland 2 e of Talmadge.
  • STILLWELL, James A, carpenter Valley Lumber Co.
  • STOCKBRIDGE, Adelia (wid Henry), bds John H Stockbridge.
  • STOCKBRIDGE, John, clerk Lomis Parish, bds same.
  • STOCKER, John, carpenter, res e s Erin 2 s of Birch.
  • STOCKHAUSEN, Herman (Runge & Stockhausen), res 130 N Barstow.
  • STOCKING, Hobert M (J B & H M Stocking), res 1247 S River.
  • STOCKING, John B, U S Internal Revenue service 312 S Barstow, rooms same.
  • STOCKING, J B & H M (John B and Hobert M), Real Estate and Pine Lands 312 S Barstow.
  • STOCKS, Wm C, plasterer, res n s Lake 2 e of Sixth ave.
  • STOCKWELL, Elbert, foreman Brown & Nichols, res e s Dewey 3 s of Emery.
  • STOCKWELL, Hamilton, filer, res 524 Bridge.
  • STOCKWELL, Wallace L, laborer, bds 524 Bridge.
  • STOEDECLUGH, Dora, domestic s e cor Galloway and Broadway.
  • STOEPPLER, Ida (wid John), confectionery 104 Kelsey, res same.
  • STOETEKLUH, Gerhard, laborer, bds F Stoekluh.
  • STOETEKLUH, Frederick, agt, res w s Hobart 2 n of Oak.
  • STOGELUH, Mary, domestic Central Hotel.
  • STOLP, Julius E, saloon 411 Kelsey, res same.
  • STONE, Austin D, carpenter, res 721 Broadway.
  • STONE, David M, laborer, res n w cor Fifth ave and Hudson.
  • STONE, Ellen, domestic Eau Claire House, bds same.
  • STONE, George W (Stone & Warren), res n s Newton 2 e of Farwell.
  • STONE, Henry W, laborer Westville Lumber Co, bds company's boarding house.
  • STONE, Ira, laborer Westville Lumber Co, bds company's boarding house.
  • STONE, James, Saloon and Boarding House 128 S Barstow, res same.
  • STONE, John, laborer Eau Claire Lumber Co, bds 2 Price.
  • STONE, John, peddler, bds Star House.
  • STONE, Michael, laborer C St P M & O Ry, res cor Oak and N Barstow.
  • STONE, Thomas, traveling agt Eau Claire Grocer Co, res Menomonee City.
  • STONE & WARREN (George W Stone, George Warren), meat market 401 S Barstow.
  • STORE, James, laborer, bds Pacific Hotel.
  • STORER, Truman G, auctioneer C White & Co, res 1108 S Barstow.
  • STORSETH, Sivert, polisher W F Cook, bds 712 Market.
  • STOUCH, Charles A, ass't cashier Eau Claire National Bank, res n s Rowland 2 w of Wilcox.
  • STOUT, Silas, laborer, res s s Maple 3 w of Third.
  • STOVA, David, laborer C St P M & O Ry, res rear 508 N Farwell.
  • STOVA, Frederick, laborer C St P M & O Ry, res rear 508 N Farwell.
  • STRAIGHT, Charles, setter Valley Lumber Co, res Tenth ave bet Chippewa and Water.
  • STRAIGHT, George, sorter Pioneer Lumber Co, res w s Talmadge 1 n of Jones.
  • STRAIGHT, Joseph L, setter Valley Lumber Co, res Tenth ave bet Chippewa and Water.
  • STRAIGHT, Len, laborer, res Alley bet Chippewa and Water nr Tenth ave.
  • STRAND, Olaf, clerk Neil J McIntyre, bds w s First ave 5 s of Beach.
  • STRAUM, Charles, laborer Valley Lumber Co, bds company's boarding house.
  • STRICKLAND, Charles L, mill hand, bds mill boarding house.
  • STRONG, Charles E (Farr & Strong), res 1120 S River.
  • STRONG, Charles G, Physician, res 1120 S River.
  • STRUM, Hans, carpenter, res w s Division 5 n of Division.
  • STRUM, Louis, machinist Eau Claire Lumber Co, res w s Dewey 4 s of Madison.
  • STRUM, Louis E, real estate, bds s w cor Oak and Hobart.
  • STUART, (See also Stewart).
  • STUART, George, conductor C M & St P Ry, bds Eau Claire House.
  • STUEVER, Frederick, laborer C St P M & O Ry, res w s N Farwell nr Leinenkugle's brewery.
  • STUEWER, Miss Minnie, dressmaker Mrs Mollie Moessner, bds F Stuever.
  • STUMM, Jacob (Van Hovenberg & Stumm), res 416 Babcock.
  • STUMM, Peter, salesman McVicar & Barnes, res e s R R track 2 n of Randall.
  • STURM, Balthasar, carpenter, res n s C M & St P Ry 1 w of N Barstow.
  • STUSSY, Alexander, cigarmaker J Derge & Bro, res 614 N Barstow.
  • SULDOL, Andrew, filer, bds n s Chippewa 2 e of Seventh ave.
  • SULDOL, Christian, laborer, bds n s Chippewa 2 e of Seventh ave.
  • SULDOL, Martin, laborer, bds n s Chippewa 2 e of Seventh ave.
  • SULDOL, Miss Mary, bds n s Chippewa 2 e of Seventh ave.
  • SULDOL, Ole, laborer, res n s Chippewa 2 e of Seventh ave.
  • SULE, Edward, carpenter, bds Paul Helverson.
  • SULLIVAN, Charles J, laborer C St P M & O Ry, bds P E Sullivan.
  • SULLIVAN, Charles L, clerk L M Vilas, bds n w cor Emery and Barstow.
  • SULLIVAN, Daniel, laborer Eau Claire Lumber Co, bds Robert Sullivan.
  • SULLIVAN, Daniel D, laborer Eau Claire Lumber Co, res 419 N Barstow.
  • SULLIVAN, Florence D, Agent C St P M & O Ry, bds Galloway House.
  • SULLIVAN, George, laborer, bds w s Babcock 2 s of Randall.
  • SULLIVAN, George A, clerk Saginaw House, bds same.
  • SULLIVAN, James, laborer, res w s Babcock 2 s of Randall.
  • SULLIVAN, John, fireman, bds 416 N Barstow.
  • SULLIVAN, Leonard D, machinist D Shaw Lumber Co, res n w cor Emery and S Barstow.
  • SULLIVAN, Lewis E, machinist D Shaw Lumber Co, bds n w cor Emery and Barstow.
  • SULLIVAN, Mary, domestic n s Emery 1 w of S River.
  • SULLIVAN, Nathan, laborer Eau Claire Lumber Co, res 419 N Barstow.
  • SULLIVAN, Patrick E, laborer C St P M & O Ry, res e s Putnam 3 n of Madison.
  • SULLIVAN, Richard, blacksmith E L Lyon, bds same.
  • SULLIVAN, Robert, laborer Eau Claire Lumber Co, res bet company's water mill and Madison.
  • SULLIVAN, Timothy, laborer, bds K Upper Red Row.
  • SUMMERMYER, Charles W E, res 703 S Farwell.
  • SUMMERMYER, Miss Charlotte V, bds 703 S Farwell.
  • SUNDA, Ole, laborer, bds 413 Madison.
  • SUNDAY, Christian, carpenter, bd Scandinavian House.
  • SUNDBERG, Edwin, laborer, bds Svea Hotel.
  • SUNDBERG, Emil, lumber inspector Eau Claire Lumber Co, bds 403 S Barstow.
  • SUNDBERG, Frank, laborer, bds Svea Hotel.
  • SUNDBERG, Louis, painter, res 430 Hobart.
  • SUNDBY, Christian, laborer, res e s Second ave 2 n of Fulton.
  • SUNDQUIST, Edwin, laborer, bds Svea Hotel.
  • SURLE, John, laborer Eau Claire Lumber Co, bds Paul Helverson.
  • SUSSEY, Carl, laborer Empire Lumber Co, res Shawtown.
  • SUTHERLAND, Mary A (wid Alexander), bds 606 Water.
  • SUTHERLAND, Peter, farmer, res n s Niagara 4 w of Seventh ave.
  • SVEA HOTEL, John Carlson Proprietor, 212 Wisconsin.
  • SVEEN, Annie, domestic w s First ave 3 s of Fulton.
  • SVENSON, Andrew, laborer, res 216 Wisconsin.
  • SVER, Lars, harnessmaker W Schwahn, bds Scandinavian House.
  • SWAGE, Andrew, hostler J H Noble, bds same.
  • SWAN, Frederick S, blacksmith 212 S River, res s s Gilbert 1 s of Barstow.
  • SWAN, George, teamster L G Moon, bds Myron Swan.
  • SWAN, Myron, mason, res e s Putnam 2 n of Birch.
  • SWANSON, Charles, bartender C A Swanson, bds 532 N Barstow.
  • SWANSON, Charles A, saloon s w cor N Barstow and Oak, res 532 N Barstow.
  • SWANSON, Gena, domestic Mary Randall.
  • SWANSON, Mary, domestic 820 First ave.
  • SWANSON, Tillie, domestic s w cor Gilbert ave and River.
  • SWARTE, A D, carpenter C St P M & O Ry, bds Railroad Hotel.
  • SWASEY, Miss Carrie B, music teacher 814 S River, bds same.
  • SWASEY, Frank U, music teacher 814 S River, res same.
  • SWASEY, True R, machinist, res 814 S River.
  • SWEENEY, Patrick, laborer, bds Star House.
  • SWENCK, Wm, laborer, res cor Third and Maple.
  • SWENSON, Andrew, laborer, res w s First ave 4 n of Elizabeth.
  • SWENSON, John, laborer, bds n s Broadway 2 w of Seventh ave.
  • SWIFT, Charles B, abstract of titles News office S River, res cor Sixth ave and Fulton.
  • SWIFT, Elijah, pine lands, logs and lumber, Postoffice Blk, res 701 S River.
  • SYKES, Robert, engineer Empire Lumber Co, res Eddy Mill.
  • SYLTA, Ole, cooper Eau Claire Lumber Co, bds 411 Wisconsin.
  • SYLVERSON, Ole, carpenter, bds Scandinavian House.
  • SYLVERSTON, Mary (wid Jacob), res 218 Galloway.
  • SYLVESTER, Miss Hattie, dressmaker n w cor N Barstow and Wisconsin, res same.
  • SYPHER, Benson, scaler, bds Hart House.
  • SYVERSON, Caspar, Dealer in Groceries, Provisions, Flour, Feed, Etc, cor Wisconsin and Dewey, res same.

-As transcribed from the 1884 Eau Claire City Directory, R. L. Polk & Co.

Please use this form to search this site:
  Help
Site Search by PicoSearch pico
disclaimer

The WIGenWeb Project logo was designed and provided by Debbie Barrett.



DISCLAIMER:  No claim is made to the copyrights of the individual submitters. The contents of this entire website may be used for personal use only by individuals researching their ancestry. Commercial use of this information for profit is strictly prohibited without prior permission of the owners. Other genealogical websites may link to this website; however, permission is not granted to duplicate any of the contents. Anyone contributing material for posting does so in recognition of its free, non-commercial distribution, as well as the responsibility to assure that no copyright is violated by the submission.  This website and its coordinator are not responsible for donations of copyrighted material where explicit written permission has not been granted for use.

copyright footer


Copyright © 1998 - 2012 wigenwebcc
All Rights Reserved
This website was first established on 28 Jan 1998