Eau Claire Co. WIGenWeb what's new tools photos histories databases home
Databases > Directories >

1884 Eau Claire City Directory

Alphabetical Listing of Names for the City of Eau Claire

Names beginning with "E"

  • EAGLE BREWERY, Threse Leinenkugel propr, n e cor Farwell and Madison.
  • EAGLE IRON WORKS, N Shaw & Co Proprietors, General Founders, Machinists and Manufacturers of Engines, Saw and Flour Mill Machinery, Etc, foot of Island ave e of C V & S Ry track.
  • EAGLES, Joseph R, carpenter, res 110 Babcock.
  • EARLY, Liddie, cutter Eau Claire P & P Co.
  • EASTING, Mahlon B, agt, res s s Menomonee 1 w of Seventh.
  • EASTMAN, Cornelius, baker George Johnson, bds 416 Chippewa.
  • EASTMAN, Jenette, waiter Quigg & Brown, bds n w cor Barstow and Galloway.
  • EASTMAN, Margaret, domestic Quigg & Brown, bds n w cor Barstow and Galloway.
  • EAST SIDE SQUARE, bet S Farwell and S Barstow, Emery and Earl.
  • EATON, Charles A, carpenter West Side Mnfg Co, res Fifth ave 3 s of Broadway.
  • EATON, Clarence C, foreman Daily Free Press, bds n s Bridge 3 w of Third ave.
  • EAU CLAIRE BUSINESS COLLEGE, L Shaver Principal, Postoffice Blk.
  • EAU CLAIRE CHILLED PLOW CO, F W Woodward, President; J S Bradstreet, Vice President; George B Shaw, Secretary and Treasurer; Noah Shaw, General Manager; J P McIntyre, Superintendent, Manufactures McIntyre's Chilled Crystalized Iron Plow, Office and Works cor Menomonee and Island ave.
  • EAU CLAIRE CITY RAILWAY CO, F W Woodward, pres; J S Bradstreet, vice pres; Geo B Shaw, sec and treas, s w cor Barstow and Kelsey.
  • EAU CLAIRE DRIVING PARK, s end State nr city limits.
  • EAU CLAIRE FREE LIBRARY AND READING ROOM, H C Howland, pres, Rev J F Dudley, vice pres; F W Woodward, sec and treas; Miss C Edna Sears, librarian, River rear of Postoffice.
  • EAU CLAIRE GAS CO, Michael Griffin, President; D R Moon, Vice President; L M Vilas, Secretary; F W Woodward, Treasurer, Wm E Seip, Superintendent, Office Music Hall Blk, Works foot Hudson.
  • EAU CLAIRE GROCER CO, B A Buffington, President and Treasurer; Wm Rowe, Vice President; John Hunner, Secretary, Wholesale Grocers 415 and 417 Galloway.
  • EAU CLAIRE HOUSE, Foster Bros proprs, s e cor Eau Claire and Barstow.
  • EAU CLAIRE LIME CO, W O Mattison agt, s w cor Ann and First ave.
  • EAU CLAIRE LUMBER CO, J G Thorp, President; Richard Schulenburg, Vice President; Wm A Rust, Secretary; N C Chapman, Treasurer, Lumber Manufacturers and Dealers in Mill Supplies, and Flouring Mill; General Office n s Eau Claire e of City Building, Farm State s of Lincoln ave; Flour Mill and Elevator n s Eau Claire 1 e of Doty.
  • EAU CLAIRE NATIONAL BANK (Capital, $100,000), O H Ingram, President; L M Vilas, Vice President; W K Coffin, Cashier; C A Stouch, assistant cashier, s w cor Barstow and Kelsey.
  • EAU CLAIRE NEWS (WEEKLY), New Printing Co publishers, River opp Postoffice.
  • EAU CLAIRE OPERA HOUSE, n w cor Barstow and Main.
  • EAU CLAIRE PULP AND PAPER CO, H H Hayden, President; James McIntire, Vice President; George B Shaw, Secretary; S H Wilcox, Treasurer; E J Pope, General Manager, Office and Mill e s Chippewa river n of C St P M & O Ry bridge.
  • EAU CLAIRE SAVINGS, LOAN AND BUILDING ASSOCIATION, H C Howland, pres; F W Woodward, treas; M B Wyman, sec; G C Teall, atty, 107 Kelsey.
  • EAU CLAIRE SIGN WORKS, Samuel W Armis, propr, w s Fourth ave 2 n of Chippewa.
  • EAU CLAIRE TANNERY CO, E C French, pres; W P Bartlett, sec; Thomas Powell, treas, tannery nr eastern terminus of Oxford, office 419 S Barstow.
  • EAU CLAIRE WATER POWER CO, James McIntire, pres; George B Shaw, sec, office Daniel Shaw Lumber Co.
  • EAU CLAIRE WEEKLY SENTINEL, W H Lamb Editor and Proprietor, 203 N Barstow.
  • ECKERT, John, laborer Eau Claire Lumber Co, res 533 Putnam.
  • EDDY, A D, cutter, bds Galloway House.
  • EDDY, Mrs. Grace, dressmaker, s s Lake 2 w of First ave, res same.
  • EDDY, Wm J, clerk Eau Claire Lumber Co's store, bds s s Lake 2 w of Second ave.
  • EDENLOF, Peter M, laborer, res w s Third 2 s of Vine.
  • EDGES, Kate, pastry cook Galloway House, bds same.
  • EDMISON, John, laborer, res e s Whipple, 2 n of Spruce.
  • EDMISON, Miss Lydia I, bds John Edmison.
  • EDMISON, Miss Sarah E, bds John Edmison.
  • EDMISON, Thomas P, mill hand, bds John Edmison.
  • EDMONDSON, Charles, carpenter E M Fish & Co, res e s Mappa 2 n of Chestnut.
  • EDMUNDSON, David, lumberman Sherman Lumber Co, bds company's boarding house.
  • EDWARDS, James, barn man Oleson & Foss, bds Martin A Foss.
  • EDWARDS, Stephen C, foreman Andrew Jackson, bds same.
  • EDWARDS, Warren C, barber A Steinfeldt, res s s Central 1 w of Oxford ave.
  • EGAN, Hans, laborer Eau Claire Lumber Co, res w s Cochran 3 n of Birch.
  • EGAN, Henry, lumberman, bds American House.
  • EGGEN, Louis, lumberman, res s s Broadway 2 w of Eighth ave.
  • EGNER, Hans, carpenter E M Fish & Co, res 1012 First ave.
  • EHRLICH, Edward, mason, res 416 Spruce.
  • EHRLICH, Louis, clerk T J Clancy & Co, bds s e cor Gray and River.
  • EIGHTER, Edward, butcher Kleiner Bros, bds 217 Fourth ave.
  • EKLUND BROS (Charles L and Claus R), New and Second-hand Furniture 1124 First ave.
  • EKLUND, Charles L (Eklund Bros), bds 1124 First ave.
  • EKLUND, Claus R (Eklund Bros), res 1124 First ave.
  • EKLUND, Peter, cabinetmaker, res 1124 Firs ave.
  • EKMAN, Mary, domestic n s Broadway 1 w of Third ave.
  • ELBERT, Dan L, printer cor Barstow and Gibson, res 131 S Barstow.
  • ELDER, Betsey (wid David), res n s Bridge 3 e of Fifth ave.
  • ELDER, John M, gardener, res e s Third ave 2 s of Fulton.
  • ELDER, John M Jr, clerk, bds e s Third ave 2 s of Fulton.
  • ELDREDGE, John, works Victor Wolf, bds same.
  • ELDRIDGE, Betsey A (wid Ebenezer), res 505 Babcock.
  • ELDRIDGE, Charles E, laborer, bds 505 Babcock.
  • ELDRIDGE, Chester, clerk Benjamin Fowler, bds 505 Babcock.
  • ELDRIDGE, Edwin, laborer, res w s Bellinger 2 n of Cameron.
  • ELDRIDGE, Joseph (Eldridge & Carden), res 110 Babcock.
  • ELDRIDGE, Wm, cooper D Shaw Lumber Co, res s w cor Bellinger and Maxon.
  • ELDRIDGE & CARDEN (Joseph Eldridge, Edward D Carden), saloon 113 Bridge.
  • ELLEFSON, Walter, clerk Aanstad & Hanson, bds w s Fifth ave 2 n of Hudson.
  • ELLENSON, Eugene J, agt, res 313 S Farwell.
  • ELLENSON, Eugene P, student, bds 313 S Farwell.
  • ELLER, Magdelina (wid Winant), res 414 Hobart.
  • ELLINGSON, Andrew, teamster Eau Claire Lumber Co, bds Charles Erickson.
  • ELLINGSON, Sarah, domestic 417 Washington.
  • ELLINGTON, Nels, laborer Empire Lumber Co, res s s Menomonee 1 w of Bridge.
  • ELLIOTT, James F, driver Smith Bros, res n e cor S Dewey and Oxford.
  • ELLIOTT, Lafayette, policeman, res n w cor Chippewa and Eighth ave.
  • ELLIS, Christina (wid Edmund), res e s Bellinger 2 s Randall.
  • ELLIS, Miss Elizabeth, bds n s Fifth ave 2 n of Lake.
  • ELLIS, Frank E, foreman Sam Ellis, res 711 Main.
  • ELLIS, Harry S, hostler Samuel Ellis, bds 225 Eau Claire.
  • ELLIS, John, laborer Westville Lumber Co, bds Menomonee, Shawtown.
  • ELLIS, J Frank, lawyer 113 Kelsey, res w s Fifth ave 2 n of Lake.
  • ELLIS, Pitts B, foreman freight department C St P M & O Ry, res 610 Wisconsin
  • ELLIS, Sam, Livery, Sale and Boarding Stables and Baggage Line n e cor Eau Claire and River, res 205 Eau Claire.
  • ELLISON, Albert F (Culver & Ellison), res 1209 State.
  • ELLISON, Berenice C (wid Samuel), res 411 S Farwell.
  • ELLISON, Fred C, clerk Culver & Ellison, bds Galloway House.
  • ELLISON, Joseph R, manager Telephone Co, bds 411 S Farwell.
  • ELLS, Miss Rachel L, tailoress, res 911 S Farwell.
  • ELSEMORE, Hiram P, surveyor, res w s Mappa 3 s of Randall.
  • ELSEMORE, Manford L, bookkpr, bds w s Mappa 3 s Randall.
  • ELSON, Gustav, laborer Eau Claire Lumber Co, res 211 Wisconsin.
  • ELTING, Peter, machine hand West Side Mnfg Co, res s s Chippewa 2 e of Sixth ave.
  • ELWELL, Wm W, apprentice Fred Blackwell, bds R Elwell.
  • ELY, Warner, foreman Eau Claire P & P Co, res Whipple nr city limits.
  • EMBRETS, John, laborer Eau Claire Lumber Co, res 511 Galloway.
  • EMERICK, Irving, teamster D Shaw Lumber Co, bds company's boarding house.
  • EMLER, Martin, laborer Eau Claire Lumber Co, res 547 Germania.
  • EMMERSON, Mollie, waitress Galloway House, bds same.
  • EMPIRE LUMBER CO, Orrin H Ingram, President; Daniel M Dulany, Vice President; Wm H Dulany, Treasurer; Chalres Horton, Secretary; Clarence A. Chamberlain, Assistant Secretary, Manufactures Lumber, Lath and Shingles Menomonee bet Inlet and Outlet of Half Moon lake, boarding house, Eddy Mill (north side).
  • ENDERLEIN, Charles H, laborer Eau Claire Lumber Co, res n e cor Barland and Grove.
  • ENDERLEIN, Conrad H, clerk Eau Claire Lumber Co, res 218 Barland.
  • ENG, Samuel, lumberman, res s s Lake 4 e of Sixth ave.
  • ENGBERSTON, Mathias, laborer Eau Claire Lumber Co.
  • ENGE, Jacob, porter Kneer House, bds same.
  • ENGE, John, laborer, res 418 Mill.
  • ENGEN, John, laborer, bds 539 Lake.
  • ENGEN, John, raftsman, bds Nicollet House.
  • ENGEN, Miss Mary, bds 539 Lake.
  • ENGEN, Peter, carpenter, res 539 Lake.
  • ENGLAND, John, lumberman, res 627 Broadway.
  • ENGLAND, Wm H, lumberman, res s w cor Second ave and Niagara.
  • ENNESS, Emily (wid Weldon), res 225 Whipple.
  • ENNESS, Seymour, painter, bds 215 Whipple.
  • ENNESS, Weldon, painter, bds 215 Whipple.
  • ERFENBACH, John, brewer Eagle brewery, bds n e cor N Farwell and Madison.
  • ERICKSON, (see also ERIKSON)
  • ERICKSON, Alexander, laborer, bds 425 Hobart.
  • ERICKSON, Andrew, laborer Eau Claire Lumber Co.
  • ERICKSON, Annie, domestic Mary Randall.
  • ERICKSON, Elias, laborer Valley Lumber Co, bds Menomonee, Shawtown.
  • ERICKSON, Emma, domestic 709 Second ave.
  • ERICKSON, Emma, domestic 503 Dewey.
  • ERICKSON, Erick, carpenter Phoenix Mnfg Co, res 425 Hobart.
  • ERICKSON, Eric A, clerk Kregnes & Dahl, res rear 428 Hobart.
  • ERICKSON, Gustaf, machinist N Shaw's foundry, bds cor Market and Sixth ave.
  • ERICKSON, Henry, laborer Valley Lumber Co, bds company's boarding house.
  • ERICKSON, John, carpenter, bds Nicollet House.
  • ERICKSON, John, laborer, bds n s Menomonee 1 w of Valley Lumber Co's yard.
  • ERICKSON, Martin, molder Phoenix Mnfg Co, res 633 Water.
  • ERICKSON, Mary, domestic Paul Brandstad.
  • ERICKSON, Michael, laborer, res cor Babcock and Price.
  • ERICKSON, Nellie, waitress Windsor House.
  • ERICKSON, Ole, blacksmith Eau Claire Lumber Co, bds 413 Madison.
  • ERICKSON, Ole, laborer, bds e s Bellinger 2 n of Price.
  • ERICKSON, Ole, laborer, res e s Erin 1 n of Birch.
  • ERICKSON, Ole, laborer John A Jones, res Eddy Mill.
  • ERICKSON, Otto, laborer, res 512 Hobart.
  • ERICKSON, Sever, laborer, bds n s Broadway 2 w of Seventh ave.
  • ERIKSON, (see also ERICKSON)
  • ERIKSON, Charles, Boarding House and Saloon s w cor Wisconsin and N Farwell, res same.
  • ERLANDSON, Simon, sawyer Phoenix Mnfg Co, res 827 Main.
  • ERNESON, Ole, laborer, res 504 Kelsey.
  • ESTEY, John F, hostler res s w cor Fifth ave and Niagara.
  • EULL, George, cigarmaker, bds Star House.
  • EVANS, Annie, laundress Troy Laundry, bds 312 S Farwell.
  • EVANS, Charles A, painter, res 521 Bridge.
  • EVANS, Charles D, carpenter, bds s s Bridge 1 e of R R track.
  • EVANS, N E (Shute & Evans), bds 411 S Farwell.
  • EVANSON, Lars, carpenter, bds Toston Gunem.
  • EVENSON, Andrew, laborer Asa Fletcher, rooms livery stables.
  • EVENSON, Charles, tailor Radensleben & Schroeder, res 827 Main.
  • EVENSON, Emilie, domestic s w cor S Farwell and Earl.
  • EVENSON, Hannah, domestic 310 Lake.
  • EVENSON, Ole, laborer, bds n s Market 1 w of Seventh ave.
  • EVERETT, Frank, carpenter, res s w cor Fifth ave and Niagara.
  • EVERSON, Carrie, domestic August Huyssen.
  • EVERSON, Christian, tailor, res bet Eau Claire Lumber Co's water mill and Madison.
  • EVERSON, Christina, domestic 214 S Farwell.
  • EVERSON, Dena, domestic 411 S Farwell.
  • EVERSON, Edward, laborer Eau Claire Lumber Co.
  • EVERSON, Gerrie, domestic n e cor Oxford and S River.
  • EVERSON, Louis, millwright Eau Claire Lumber Co, res 421 Hobart.
  • EVERSON, Ole, laborer Shaw Lumber mill, bds 18 Menomonee.

-As transcribed from the 1884 Eau Claire City Directory, R. L. Polk & Co.

Please use this form to search this site:
  Help
Site Search by PicoSearch pico
disclaimer

The WIGenWeb Project logo was designed and provided by Debbie Barrett.



DISCLAIMER:  No claim is made to the copyrights of the individual submitters. The contents of this entire website may be used for personal use only by individuals researching their ancestry. Commercial use of this information for profit is strictly prohibited without prior permission of the owners. Other genealogical websites may link to this website; however, permission is not granted to duplicate any of the contents. Anyone contributing material for posting does so in recognition of its free, non-commercial distribution, as well as the responsibility to assure that no copyright is violated by the submission.  This website and its coordinator are not responsible for donations of copyrighted material where explicit written permission has not been granted for use.

copyright footer


Copyright © 1998 - 2012 wigenwebcc
All Rights Reserved
This website was first established on 28 Jan 1998