Eau Claire Co. WIGenWeb what's new tools photos histories databases home
Databases > Directories >

1884 Eau Claire City Directory

Alphabetical Listing of Names for the City of Eau Claire

Names beginning with "C"

  • CADY, Miss Stella, clerk G B Chapman, bds Bridge nr Fifth.
  • CAGLEY, James L, teamster A H Stephens, res n s Jones 1 e of N Barstow.
  • CAHILL, John, laborer Valley Lumber Co, res 532 Water.
  • CAHILL, John Jr, laborer Valley Lumber Co, res 532 Water.
  • CAHILL, Martin T, saloon 247 Water, res same.
  • CAHILL, Michael, farmer, bds 247 Water.
  • CALLAHAN, Thomas, sawyer, res 114 Randall.
  • CALLIGHAN, Alexander, mason, res 622 Randall.
  • CALVERT, Charles M, dentist 303 S Barstow, res 1212 State.
  • CAMERON, Allen, lumberman, rs 620 Fifth ave.
  • CAMERON, David A, carpenter E M Fish & Co, res n w cor S Farwell and Summit ave.
  • CAMERON, Donald, night-watchman Eau Claire Lumber co, res 908 Oxford ave.
  • CAMERON, Dougald, night-watchman, res 315 N Farwell.
  • CAMERON, Dougald, foreman Eau Claire Lumber Co, bds 908 Oxford ave.
  • CAMERON, Duncan, lumberman Sherman Lumber Co, bds company's boarding house.
  • CAMERON, Harry H, machinist Phoenix Mnfg Co, bds s s Lake 2 w of Second ave.
  • CAMERON, Hugh, brakeman C St P M & O Ry, bds 315 N Farwell.
  • CAMERON, Nathan, foreman, bds Hart House.
  • CAMERON, Wm H, laborer Eau Claire Lumber Co, bds 908 Oxford ave.
  • CAMPBELL, Charles, saloon, bds Hart House.
  • CAMPBELL, Charles A, cook, res 1006 First ave.
  • CAMPBELL, Donald B, mason, res 308 Wisconsin.
  • CAMPBELL, James R, commission 117 Bridge, res 534 same.
  • CAMPBELL, John, laborer, bds Hart House.
  • CAMPBELL, John P, conductor C St P M & O Ry, res 628 Wisconsin.
  • CAMPBELL, Mary (wid Thomas), bds 826 Oxford ave.
  • CAMPBELL, Thomas, cook, res w s Mappa 3 n of Randall.
  • CANDELL, David, laborer Westville Lumber Co, res Menomonee, Shawtown.
  • CANTENI, Christian, laborer C St P M & O Ry, res w s Erin 2 n of Birch.
  • CANTY, Thomas, saloon 130 S Barstow, res e s Farwell 3 s of Gibson.
  • CARBINO, Henry, restaurant 766 First ave, res same.
  • CARD, Dwight, foreman Eau Claire Lumber Co, res A Upper Red Row.
  • CARDEN, Edward D (Eldridge & Carden), res cor Price and Whipple.
  • CARDEN, Henry T, painter 122 Babcock, res same.
  • CARDEN, John H, laborer, res n s Bellinger 1 s of Cameron.
  • CARDLE, Archibald, brakeman W C R R, bds Mary E Horey.
  • CARE, Edward, laborer Valley Lumber Co.
  • CAREY, Michael, teamster, bds 201 Water.
  • CARL, Thomas, filer, bds 420 Galloway.
  • CARLBERT, Laura (wid John), res s w cor Gray and Dodge.
  • CARLEY, Thomas, marble worker, bds Farwell House.
  • CARLSON, August, laborer Empire Lumber Co, bds company's boarding house, Eddy Mill.
  • CARLSON, August, tinsmith J P Cooper & Co, bds 216 Wisconsin.
  • CARLSON, Miss Bina, dressmaker 216 Wisconsin, bds same.
  • CARLSON BROS (Sigwart and Christian Carlson), Hardware, Stoves, Tinware, Mechanics' Tools, Etc, and Tin and Iron Workers, Roofers, Etc, 430 Water.
  • CARLSON, Carl, teamster Valley Lumber Co, bds company's boarding house.
  • CARLSON, Christian (Carlson Bros), res 438 Hudson.
  • CARLSON, Clara, domestic, cor Vine and Second.
  • CARLSON, Elof, clerk, bds 216 Wisconsin.
  • CARLSON, Emanuel A, carpenter, res n s Summit ave 2 e of S River.
  • CARLSON, E G, laborer, bds Svea Hotel.
  • CARLSON, Frank, laboer, bds Peter Grambum.
  • CARLSON, George, clerk Carlson Bros, bds 438 Hudson.
  • CARLSON, John, Proprietor Svea Hotel 212 Wisconsin.
  • CARLSON, John A M, clerk Bullard and Potter, res 1024 First ave.
  • CARLSON, Martin, laborer Empire Lumber Co, bds company's boarding house, Eddy Mill.
  • CARLSON, Martin, machinist, res n e cor Fulton and Second ave.
  • CARLSON, Nels, res 560 Franklin.
  • CARLSON, Sigwart (Carlson Bros), bds 438 Hudson.
  • CARLSTROM, John, mason, bds 411 Putnam.
  • CARLSTROM, Ole, carpenter Eau Claire Lumber Co, res 411 Putnam.
  • CARMICHAEL, Thomas, city clerk City Bldg, bds Barley House.
  • CARNELL, Wm, mason, res 222 Fourth ave.
  • CARNES, Charles E, millwright, res w s Mappa 3 n of Randall.
  • CARPENTER, Mrs. Amelia, res 311 Kelsey.
  • CARPENTER, Horace, teamster, res s s Menomonee nr city limits, Shawtown.
  • CARPENTER, Lewis B, bakery 311 Kelsey, res same.
  • CARPENTER, Robert, tinner Miller & Huebener, bds A R Morgan.
  • CARR, Thomas, laborer Sherman Lumber Co, bds company's boarding house.
  • CARROLL, Anna, milliner C Cook, bds Hobart nr Wisconsin.
  • CARROLL, Daniel, canvasser Singer Mnfg Co, bds Joyce House.
  • CARROLL, Edward, millwright, res 1110 S Dewey.
  • CARROLL, John, cook, bds 201 Water.
  • CARROLL, Miss Lizzie, milliner Mrs. C Cook, bds 213 Hobart.
  • CARROLL, Michael, laborer Sherman Lumber Co, bds company's boarding house.
  • CARROLL, Thomas, laborer Eau Claire lUmber Co, bds Menomonee, Shawtown.
  • CARROLL, Wm, laborer, bds Charles Mooney.
  • CARRY, Hugh, drayman, res s e cor Madison and Hobart.
  • CARSON, Christ, laborer Eau Claire Lumber Co.
  • CARSON, Wm, pres Valley Lumber Co, res St. Paul, Minn.
  • CARSTENS, Charles B (Carstens & Hartwig), res Randall nr brewery.
  • CARSTENS & HARTWIG (Charles B Carstens, Albert Hartwig), Proprietors West Side Brewery, Randall head of Half Moon lake.
  • CARTER, Job, physician, bds Nicollet House.
  • CARTER, W B, physician, bds Nicollet House.
  • CARTER, Wm J, teamster, res n s Niagara 1 e of First ave.
  • CARTWRIGHT, Miss Belle E, student, bds e s State 3 s of Lincoln ave.
  • CARTWRIGHT, Edward R, teamster, res e s State 3 s of Lincoln ave.
  • CARTWRIGHT, Edward W, res e s State 3 s of Lincoln ave.
  • CARUTHERS, Samuel, cook, bds American House.
  • CASE, Carrie, milliner C Cook, bds same.
  • CASE, Julius F, general manager Eau Claire Tannery Co, res n e corner Doty and Oxford.
  • CASE, Wm S, engineer Eau Claire Tannery Co, res 1222 S Dewey.
  • CASEY, Michael, woodsman, res 222 Chippewa.
  • CASPESCHA, Florian, carpenter, bds Anten Casutt.
  • CASS, Daniel, painter, res e s S Dewey 3 s of Washington.
  • CASS, Frank, clerk L G Moon, bds 504 Washington.
  • CASS, Josiah E (Cass & Tracy), res n w cor S Barstow and Washington.
  • CASS & TRACY (Josiah E Cass, Andrew L Tracy), Drugs, Books and Stationery, Wall Paper, Paints, Oils and Fine Fancy Goods and News Depot 305 S Barstow.
  • CASSIDY, Wm, scaler D Shaw Lumber Co, bds company's boarding house.
  • CASTLE, John, laborer, bds 416 N Barstow.
  • CASTON, Herman, millman, res n e cor Platt and Bellinger.
  • CASUTT, Anton, grocer Madison nr Nicollet hOuse, res same.
  • CATHCART, James A, carpenter, res e s Erin 2 n of Birch.
  • CATHCART, John (Cathcart & Woodland), res Megget Blk S Barstow.
  • CATHCART, Wm, cook Empire Lumber Co's boarding house.
  • CATHCART, Wm J (Cathcart & Woodland), res 612 S Barstow.
  • CATHCART & WOODLAND (Wm J Cathcart, Fred C Woodland), saloon 133 S Barstow.
  • CATHOLIC CHURCH OF THE SACRED HEART, w s Dewey nr w end of Division, Rev. J Boehm pastor.
  • CAUGHLIN, Richard, laborer, res 525 Erin.
  • CAUGHLIN, Wm, laborer, bds 416 N Barstow.
  • CAVANAUGH, Annie, domestic 304 Talmadge.
  • CAVANAUGH, J M, brakeman C St P M & O Ry, bds Railroad Hotel.
  • CAVELLO, Ciesare (Pacifico & Cavello), res 120 S Barstow.
  • CENTRAL HOUSE, Emil Burkhart prop, 514 Galloway.
  • CERNAGHAN, James A, laborer, res n s Lake 1 w of Seminary.
  • CERHAGHAN, Sarah (wid Samuel), bds s s Water 1 w of Seventh ave.
  • CHAFFEE, Charles, hostler Mary Randall.
  • CHALES, Charles C, saloon 414 Water, res same.
  • CHALES, Henry C, saloon, 414 S Barstow, res same.
  • CHALES, Louisa (wid Louis), res 414 Water.
  • CHAMBERLIN, Clarence A, asst sec Empire Lumber Co, res 242 Bridge.
  • CHAMBERLIN, Frank H, clerk Cass & Tracy, bds 413 Seaver.
  • CHAMBERS, Andrew, pilot, res 1001 S River.
  • CHAMBERS, Anna (wid John), res cor Beach and Mill.
  • CHAMBERS, George T, well builder, bds cor Beach and Mill.
  • CHAMBERS, Joseph, carpenter, res 730 Water.
  • CHAMPLIN, Lucy (wid Charles D), res 606 Water.
  • CHANDLER, Daniel J, carpenter, res n w cor Rowland and Wilcox.
  • CHANDLER, Dwight J, carpenter, res 613 S Dewey.
  • CHANDLER, James, student, bds n w corner Rowland and Wilcox.
  • CHAPIN, Samuel P, Manager Crescent Roller Mills, res s w cor Menomonee and East.
  • CHAPMAN, Daniel, res 919 Third ave.
  • CHAPMAN, George B (G B Chapman & Co), res 1018 S Farwell.
  • CHAPMAN, Gilbert W, bookkpr Eau Claire Lumber Co, res 1002 S River.
  • CHAPMAN, G B & CO (George B Chapman, Nelson C Wilcox, Benjamin J Churchill), Dry Goods, Notions, Groceries, etc, 132 and 134 S Barstow and 308 Gibson, Dealers in Grain, Lime, Cement, Salt and Coal, Feed Mill and Elevator opposite C St P M & O Freight Depot.
  • CHAPMAN, Miss Henrietta, bds 716 Fifth ave.
  • CHAPMAN, Henry H, carpenter, res 716 Fifth ave.
  • CHAPMAN, Nelson C, treas Eau Claire Lumber Co, res St. Louis, Mo.
  • CHAPPELL, Addison D, Real Estate Agent, rooms 19 and 20 over 109 Kelsey, res 734 Second ave.
  • CHAPPELL, Charles W, jeweler 105 Kelsey, res n s Bridge 2 e of Fifth ave.
  • CHAPPELL, Sherman L, watchmaker C W Chappell, bds 734 Second ave.
  • CHAPPELL, Willis R, student, bds n s Bridge 2 e of Fifth ave.
  • CHARLAND, Ephraim P, foreman Phoenix Mnfg Co, res e s S Barstow 1 n of Emery.
  • CHARLES, James M, scaler Eau Claire Lumber Co, bds Hart House.
  • CHARLES, Robert, hostler Eau Claire city railway, bds George Copp.
  • CHARTER, Truman A, laborer, res 121 Niagara.
  • CHASE, Henry, laborer, bds 115 Bridge.
  • CHEESEBROOK, Ann (wid Alexander), res Menomonee nr D Shaw Lumber Co's boarding house.
  • CHELSEY, Edward, coachman D R Moon, res s e cor State and S River.
  • CHELSEY, Wm, driver Eau Claire city railway, bds George Copp.
  • CHEVRIER, Antoine, laborer D Shaw Lumber Co, bds Menomonee nr city limits, Shawtown.
  • CHEVRIER, Odilon, laborer D Shaw Lumber Co, res Menomonee nr city limits, Shawtown.
  • CHICAGO, MILWAUKEE & ST PAUL RAILWAY, Chippewa Valley Division, A B Jones, Agent; Office 308 S Barstow; Depot N Barstow nr Galloway.
  • CHICAGO, ST. PAUL, MINNEAPOLIS & OMAHA RAILWAY, Florence D Sullivan, Agent; Depot North street North side.
  • CHILDS, Albert M,    laborer, bds n s Chestnut 1 e of Bellinger.
  • CHILDS, Garrett P, foreman Eau Claire Lumber Co, res n s Chestnut 1 e of Bellinger.
  • CHILDS, George W, laborer, bds n s Chestnut 1 e of Bellinger.
  • CHINN, S Walter, lumber, res 314 Gray.
  • CHIPPEWA ANZEIGER (German Weekly), Theodore Freedlander propr, 316 S Barstow
  • CHIPPEWA VALLEY BANK, H C Putnam & Co Proprietor, s s Kelsey 3 w of Barstow.
  • CHRIST, Ole, laborer Empire Lumber Co, res Eddy mill.
  • CHRISTENSEN, Alfred, laborer Eau Claire Lumber Co, bds company's boarding house.
  • CHRISTENSEN, Hannah, housekeeper n e cor Lake and Third ave.
  • CHRISTENSEN, Lena, domestic, Syver E Brimi.
  • CHRISTENSEN, Lotta, domestic 504 Sixth ave.
  • CHRISTENSON, Anton, laborer, bds Ole Thompson.
  • CHRISTENSON, Benjamin, laborer, bds s s Menomonee 1 e of Crescent rolling mill.
  • CHRISTENSON, Hannay, bds 734 Second ave.
  • CHRISTENSON, Hans, laborer Eau Claire Lumber Co, bds 1 Franklin.
  • CHRISTENSON, John H, laborer, res s s Chippewa 3 2 of Fourth ave.
  • CHRISTENSON, Peter, laborer Empire Lumber Co, res Fulton nr city limits.
  • CHRISTIANSON, Annie, domestic n s Rowland 2 w of Wilcox.
  • CHRISTIANSON, Bradi, plasterer, res 106 Bellevue ave.
  • CHRISTIANSON, Emil, laborer Eau Claire Lumber Co, bds 413 Madison.
  • CHRISTIANSON, Frederick, sawyer Empire Lumber Co, res Eddy Mill.
  • CHRISTIANSON, John, carpenter, res cor Sixth ave and Chestnut.
  • CHRISTIANSON, Martin, laborer Eau Claire Lumber Co, res e end of Madison.
  • CHRISTIANSON, Mary, domestic e s Porter ave 2 s of Emery.
  • CHRISTIANSON, Ole, laborer Eau Claire Lumber Co, res 210 Galloway.
  • CHRISTIANSON, Peter, laborer Eau Claire Lumber Co, res bet Co's water mill and Madison.
  • CHRISTIANSON, Peter C, laborer, res 1019 Third ave.
  • CHRISTOFFER, John, laborer, res n w cor N Farwell and William.
  • CHRISTOFFERSON, Carlston, laborer Eau Claire Lumber Co, bds Ole Thompson.
  • CHRISTOFFERSON, Christian, laborer Eau Claire Lumber Co, bds Ole Thompson.
  • CHRISTOPHER, Lewis, convasser Singer Mnfg Co, bds Saginaw House.
  • CHRISTOPHERSON, Annie, domestic 440 Pine.
  • CHRISTOPHERSON, Hans, machinist Phoenix Mnfg Co, res w s Ninth ave 2 s of Chippewa.
  • CHRISTOPHERSON, Jans, laborer Pioneer Lumber Co, res n s Walnut 1 w of Third
  • CHRISTOPHERSON, John, laborer, res 814 Market.
  • CHRISTOPHERSON, Lena, domestic 126 Gilbert ave.
  • CHUDSIAK, Andreas, laborer, res w s Babcock 2 s of Beach.
  • CHURCH, Samuel C, carpenter E M Fish & Co, res 911 S Barstow.
  • CHURCHILL, Benjamin J (G B Chapman & Co), res 1019 S Farwell.
  • CHURCHILL, Charles, engineer G B Chapman & Co, bds 1019 S Farwell.
  • CHURCHILL, Miss Cora E, student, bds 1019 S Farwell.
  • CHURCHILL, Edward W, patternmaker Phoenix Mnfg Co, res s e cor Summit ave and State.
  • CHURCHILL, George W, Deputy City Clerk City Bldg, res 321 Bridge.
  • CHURCHILL, Miss Jennie A, bds 1019 S Farwell.
  • CHURCHILL, Julius C, chief of Fire Department, res 513 N Barstow.
  • CHURCHILL, Perrin W, machinist N Shaw's foundry, rooms n e corner Water and Fourth ave.
  • CHUTE, Richard H, Cashier Eau Claire Lumber Co, res 644 Galloway.
  • CITY BUILDINGS, n e cor Eau Claire and S Farwell.
  • CITY LAUNDRY, Mrs. Rosalie Rudolph, proprietress 313 S Farwell.
  • CITY OMNIBUS LINE, Victor Wolf Proprietor, Office 305 Wisconsin.
  • CITY POOR HOSPITAL, Wm Buellesbach superintendent, 324 N Farwell.
  • CLANCY, Patrick B (T J Clancy & Co), bds Eau Claire House.
  • CLANCY, Thomas J (T J Clancy & Co), bds Galloway House.
  • CLARE, John, pilot, bds 230 Lake.
  • CLARK, Miss Carrie, bds w s Secon ave 2 s of Lake.
  • CLARK, Charles, laborer Eau Claire Lumber Co, bds company's boarding house.
  • CLARK, Dewitt S, student, bds n e cor Lake and Third ave.
  • CLARK, Ebenezer L, agt, bds Theron Ackerman.
  • CLARK, Ellery C, hub and spoke mnfr, res 1230 S Farwell.
  • CLARK, Miss Florence, bds 2 s Second ave 2 s of Lake.
  • CLARK, Horatio, lumberman, res 610 Bellinger.
  • CLARK, John H, clerk Kepler & Co, rooms 420 S Barstow.
  • CLARK, John T, res s s Chippewa 1 e of Ninth ave.
  • CLARK, Miss Lizzie A, bds 1230 S Farwell.
  • CLARK, Mary, domestic Charles Plane.
  • CLARK, Nancy (wid D C), res n e cor Lake and Third ave.
  • CLARK, Nicholas F, teamster, res s s Summit ave 2 e of Putnam.
  • CLARK, Walter (Flanagan & Clark), bds 414 Water.
  • CLARK, Wm D, bookkpr Eau Claire Lumber Co, res e s Porter ave 3 s of Emery.
  • CLAUGHLIN, Wm, laborer, bds Kneer House.
  • CLAUSEN, P C, Saloon and Billiards, Frawley Block N Barstow, res near 428 Hobart.
  • CLAUSIUS, Charles A W, laborer, res n e cor Chippewa and Eighth ave.
  • CLAY, Frederick A, tinsmith w s Fourth ave 3 n of Water, res cor Water and Ninth ave.
  • CLEASON, George, laborer Eau Claire City Ry.
  • CLEAVLAND, Deborah (wid Joseph), bds s s Pine 1 w of railroad track.
  • CLEMENTS, Carl, laborer Empire Lumber Co, bds company's boarding house, Eddy Mill.
  • CLEMENTS, James J (Clements & Lytle), res 711 S River.
  • CLEMENTS & LYTLE (James J Clements, Alvin A Lytle), Livery, Sale and Boarding Stables cor River and Gray.
  • CLEMENTS, Stephen, mail agt, res 946 Madison.
  • CLEMERSON, Caroline, domestic cor Sixth ave and Chestnut.
  • CLEVELAND, Benjamin, carpenter, bds s s Bellinger 3 s of Cameron.
  • CLEVELAND, Nancey (wid James), res 1007 Fifth ave.
  • CLEVERSON, Julia, domestic n w cor Second ave and Ann.
  • CLIFF, George F, lumberman, res n e cor Doty and Gray.
  • CLIFFORD, Dennis, raftsman, bds cor Vine and First.
  • CLOCK, Wm F, engineer Westville Lumber Co, res opp company's mill.
  • CLOSE, Miss Daisy M, bds s w cor Beach and Mappa.
  • CLOSE, Frederick W, teamster, bds s w cor Beach and Mappa.
  • CLOSE, George, laborer, res 316 Oak.
  • CLOSE, John W, mason, res s w cor Beach and Mappa.
  • CLOSE, Lester H, foreman Sherman Lumber Co, res s w cor Babcock and Beach.
  • CLOSE, Myron J, mason, bds s w cor Beach and Mappa.
  • CLUFF, Frederick, engineer, res n e cor Bellinger and Chestnut.
  • CLUNE, James, engineer, res 906 Madison.
  • CLUNE, Martin, laborer W C R R, res w s Putnam 3 n of Madison.
  • CLUSKY, Barney, laborer, bds Star House.
  • COBB, Alonson, laborer, res n s Madison 1 e of Franklin.
  • COBBAN, Isabella (wid Robert), res e s Barstow 2 s of Newton.
  • COBBAN, Miss Mabel K, teacher, bds e s Barstow 2 s of Newton.
  • COBBAN, John A, clerk G B Chapman & Co, res 115 Bridge.
  • COBBAN, Wm S, foreman News Printing Co, res s e cor Barstow and Newton.
  • C O D STEAM LAUNDRY, Alfred Miller Proprietor, e s S River bet Eau Claire and Gibson.
  • CODY, Dennis, contractor Eddy Mill, res Empire Lumber Co's boarding house.
  • CODY, James H, foreman, res cor Fifth ave and Lake.
  • CODY, Wm A, millwright, res s s Fulton 1 w of Sixth ave.
  • COFFIN, Charles F, foreman Phoenix Mnfg Co, res s s Congress 2 w of Third ave.
  • COFFIN, Edward C, blacksmith H M Culbertson, bds 804 Menomonee.
  • COFFIN, James, blacksmith H M Culbertson, bds 804 Menomonee.
  • COFFIN, John N, clerk Bullen & Hoyt, bds s e cor Third ave and Hudson.
  • COFFIN, Wm K, cashier Eau Claire National Bank, res s e cor Hudson and  Third ave.
  • COLBY, Eva (wid John), res n s Madison 2 w of N Farwell.
  • COLE, Charles E, teamster, bds 402 Bellinger.
  • COLE, Henry E, canvasser Singer Mnfg Co, res 115 Niagara.
  • COLE, James A, sorter, res 402 Bellinger.
  • COLEBERG, John, laborer Valley Lumber Co, res Market.
  • COLEMAN, Charles, laborer, bds Kneer House.
  • COLEMAN, John, scaler, bds Kneer House.
  • COLEMAN, Mary, domestic H C Putnam.
  • COLEMAN, Nellie, waitress Railroad Hotel, bds same.
  • COLEMAN, Sarah, domestic A M Gibbons.
  • COLGAN, Cressy, domestic 113 Water.
  • COLLE, Fred, clerk G Larson & Co, bds 248 Water.
  • COLLEGAN, Bernard, laborer, bds 439 Pine.
  • COLLGUIN, August, laborer Sherman Lumber Co, res s w cor Fourth and Platt.
  • COLLINS, Rev John G, pastor St Patrick's Church, res cor Fulton and Oxford ave.
  • COLLINS, Peter, sawyer D Shaw Lumber Co, bds East Shawtown.
  • COLSON, Frederick, teamster Eau Claire Lumber Co, res s s Summit ave 8 3 of Putnam.
  • COLTHERMAN, Frank, engineer Eau Claire Chilled Plow Co, bds 221 Water.
  • COLTON, James, cook, res East Shawtown.
  • COLTON, Mrs Marrilla B, res rear 110 Broadway.
  • COLVILLE, James, finisher A V Mayhem, bds 605 Niagara.
  • COMMERCIAL BANK, James H Allen, President; Frank C Allen, Cashier; n e cor Water and Fourth ave.
  • COMPO, Ephraim, shoemaker 334 Water, res same.
  • CONDIT, James R, brakeman C St P M & O Ry, bds Railroad Hotel.
  • CONGDON, Alva, supt Lake View Cemetery, res 434 Niagara.
  • CONGDON, Fred, hostler Asa Fletcher, bds 434 Niagara.
  • CONHAIM, Albert, clk Albenberg, Conhaim & Co, bds Galloway House.
  • CONHAIM, Miss Helen, clk Albenberg, Conhaim & Co, bds s w cor Earl and S Farwell.
  • CONHAIM, Louis (Albenberg, Conhaim & Co), bds Galloway House.
  • CONHAIM, Morris (Albenberg, Conhaim & Co), res St Paul, Minn.
  • CONKLIN, Charles, millwright Owen Lumber Co, res s s Broadway 1 e of Seventh ave.
  • CONNELL, James, laborer, bds Star House.
  • CONNELL, Jeremiah, laborer, bds Star House.
  • CONNELLY, Charles, teamster, bds 312 Mill.
  • CONNELLY, James, brakeman, bds Star House.
  • CONNELLY, John, laborer, bds Mary Randall.
  • CONNELLY, Thomas, teamster Crescent roller mills, bds company's boarding house.
  • CONNERS, James, teamster Valley Lumber Co, bds company's boarding house.
  • CONNOR, Albert C, policeman, res 608 S River.
  • CONNORS, Frank, laborer, bds 416 N Barstow.
  • CONNORS, John, laborer, bds Star House.
  • CONRAD, Martin, laborer Eau Claire Lumber Co, res 621 Franklin.
  • CONSTANTINE, David, barber M H Hanson, bds 248 Water.
  • CONVERSE, Henry E, confectionery 126 S Barstow, res 502 same.
  • CONVERSE, Samuel C, patternmaker Phoenix Mnfg Co, res 908 S Farwell.
  • CONWAY, James E, butcher, res 630 Franklin.
  • CONWAY, Patrick, teamster Eau Claire Lumber Co, bds 420 Galloway.
  • COOK, Albert, laborer, res 416 Bellinger.
  • COOK, Mrs Catherine, millinery 502 S Barstow, res same.
  • COOK, Charles W F, engineer, res w s Third 3 s of Vine.
  • COOK, Mrs Cordelia, millinery 502 S Barstow, res same.
  • COOK, Miss Francis, bds 838 Oxford ave.
  • COOK, George S, pressman Daily Free Press, bds n s Bridge 3 w of Third ave.
  • COOK, Isador, Sheriff County Court House, res 838 Oxford ave.
  • COOK, Marion, pile driver, rooms n e cor Water and Fourth ave.
  • COOK, Orson J, barber A Stenfeldt, res 625 Hobart.
  • COOK, P B, canvasser Singer Mnfg Co, res Chippewa Falls.
  • COOK, Walter, marble cutter W F Cook, bds same.
  • COOK, Wm F, Marble Works 520 S Barstow, res 502 same.
  • COOMBS, Wm B, teamster, res cor First and Maple.
  • COON, Byron, book agent, bds e s of S Dewey 1 s of Jones.
  • COON, Henry, laborer Crescent roller mills, bds s s of Menomonee 2 s of East
  • COON, Nelson D, Wholesale and Retail Pianos and Organs, Guitars, Accordions, Stools, Piano Covers, Instruction Books, Sheet Music and Musical Merchandise generally, 223 Fourth ave West Side, res same.
  • COON, Orson, millwright, bds 602 Menomonee.
  • COON, Wm F, res e s of S Dewey 1 s of Jones.
  • COOLIDGE, John H, lumberman, res 837 Third ave.
  • COOPER, Charles L, laborer, res 604 First ave.
  • COOPER, James M, carpenter, res s s Central 1 w of Oxford ave.
  • COOPER, Joseph P (J P Cooper & Co), res e s River 2 s of Washington.
  • COOPER, J P & CO (Joseph P Cooper), Wholesale and Retail Hardware, Cutlery, Stoves, Tinware and Agricultural Implements, 204 N Barstow.
  • COPELAND, Mary (wid R H), res 923 Third ave.
  • COPELAND, Minnie, compositor The Daily Leader, bds 923 Third ave.
  • COPP, George, supt Eau Claire City Ry, res Second ave 2 s of Fulton.
  • COPP, Wm H, foreman Eau Claire City Ry barn, bds George Copp.
  • CORNELL, David S, plaster, res 728 Chippewa.
  • CORNELL UNIVERSITY LAND AGENCY, Smith Robertson agt, 306 S Barstow.
  • CORNISH, John H, laborer, res s s Niagara 1 w of Eighth ave.
  • CORPS, Charles, laborer Eau Claire Lumber Co, res 1002 Madison.
  • CORRIGAN, Michael, laborer, res s s Lake 1 w of Fifth ave.
  • CORRIGAN, Thomas, laborer, res s s Lake 1 w of Fifth ave.
  • COSGROVE, John, teamster Crescent roller mills, res s s of Menomonee 4 s of East.
  • COSGROVE, John A, lumberman, res e s Forest 1 n of Oak.
  • COSGROVE, Peter J, with Northwestern Lumber Co, bds Hart House.
  • COTTEN, Freeman H L, bookkpr, Northwestern Lumber Co, res 511 Porter ave.
  • COUCH, George, fireman C St P M & O Ry, bds 315 N Farwell.
  • COUCH, George A, foreman Peter Hart, bds same.
  • COUGHLIN, Stephen B, foreman Northwestern Lumber Co, res e s Forest 3 n of Oak.
  • COUSINS, Henry, lawyer 313 S Barstow, res n s Pine 1 w of Fifght ave.
  • COUTURE, Joseph, laborer, bds 1010 Madison.
  • COURTURIER, Jacques, laborer D Shaw Lumber Co, bds Menomonee nr city limits, Shawtown.
  • COUTURIER, Joseph, carpenter D Shaw Lumber Co, bds company's boarding house.
  • COUNCIL CHAMBER, n w cor Farwell and Eau Claire.
  • COWEN, Wm, teamster D Shaw Lumber Co, bds East Shawtown.
  • COX, James, lumberman, bds Saginaw House.
  • COXEN, Charles H (Coxen & Kemp), res n s Gilbert ave 1 e of State.
  • COXEN & KEMP (Charles H Coxen, A H Kemp), paiters S River over Clements & Lytle's livery.
  • COY, Michael, lumberman, bds American House.
  • COYLE, Miss Ellen, dressmaker, s s Seaver 2 e of Barstow, res same.
  • COYLE, Miss Rose, dressmaker Miss Ellen Coyle, bds same.
  • CRABBE, David F, furniture e s Fourth ave bet Chippewa and Water, res s s Broadway 1 e of Fifth ave.
  • CRAMER, Matthew, pilot, res 740 Broadway.
  • CRAMER, Peter, saloon 425 Water, res same.
  • CRANDALL, Lucius P, carpenter, res 822 Chippewa.
  • CRAWLEY, Timothy, laborer, res n e cor Water and Sixth ave.
  • CRESCENT ROLLER MILLS, D Shaw Lumber Co, proprs, Shawtown.
  • CRICK, George, supt Eau Claire elevator, res e s Fifth ave bet Pine and Congress.
  • CROFT, Olaf, carpenter, bds Scandinavian House.
  • CROMWELL, Andrew, bds 312 Gray.
  • CROMWELL, Miss Emma, clerk, bds 312 Gray.
  • CROMWELL, Sanford, Agent American Express Co, 411 S Barstow, res 312 Gray.
  • CROSS, Miss Virgene, clerk Kepler & Co, bds 601 S River.
  • CROTHY, James, foreman, Eau Claire P and P Co, res 200 Babcock.
  • CROUSE, (No first name given), stage builder, bds 503 S River.
  • CROW, Wm, laborer, bds Kneer House.
  • CROWLEY, Hanola (wid Patrick), res n s Niagara 2 e of Ninth ave.
  • CROWLEY, Miss Maggie, dressmaker H Sylvester, bds same.
  • CROWLEY, Patrick, lumberman, bds n s Niagara 2 e of Ninth ave.
  • CROWLEY, Thomas, lumberman, bds n s Niagara 2 e of Ninth ave.
  • CROWLEY, Timothy, lumberman, bds n s Niagara 2 e of Ninth ave.
  • CROWLEY, Wm, laborer, res 234 Chippewa.
  • CROZIER, George W, surveyor, bds Galloway House.
  • CRUSKEY, Minnie, domestic 741 Second ave.
  • CRUTHERS, Mathias, laborer Eau Claire Lumber Co, res 311 Talmadge.
  • CUDDY, Miss Anna L, teacher North Side High School, bds 652 Galloway.
  • CUDDY, Joseph F, law student Frawley, Hendrix & Brooks, bds 652 Galloway.
  • CUDDY, Miss Kate, bds 652 Galloway.
  • CUDDY, Mary (wid Martin), res 652 Galloway.
  • CUDDY, Patrick, baggage master C St P M & O Ry, bds 652 Galloway.
  • CUDDY, William A, engineer C St P M & O Ry, bds 652 Galloway.
  • CULBERSON, Lena, domestic e s Farwell 3 s of Gibson.
  • CULBERT, Wm, teamster Eau Claire Lumber Co, res 211 S Farwell.
  • CULBERTSON, Benjamin R, operator W U Tel Co, bds 327 Lake.
  • CULBERTSON, Edwin M, messenger Am Express Co, C V & S route, res 327 Lake.
  • CULBERTSON, Henry M, carriagemaker s e cor Menomonee and Eighth ave, res 804 Menomonee.
  • CULBERTSON, James H, Attorney at Law, Real Estate and Loans and Collections 303 Water, Bailey's Blk, res 820 Fifth ave cor Pine.
  • CULBERTSON, Margaret (wid Samuel), res s s Menomonee 3 e of Seventh ave.
  • CULBERTSON, Miss Minnie, clerk Keplter & Co, bds 327 Lake.
  • CULBERTSON, Washington R, foreman C St P M & O Ry, res 327 Lake.
  • CULLEN, Edward, laborer, bds J Fitzpatrick.
  • CULLEN, Edward, laborer, res s s Lake 2 w of Fifth ave.
  • CULLEN, Thomas, sale stable S River, Joyce House barn, bds Galloway House.
  • CULLENS, Maurice, laborer, bds Hart House.
  • CULVER, Darius A, millwright, res 334 Hudson.
  • CULVER, Enos S (Culver & Jewett), res 428 Hudson.
  • CULVER, Enos S Jr, clerk Culver & Ellison, res 622 Fourth ave.
  • CULVER, Joseph C, (Hotchkiss & Culver and Culver & Ellison), res 104 Fifth ave.
  • CULVER, Thomas, clerk Culver & Jewett, bds 428 Hudson,
  • CULVER & ELLISON, (Joseph C Culver, Albert F Ellison), Boots and Shoes, 306 S Barstow.
  • CULVER & JEWETT (Enos S Culver, J M Jewett), grocers 109 Bridge.
  • CUMMINGS, Bradford A, carpenter, res 532 Niagara.
  • CUMMINGS, Miss Etta, clerk George Johnston, bds s s Prospect 4 e of Grove.
  • CUMMINGS, Frank E, lumberman, bds 532 Niagara.
  • CUMMINGS, Miss Ida M, bds 532 Niagara.
  • CUMMINGS, Miss Louisa E, teacher Garfield School, bds 532 Niagara.
  • CUMMINGS, Miss Nettie, clerk McMaster, Snodgrass & Co, bds 532 Niagara.
  • CUNNINGHAM, Alfred O, agent sash doors and blinds, res s s Barland 7 e of Talmadge.
  • CURRAN, Benjamin, scaler, res n s Gilbert ave 1 e of Pearl.
  • CURRAN, Elizabeth (wid Patrick), bds n s Menomonee 2 w of Empire Lumber Co's office.
  • CURRAN, Martin, sawyer, res n s Menomonee 2 w of Empire Lumber Co's office.
  • CURRIE, George (Currie & De Yarman), res 124 Ann.
  • CURRIE, Wm H, foreman, res 519 Menomonee.
  • CURRIE & DE YARMAN (George Currie, Ewing B D Yarman), Clothing and Gent's Furnishings, 304 S Barstow.
  • CURRY, Cassius M, carpenter Eau Claire P & P Co, res w s Bellinger 1 n of Maxon.
  • CURRY, Hugh, drayman, s w cor William and Hobart.
  • CURRY, James, laborer Eau Claire Lumber Co, res between company's mill, water mill and Madison.
  • CURRY, Mary (wid David), bds James Curry.
  • CURRY, Miss Minnie, teacher, bds James Curry.
  • CURRY, Susan (wid Felix), res s w cor William and Hobart.
  • CURRY, Susan C (wid Elias), res 612 First ave.
  • CURRY, Thomas, laborer Eau Claire Lumber Co, bds James Curry.
  • CURRY, Wm H, cook, bds 612 First ave.
  • CURTIS, Henry R, oculist 312 Babcock, res same.
  • CURTIS, Hiram, laborer Sherman Lumber Co, bds company's boarding house.
  • CURTIS, Hiram A, student, bds 312 Babcock.
  • CURTIS, James, carpenter, res cor Mappa and Price.
  • CURTIS, Wentworth, clerk Stone & Warren, bds n s Newton 2 e of S Farwell.
  • CUSINO, Patrick, lumberman, res s s Water 4 e of Tenth ave.
  • CUTTER, Addison A, Wholesale and Retail Boots and Shoes, Leather and Findings, 301 S Barstow cor Kelsey, res 1112 S River.
-As transcribed from the 1884 Eau Claire City Directory, R. L. Polk & Co.

Please use this form to search this site:
  Help
Site Search by PicoSearch pico
[an error occurred while processing this directive]
copyright footer


Copyright © 1998 - 2012 wigenwebcc
All Rights Reserved
This website was first established on 28 Jan 1998