Eau Claire Co. WIGenWeb what's new tools photos histories databases home
Databases > Directories >

1884 Eau Claire City Directory

Alphabetical Listing of Names for the City of Eau Claire

Names beginning with "G"

  • GADSBY, Frederick H, druggist E H Playter, bds 715 Third ave.
  • GADSBY, John H, tailor George Hart, res 715 Third ave.
  • GADSBY, Thomas L, clerk E H Playter, bds 715 Third ave.
  • GAFFNEY, James, laborer Eau Claire Lumber Co, bds Thomas Gaffney.
  • GAFFNEY, Thomas, laborer Eau Claire Lumber Co, res nr company's water mill.
  • GALDE, Mary N, domestic s e cor State and Gilbert ave.
  • GALE, Henry, carpenter Phoenix Mfng Co, res 436 N Barstow.
  • GALLAGHER, John F, laborer, bds Star House.
  • GALLAGHER, John M (Gallagher & Gort), res Star House.
  • GALLAGHER, Wm, laborer, bds Star House.
  • GALLAGHER & GORT (John M Gallagher, John Gort), Proprietors Star House 510 Galloway.
  • GALLAGHER, Mary (wid Anthony), res 825 Prospect.
  • GALLIGAN, Henry, bds 412 Putnam.
  • GALLIGAN, John E, clerk Eau Claire Lumber Co, res 140 Bellevue ave.
  • GALLIGAN, Owen, tallyman Eau Claire Lumber Co, bds 412 Putnam.
  • GALLIGAN, Miss Rose, dressmaker 412 Putnam, bds same.
  • GALLIGAN, Thomas, res 412 Putnam.
  • GALLIGAN, Thomas Jr, teamster Eau Claire Lumber Co, bds 412 Putnam.
  • GALLIGAN, Wm, bds 412 Putnam.
  • GALLOWAY HOUSE, Frederick Hanson Proprietor, cor Farwell and Gibson.
  • GALLOWAY, Wm, res 215 Broadway.
  • GALLOWAY, Wm K, insurance, office Bank of Eau Claire, res 1120 S River.
  • GALLOWAY, Wm T (Galloway & Lyman), bds Galloway house.
  • GALLOWAY & LYMAN (Wm T Galloway, Wm B and John V R Lyman), Physicians and Surgeons Galloway House, entrance S Farwell.
  • GALTHEEN, Jens, jeweler 415 Water, res 314 same.
  • GALVIN, Miss Elizabeth, bds 236 Chippewa.
  • GALVIN, Eugene, foreman C St P M & O Ry, res n s Division 2 e of Erin.
  • GALVIN, Matthew, blacksmith Patrick Galvin, bds 236 Chippewa.
  • GALVIN, Patrick, blacksmith 248 Chippewa cor Third ave, res 236 Chippewa.
  • GANS, Miss Jennie, bds Wm Gans.
  • GANS, Wm, res s e cor Bridge and Fourth ave.
  • GARDNER, Egbert W, nurse, res 408 Galloway.
  • GARDNER, Robert F, carpenter, res s e cor Earl and River.
  • GARDNER, Mrs Sarah E, dressmaker s e cor Earl and River, res same.
  • GARMAN, Frank, laborer Eau Claire Lumber Co, bds I Upper Red House.
  • GARMAN, James B, night-watchman Eau Claire Lumber Co, res I Upper Red House.
  • GARRETT, Wm (Ansman & Garrett), bds cor Mappa and Chestnut.
  • GARROW, James, cook Windsor House.
  • GARTLAND, Anna C, teacher First Norwegian Lutheran School, bds 515 Pine.
  • GARTLAND, Bergetta (wid Lars), res 515 Pine.
  • GARTLER, John, laborer, bds cor Price and Bellinger.
  • GARVEY, Kate, waitress Hart House, bds same.
  • GAST, John, laborer Eau Claire Lumber Co's farm, bds same.
  • GASTON, Albert G (Gaston Bros), bds David Gaston.
  • GASTON BROS (David and Albert G), Proprietors Chippewa Valley Boiler Works s w cor Forest and Madison.
  • GASTON, David (Gaston Bros), res 982 Madison.
  • GATES, Frank, coachman Galloway House, bds same.
  • GAUBATZ, Louis P (Gaubatz & Desilets), res 317 Water.
  • GAUBATZ & DESILETS (Louis P Gaubatz, Joseph N Desilets), House, Sign, Carriage, and Ornamental Painting, Paper Hanging, Glazing, Etc, 118 S River cor Eau Claire.
  • GAUPPER, Louis, laborer Eau Claire Lumber Co, res bet company's water mill and Madison.
  • GAUTHIER, Samuel, cook, res 614 Water.
  • GAYNON, Ferdinand, laborer, bds n s Hudson 1 e of Sixth ave.
  • GEBHARD, Peter, laborer Eau Claire Lumber Co, res 504 Washington.
  • GEHL, Henry F, carpenter Phoenix Mnfg Co, res 436 N Barstow.
  • GEHRKE, Herman, cook, bds Ritzinger House.
  • GEIL, John H, engineer Phoenix Mnfg Co, res s s Wisconsin nr Eau Claire Lumber Co's office.
  • GEISLER, Charles, cigarmaker, bds 416 N Barstow.
  • GEISZLER, John, laborer Eau Claire Lumber Co, res 453 Hobart.
  • GELLEIN, Anne A, domestic n w cor S Barstow and Washington.
  • GENEY, Michael, laborer Eau Claire Lumber Co, bds company's boarding house.
  • GENSKE, Edward, tailor Herman Schultze, res s s Wisconsin 1 e of Dewey.
  • GENTIS, Daniel, mason, res 111 Whipple.
  • GERKE, Herman, cook, bds Ritzinger House.
  • GERKY, Wm, laborer C St P M & O Ry, res 508 Hobart.
  • GERRERD, John D, carpenter, bds 615 Hudson.
  • GERSTEL, Leopold, saloon 410 Water, res same.
  • GIAVER, Carl G, clerk S E Brimi, bds Kneer House.
  • GIBBONS, Alfred M, Lawyer 318 S Barstow, res same.
  • GIBBONS, Mrs. A M, millinery 321 S Barstow, res 318 same.
  • GIBSON, Samuel, painter George Neill, bds James Neill.
  • GIDDINGS, Adeline (wid James), bds 122 Broadway.
  • GIESELER, Charles E, cigarmaker Beisang & Girnau, bds 315 Madison.
  • GILBERT, Carley, conductor C St P M & O Ry, bds John Ross.
  • GILBERT, Charles L, clerk H E Converse, bds 502 S Barstow.
  • GILBERT, Chauncey W, teamster D Shaw Lumber Co, res Menomonee, Shawtown.
  • GILBERT, Fitch, with Eau Claire Lumber Co, res n w cor S Farwell and Emery.
  • GILBERT, Humphrey, carpenter, res e s Fourth 2 n of Maple.
  • GILBERT, John W, scaler, bds 1204 S Dewey.
  • GILBERT, John W, clerk F O Anderson, bds 905 First ave.
  • GILBERT, Miss Kate, music teacher, bds 905 First ave.
  • GILBERT, Mathias, laborer D Shaw Lumber Co, bds company's boarding house.
  • GILBERT, Oliver, lumberman, res 905 First ave.
  • GILBERT, Miss Sarah A, bds 905 First ave.
  • GILBERTSON, Andrew, laborer, bds 806 Market.
  • GILBERTSON, Carrie, domestic 1018 S River.
  • GILBERTSON, Charles, laborer Eau Claire Lumber Co, bds 524 N Farwell.
  • GILBERTSON, Dora, domestic 145 Rowland.
  • GILBERTSON, Emma, domestic 521 Niagara.
  • GILBERTSON, Gilbert, laborer Eau Claire Lumber Co, bds 524 N Farwell.
  • GILBERTSON, Hans, laborer Eau Claire Lumber Co, res w s Cochran 2 n of Birch.
  • GILBERTSON, Jennie, nurse, bds s e cor Third ave and Hudson.
  • GILBERTSON, Martin, laborer, bds 806 Market.
  • GILBERTSON, Ole, laborer, res w s Franklin 1 n of Madison.
  • GILBERTSON, Ole, machine hand E M Fish & Co, res 411 Wisconsin.
  • GILBERTSON, Oscar, laborer, bds 806 Market.
  • GILBERTSON, Peter, laborer Eau Claire Lumber Co.
  • GILBERTSON, Tolof, machinist Eau Claire Lumber Co, res w s Dewey 4 s of Madison.
  • GILLCHRIST, Wm, mason, res cor Sixth ave and Chestnut.
  • GILLIES, Archie, carpenter D Shaw Lumber Co, bds company's boarding house.
  • GILMAN, Arthur J, manager billiard hall 310 S Barstow, bds 317 Main.
  • GILMAN, John L, (Hunner, Gilman & Co), res 317 Main.
  • GIRNAU, John L, (Beisang & Girnau), res 315 Madison.
  • GIRNAU, Peter, (Girnau & Dohrman), res 503 S Farwell.
  • GIRNAU & DOHRMAN (Peter Girnau, Albert W Dohrman), carriagemakers 118 S River
  • GLASSPOOL, Wm, hostler Clements & Lytle, bds 202 Gray.
  • GLATTLEY, John, laborer Sherman Lumber Co, bds company's boarding house.
  • GLEASON, Enoch, res 405 S Farwell.
  • GLEASON, James, edger Valley Lumber Co, bds company's boarding house.
  • GLISH, Andrew, laborer Eau Claire Lumber Co.
  • GLINE, Ole, bartender Charles Rehnstrand, bds Moses Anderson.
  • GLUMSKY, Julius, laborer Eau Claire Lumber Co, bds 2 Bartel.
  • GLUTZ, Valentine, molder N Shaw's foundry, res 829 Chippewa.
  • GLYN, James, janitor N S High School, res 316 N Dewey.
  • GOCKER, Wm, laborer C St P M & O Ry, bds rear 508 N Farwell.
  • GODDING, Edward R, Druggist, s e cor Bridge and First ave, res 925 Third ave.
  • GODMAR, Noah, woodsman, bds n s Hudson 1 e of Sixth ave.
  • GOETHEL, Albert P, harnessmaker Wm Schwahn & Co, bds 923 Second ave.
  • GOETHEL, Charles, butcher H Schwahn & Bros, bds Central House.
  • GOFF, Wallace, res n e cor Fifth ave and Menomonee.
  • GOKIE, Miss Lizzie, bds 136 Niagara.
  • GOLBRANSON, Hans, laborer Valley Lumber Co, res Menomonee, Shawtown.
  • GOLDEN, Charles, driver, bds 914 First ave.
  • GOLDWIN, Ellen (wid Myron E), res s s Water 1 w of Fifth ave.
  • GOODWIN, Mrs Ellen P, dressmaker 224 Fourth ave, res same.
  • GOODWIN, Jacob, painter, res 224 Fourth ave.
  • GOODWIN, M Eugene, compositor Eau Claire Sentinel, res s s Water 1 w of      Fifth ave.
  • GORMLEY, Edward, laborer, bds 110 Broadway.
  • GORDON, Frederick, hostler Daniel White, bds same.
  • GORDON, Peter, laborer Empire Lumber Co.
  • GORE, Edgar L, laborer Valley Lumber Co, res s s Water 2 e of Tenth ave.
  • GORMAN, Thomas, mason, bds 416 N Barstow.
  • GORMLEY, Frank, grocer 206 Chestnut, res same.
  • GORT, Conrad, res 511 Wisconsin.
  • GORT, John (Gallagher & Gort), res Star House.
  • GOSBODAR, Mathias, laborer Eau Claire Lumber Co, res w s Putnam 4 n of Birch.
  • GOSPETER, John, laborer Eau Claire Lumber Co, res e s Germania 2 n of Division.
  • GOVIN, Frank, clerk Joyce House.
  • GRACE, Thomas, laboer, bds Hart House.
  • GRACEY, Daniel, laborer, res 511 Dodge.
  • GRAFF, Harold, Physician and Surgeon 133 Barstow cor Gibson, res s e cor Third ave and Pine.
  • GRAHAM, Angus, bricklayer, res s e cor Putnam and Birch.
  • GRAHAM, Benjamin, trimmer Eau Claire Lumber Co, bds H Upper Red Row.
  • GRAHAM, Charles H, carpenter Phoenix Mnfg Co, res 932 Madison.
  • GRAHAM, Charles R, filer, res Menomonee 2 e of Empire Lumber Co's office.
  • GRAHAM, Daniel, laborer Eau Claire Lumber Co.
  • GRAHAM, Elmer E, clerk Phoenix Mnfg Co, bds 932 Madison.
  • GRAHAM, Frank L, blacksmith F S Swan, res 111 Bridge.
  • GRAHAM, Frederick H, Treasurer Phoenix Manufacturing Co, res 607 S River.
  • GRAHAM, Hiram P, pres Phoenix Mnfg Co and Dell's Improvement Co, res 912 S River.
  • GRAHAM, Joseph, laborer Eau Claire Lumber Co, bds H Upper Red Row.
  • GRAHAM, Layton D, machinist, res n s Madison 3 e of 982.
  • GRAHAM, Rowland W, laborer Eau Claire Lumber Co, res H Upper Red Row.
  • GRAMBUM, Peter, laborer C St P M & O Ry, res w s Cochran 4 n of Summit ave.
  • GRAN, Peter C, laborer Eau Claire Lumber Co.
  • GRANGER, Israel P, teamster Wabasha Elevator Co, res n s Fulton 1 w of Fifth ave.
  • GRANGER, James, well builder, res Mappa 2 n of Chestnut.
  • GRANGER, Wm, driver Wm S Coon, bds same.
  • GRANT, Anton, cigarmaker J Derge & Bro, res e s Forest 1 n of Elm.
  • GRANT, Florence, res 625 Franklin.
  • GRANT, Malcolm, miller Eau Claire Co's flour mill, res 1016 Second ave.
  • GRATON, Frank F, carpenter, bds s s Bridge 1 e of Ry track.
  • GRATON, Nathan, mason, bds s s Bridge 1 e of Ry track.
  • GRATZ, Charles E, teamster, res s e cor Eighth and Broadway.
  • GRAVES, Bradford, laborer Valley Lumber Co, bds Menomonee, Shawtown.
  • GRAVES, Samuel, laborer Valley Lumber Co, res s s Menomonee 1 w of Tenth.
  • GRAVES, Wm, engineer E M Fish & Co, bds Binder House.
  • GRAVOLD, Ole, laborer Empire Lumber Co, res 709 Hudson.
  • GRAY, Charles L, driver, bds 210 S Farwell.
  • GRAY, Wm, contractor 447 Bridge, res same.
  • GREDIG, Joshua, laborer, res 535 Mill.
  • GREEK, Frank, carpenter, res 736 Water.
  • GREEN, Alfred, laborer, res s w cor Porter ave and Newton.
  • GREEN, Miss Alice, music teacher, bds Edwin Green.
  • GREEN, Bernard F, carpenter, res cor Beach and Mappa.
  • GREEN, Charles, clerk Edwin Green, bds same.
  • GREEN, Edwin, carpenter n e cor Oxford and S River, res same.
  • GREENLUND, Ole, shoemaker A J Faast, bds w s N Farwell nr Wisconsin.
  • GREENWOOD, Lawrence, setter Valley Lumber Co, bds company's boarding house.
  • GREGOIR, Frank, blacksmith E Lyons, res 604 First ave.
  • GREGOIR, James, blacksmith E Lyons, bds 604 First ave.
  • GREGORSON, Andrew, carpenter E M Fish & Co, res 908 Oxford ave.
  • GRIFFIN, Clara M (wid James M), res 620 N Barstow.
  • GRIFFIN, Edmund M, fireman C St P M & O Ry, bds Johanna Griffin.
  • GRIFFIN, Frank, laborer C St P M & O Ry, bds Johanna Griffin.
  • GRIFFIN, Harriett A (wid Henry C), res s e cor Summit ave and State.
  • GRIFFIN, Miss Ida L, clerk Kepler & Co, bds s e cor State and Summit ave.
  • GRIFFIN, James A, carpenter Eau Claire Chilled Plow Co, res Summit ave nr S River.
  • GRIFFIN, Johanna (wid John L), res n s Summit ave 1 e of Putnam.
  • GRIFFIN, Miss May, music teacher n s Summit ave 1 e of Putnam.
  • GRIFFIN, Michael (Griffin & Walmsley), pres Eau Claire Gas Co, bds Galloway House.
  • GRIFFIN & WALMSLEY (Michael Griffin, Horace B Walmsley), Lawyers Music Hall Blk.
  • GRIGNON, John L, sawyer Sherman Lumber Co, res 416 Bellinger.
  • GRIGSBY, Miss Alice, seamstress, bds 315 Bellinger.
  • GRIGSBY, Frank B, teamster, bds 315 Bellinger.
  • GRIGSBY, Mary (wid James), res 315 Bellinger.
  • GRILL, Philip, laborer, res e s Erin 2 s of Birch.
  • GRILL, Wenzel, laborer C St P M & O Ry, res n w cor Birch and Germania.
  • GRINNELL, Stephen, carpenter, bds 725 Niagara.
  • GRINNELL, Stephen, hostler Tubbs & Dunphy, bds 766 First ave.
  • GRINSELL, Christina (wid James), res s s Niagara 2 w of Second ave.
  • GRINSELL, James, Groceries, Flour, Feed and Hay 710 First ave, res 233 Hudson
  • GRINSELL, James A, clerk James Grinsell, bds 233 Hudson.
  • GRINSELL, John, laborer, res s s Niagara 2 w of Second ave.
  • GROMBACHER, Louis L (A Kahn & Co), bds Eau Claire House.
  • GRONQUIST, Lars M, painter, res 212 Galloway.
  • GRONT, John, mason, res 633 N Barstow.
  • GROSS, Henry (Phillip Otto & Co), res 306 S Farwell.
  • GROSWALD, Christian, laborer, res n s Walnut 1 w of Third.
  • GROSWALD, Martin, laborer Pioneer Lumber Co, res n s Walnut 1 w of Third.
  • GROTER, Andrew, laborer Eau Claire Lumber Co, res 512 Dodge.
  • GROTING, Harold, flagman Woodbury's engineer corps, rooms River opp Postoffice.
  • GROUNDWATER, John, merchant tailor 542 Water, res same.
  • GROUNDWATER, Miss Mary, tailoress John Groundwater, bds same.
  • GROUNDWATER, Thomas, works M T Cahill, bds same.
  • GROUT, Mrs Ida J, bds s s Seaver 2 e of Farwell.
  • GROWNEY, Owen, laborer, bds Star House.
  • GRUBER, Thomas, carpenter, res 547 Germania.
  • GRUEBEL, Alexander E, carpenter, res n s Niagara 4 w of Seventh ave.
  • GRUSSETT, Nels, laborer, res cor Babcock and Price.
  • GUILE, John, blacksmith, rooms 667 Wisconsin.
  • GUINESS, Daniel, laborer, bds Star House.
  • GULA, Ole, laborer, res 504 Kelsey.
  • GULBRONSON, Anton, laborer Dells' Improvement Co, res w s Dewey 7 n of Division.
  • GUNDERSON, Albert, laborer C St P M & O Ry, res 431 N Farwell.
  • GUNDERSON, Edward, saloon 407 Galloway, res 421 N Barstow.
  • GUNDERSON, Guerena (wid Ole), res n w cor Seventh ave and Niagara.
  • GUNDERSON, Hans, laborer Eau Claire Lumber Co, res 414 N Farwell.
  • GUNDERSON, Jennie, domestic, w s Sixth ave 2 s of Broadway.
  • GUNDERSON, John, laborer Eau Claire Lumber Co. bds Peter Gunderson.
  • GUNDERSON, Julia, domestic n e cor Galloway and Dewey.
  • GUNDERSON, Peter, cabinet maker, res 715 Chippewa.
  • GUNDERSON, Peter, mason, res e s N Barstow 2 n of Elm.
  • GUNDSBY, Charles, laborer Valley Lumber Co, res n s Menomonee 1 w of company's yard.
  • GUNEM, Toston, farmer, res e s Franklin 2 n of Madison.
  • GUNN, Ann (wid Patrick), res 224 Madison.
  • GUNN, Frank, blacksmith Hanson & Bostwick, bds 503 Wisconsin.
  • GUNN, Hiram B, farmer, res w s Second ave 1 s of Broadway.
  • GUNN, James, laborer C St P M & O Ry, res 990 Madison.
  • GUNN, Mary J (wid John), res 220 Madison.
  • GUNN, Patrick, laborer Eau Claire Lumber Co, res bet Madison and Eau Claire Lumber Co's water mill.
  • GUNNIS, Peter, laborer Empire Lumber Co, res 615 Barstow.
  • GUNSLEY, Charles E, fireman Valley Lumber Co, bds Menomonee, Shawtown.
  • GUSTAFSON, August, laborer Valley Lumber Co, bds company's boarding house.
  • GUTGAZEL, Lorenz, laborer Eau Claire Lumber Co, bds 130 N Barstow.
  • GUTHRIE, Wm, teamster D Shaw Lumber Co, res E Shawtown.
  • GUTSCH, August, saloon 432 Water, res same.
  • GYLSTREM, Carrie, domestic Northwestern Hotel.

-As transcribed from the 1884 Eau Claire City Directory, R. L. Polk & Co.

Please use this form to search this site:
  Help
Site Search by PicoSearch pico
disclaimer

The WIGenWeb Project logo was designed and provided by Debbie Barrett.



DISCLAIMER:  No claim is made to the copyrights of the individual submitters. The contents of this entire website may be used for personal use only by individuals researching their ancestry. Commercial use of this information for profit is strictly prohibited without prior permission of the owners. Other genealogical websites may link to this website; however, permission is not granted to duplicate any of the contents. Anyone contributing material for posting does so in recognition of its free, non-commercial distribution, as well as the responsibility to assure that no copyright is violated by the submission.  This website and its coordinator are not responsible for donations of copyrighted material where explicit written permission has not been granted for use.

copyright footer


Copyright © 1998 - 2012 wigenwebcc
All Rights Reserved
This website was first established on 28 Jan 1998