Eau Claire Co. WIGenWeb what's new tools photos histories databases home
Databases > Directories >

1884 Eau Claire City Directory

Alphabetical Listing of Names for the City of Eau Claire

Names beginning with "B"

  • BAADER, Andrew, bartender Jacob, Ross, res w s Putnam ave 1 n of Division.
  • BABB, Louis, yardmaster C St P M & O Ry, res e s Putnam 2 n of Madison.
  • BABCOCK, Clark, res 1004 Madison.
  • BABCOCK, Miss Gertrude, teacher Lincoln School, bds 713 Fifth ave.
  • BABCOCK, Howard H, carpenter, bds 1004 Madison.
  • BABCOCK, Rawson, bds 536 Menomonee.
  • BABENROTH, (see BAEBENROTH)
  • BACHE, Martin, carpenter, bds Wisconsin House.
  • BACHRACH, Abraham, clerk Kaufmann & Bachrach, bds Eau Claire House.
  • BACHRACH, Henry (Kaufmann & Bachrach), res Decatur, Ill.
  • BADGLEY, Isaac, laborer, bds Ritzinger House.
  • BAEBENROTH, Wm F, bookkpr, res n e cor Washington and Farwell.
  • BAGG, Mary (wid Chester), bds n e cor Fifth ave and Menomonee.
  • BAGLEY, George W, mason, res s e cor Chippewa and Sixth ave.
  • BAGLEY, Wm E, millwright, res 513 Main.
  • BAGNELL, Christopher, carpenter, res cor Maple and Third.
  • BAILEY, Frank F, painter, bds s s Gilbert ave 1 e of S Barstow.
  • BAILEY, Nellie, domestic n e cor S Barstow and Rowland.
  • BAILEY, Wm F, mayor of Eau Claire 303 Water, res 307 Niagara.
  • BAILEY, Wm H, painter n w cor S Farwell and Main, res s s Gilbert ave 1 e of S Barstow.
  • BAILEY, Wm R, plasterer, bds 121 Niagara.
  • BAIN, Frederick, clerk G F Winslow, bds 1004 Third ave.
  • BAIN, Hiram E, carpenter, bds 1004 Third ave.
  • BAIN, James C, carpenter, res 1004 Third ave.
  • BAIN, Wm E, carpenter, res s s Pine 1 w of R R track.
  • BAIRER, Adam, edger Valley Lumber Co.
  • BAKER, Andrew, clerk J P Cooper & Co, res 212 Wisconsin.
  • BAKER, Charles, laborer, res w s Franklin 3 n of Madison.
  • BAKER, Christopher, laborer Eau Claire Lumber Co, res 1018 Madison.
  • BAKER, David C, clerk Cass & Tracy, res 418 Rowland.
  • BAKER, Edward F, teamster, res 418 Rowland.
  • BAKER, Hugh, blacksmith N Shaw's foundry.
  • BAKER, John, machinist N Shaw's foundry, res 719 Menomonee.
  • BAKER, Joseph, painter, bds cor Chestnut and Mappa.
  • BAKER, Maggie, domestic Binder HOuse.
  • BAKER, Mary (wid Wm G), res s w cor Water and Seventh ave.
  • BAKER, Ole, carpenter, res w s Franklin 3 n of Madison
  • BAKER, S S, painter, bds Nicollet House.
  • BAKER, Thomas, lumberman, res 1012 Madison.
  • BALCH, Joshua M, finisher Williams & Williams, res 611 First ave.
  • BALCOM, Wm G, clerk G B Chapman & Co, bds 317 Main.
  • BALLARD, George W, machinist, res e s Third ave 3 s of Fulton.
  • BALLARD, George W Jr, student, bds e s Third ave 3 e of Fulton.
  • BALLERUD, Miss Ragna, teacher first Norwegian Lutheran School, bds Galloway near N Barstow.
  • BALRUDE, Maggie, domestic 416 Gray.
  • BALTRY, John, laborer, res 836 Water.
  • BANCROFT, Edward H, lumber, rooms cor Bridge and Third ave.
  • BANCROFT, Frederick L, agt 117 Bridge, bds 235 same.
  • BANDOLI, Wm, laborer C St P M & O Ry, res w s Erin 6 n of Birch.
  • BANGS, Fredrick M, bookkpr, res 1204 S River.
  • BANGS, Samuel M, carpenter, res 1204 S River.
  • BANGS, Theodore M, salesman Wm Schwahn & Co, res 1204 S River.
  • BANK OF EAU CLAIRE (Capital $300,000; Surplus $22,000), F W Woodward, president, W A Rust, vice president; George T Thompson, cashier, 313 S Barstow.
  • BANNISH, John, laborer, res e s Germania 4 n of Birch.
  • BARBEAU, Lucien, blacksmith, bds American House.
  • BARBER, Andrew, laborer, bds n s Market 1 w of Seventh.
  • BARBER, J T, asst treas Northwestern Lumber Co, res Hannibal, Mo.
  • BARBI, Andrew, laborer, res w s N Barstow 4 n of Elm.
  • BARBYE, Cora, sorter Eau Claire P and P Co.
  • BARDEN, Mary (wid Rody), res n s Menomonee 2 w of Ninth.
  • BARDWELL, Edward, tinsmith Brown & Nichols, bds 1024 First ave.
  • BARGSTRUM, Christina, domestic 502 S Barstow.
  • BARKER, George A, tinsmith J P Cooper & Co, res w s N Barstow 2 n of Madison.
  • BARLAND, George C, teacher, bds cor State and Barstow.
  • BARLOW, Clark W, res 428 Hudson.
  • BARLOW, Joseph H, agt pianos, bds 428 Hudson.
  • BARLOW, Louis C, clerk T W Thomas & Co, bds 428 Hudson.
  • BARNARD, Luther, laborer, res 149 Barland.
  • BARNARD, Mary (wid Luther), bds 821 Prospect.
  • BARNES, David P (McVicar & Barnes), res n w cor First ave and Chippewa.
  • BARNES, Ezra F, real estate, res n s Niagara 4 e of Second ave.
  • BARNES, George, laborer D Shaw Lumber Co, bds company's boarding house.
  • BARNES, Horace J, (Barnes & Downs), res 615 Bridge.
  • BARNES, Joseph, laborer, res 123 Water.
  • BARNES, Zue N, salesman Eau Claire Lumber Co, res 154 Bellevue ave.
  • BARNES & DOWNS (Horace J Barnes, Frederick B Downs), grocers 417 Water.
  • BARNHARDT, (see also Bernhard).
  • BARNHARDT, David, laborer, res Menomonee, Shawtown.
  • BARNHARDT, Wm, laborer, res Menomonee, Shawtown.
  • BARR, John, laborer, bds Hart House.
  • BARR, Wm S, conductor W C R R, bds Eau Claire House.
  • BARRETT, Edward F, teamster, res s s Niagara 2 e of Third ave.
  • BARRETT, John, laborer, bds E F Barrett.
  • BARRETT, Michael C, teamster, bds E F Barrett.
  • BARRETT, Miss Sarah A, student, bds E F Barrett.
  • BARRETT, Thomas E, clerk, bds E F Barrett.
  • BARRIE, Samuel, boilermaker Gaston Bros, bds 987 Madison.
  • BARRON, Charles F, teamster, res 1237 S Dewey.
  • BARRON, Charlotte (wid Wm Y), res 1237 S Dewey.
  • BARRON, Diadama (wid Horton), manager D Shaw Lumber Co's boarding house, Shawtown.
  • BARRON, Van Buren, lumberman, res s s Washington, 1 e of S River.
  • BARRY, Frank D, harnessmaker D B Hotchkiss, res 703 S Barstow.
  • BARRY, George A, Secretary Leader Publishing Co, and Managing Editor Daily and Weekly Leader, res 822 Fifth ave.
  • BARRY, Matthew, engineer Eau Claire P & P Co, res 622 Putnam.
  • BARSTOW M E CHURCH, e s Barstow bet Jones and Seaver.
  • BARTEL, Michael, laborer Eau Claire Lumber Co.
  • BARTLETT, Miss M Belle, res s s Niagara 3 e of Fourth ave.
  • BARTLETT, Edward L, clerk George Johnson, bds s s Niagara 3 e of Fourth ave.
  • BARTLETT, Edward M (M D & E M Bartlett), res cor Second ave and Niagara.
  • BARTLETT, Edward W, law student Bartlett & Hayden, bds s w cor Farwell and Rowland.
  • BARTLETT, Miss Livilla P, bds s w cor S Farwell and Rowland.
  • BARTLETT, Miss Maud, res s s Niagara 3 e of Fourth ave.
  • BARTLETT, Milton D (M D & E M Bartlett), res 327 Niagara.
  • BARTLETT, Wm P (Bartlett & Hayden), see Eau Claire Tannery Co, res s w cor Farwell and Rowland.
  • BARTLETT & HAYDEN (Wm P Bartlett, Henry H. Hayden) lawyers 419 S Barstow.
  • BARTOL, Paul, laborer Eau Claire Lumber Co, bds s w cor Birch and Cochran.
  • BARTOL, Peter, carpenter, res s w cor Cochran and Birch.
  • BARTON, George, laborer, bds Ritzinger House.
  • BARTON, Miss Lizzie, bds 701 S Barstow.
  • BARTSCH, Hnery, machinist Phoenix Mnfg Co, bds J G Weizenegger.
  • BASENER, Frank, butcher, res Wisconsin bet Dewey and North.
  • BASENER, Frank Jr (Frank Basener & Co), res 633 Wisconsin.
  • BASENER, FRANK & CO (Frank Basener Jr, Andrew Pruher) Meat Market n s Wisconsin bet N Farwell and Barstow.
  • BASS, Ramson, laborer Sherman Lumber Co, bds company's boarding house.
  • BASTI, Gottlieb, laborer Eau Claire Lumber Co, res city limits nr Birch.
  • BATES, Edward J, engineer, bds 416 N Barstow.
  • BATSON, Edward, musician, bds Shawtown.
  • BATSON, George, laboer D Shaw Lumber Co, bds Shawtown.
  • BATSON, Olden, packer D Shaw Lumber Co, bds Shawtown.
  • BATSON, Wm W, laborer, res 632 Lake.
  • BATSON, Winslow, laborer D Shaw Lumber Co, res Shawtown.
  • BAUER, Gustav, laborer, bds Scandinavian House.
  • BAUER, Ignatz, nurse, res w s Erin 5 s of Birch.
  • BAUER, John, laborer, res 548 Franklin.
  • BAUMANN, August, tailro John Hanck, res 411 Washington.
  • BAUMANN, Emma, milliner, bds 317 Madison.
  • BAUMANN, Wm, butcher Drummond Bros, res 317 Madison.
  • BAYARD, Myron H, sawyer, res 704 Sixth ave.
  • BAYER, Adam, lumberman, res s s Lake 4 w of Sixth ave.
  • BAYLESS, Vincent W (H C Putnam & Co), res 1243 S River.
  • BEACON, Wm S, machinist, res n s Madison 2 e of Germania.
  • BEAHER, Peter, lumberman, bds Hart House.
  • BEAN, David, painter, res 930 Menomonee.
  • BEAN, Jane (wid Timothy H), bds s s Menomonee 3 e of Seventh ave.
  • BEAN, Silas, machinist Phoenix Mnfg Co, res cor Cameron and Babcock.
  • BEAN, Thomas, machinist, res e s Babcock 1 s of Maxon.
  • BEATON, Alexander, driver G A Buffington, bds 709 Second ave.
  • BEAUREGARD, Joseph, carpenter, res cor Price and Bellinger.
  • BEAUREGARD, Luge, cook, res 603 Bellinger.
  • BEAUREGARD, Roselia, bds 603 Bellinger.
  • BECK, Frank, carpenter, res cor Mill and railroad track.
  • BECK, Ole, res 428 Hudson.
  • BECKER, Annie, clerk Holm & Thompson, bds 208 Eau Claire.
  • BECKER, John, cabinetmaker J W Becker, bds same.
  • BECKER, John W, furniture 208 Eau Claire, bds same.
  • BEDKE, Augusta, domestic n e cor Doty and Gray.
  • BEDNARCK, Gustav, mason, res e s Bellinger 2 n of Beach.
  • BEEBE, Augustus G, baker 207 N Barstow, res same.
  • BEEBE, Miss Emily M, bds rear 109 Bridge.
  • BEEBE, Sarah (wid Clark A), res rear 109 Bridge.
  • BEECHER, Merritt S, carpenter West Side Mnfg Co, res 729 Broadway.
  • BEEMAN, Lyman, laborer Westville Lumber Co, res Menomonee, Shawtown.
  • BEGUHN, Ferdinand, laborer, res 508 Bellinger.
  • BEHN, Christian, lumberman, bds Star House.
  • BEISANG, John (Beisang & Girnau), res 624 N Barstow.
  • BEISANG & GIRNAU (John Beisang, John L Girnau), cigar mnfrs 313 Madison.
  • BELCHER, Jerusha (wid Elhanan B), bds Mary E Horey.
  • BELL, Edward, nightwatchman Eau Claire lumber Co, res D Upper Red Row.
  • BELL, Harry O, clerk G B Chapman & Co, bds 211 S Farwell.
  • BELL, John, engineer Eau Claire Lumber Co, res Eau Claire nr city limits.
  • BELL, Thomas G, molder Phoenix Mnfg Co, bds Binder House.
  • BELL, Wm, laborer, res 307 Madison.
  • BELL, Wm R, bds 211 S Farwell.
  • BELLECH, Albert, laborer, bds Svea Hotel.
  • BELLINGER, Miss Petie, bds 107 Newton.
  • BELLMAN, Frederick, mason, res 315 N Dewey.
  • BENDER, Anton, laborer, res s s Lake 3 w of Sixth ave.
  • BENICK, August, laborer, res n s Chestnut 1 w of Babcock.
  • BENICK, Augusta, bds n s Chestnut 1 w of Babcock.
  • BENICK, John, plumber, bds n s Chestnut 1 w of Babcock.
  • BENISH, Joseph, carpenter, res n e cor Oak and Forest.
  • BENJAMIN, Cora O, domestic 430 Pine.
  • BENJAMIN, Susan (wid Philander), res rear 201 Water.
  • BENJAMIN, S Franklin, carpenter, bds cor Fifth ave and Pine.
  • BENKHE, August, laborer, bds Star House.
  • BENNER, Charles F, carpenter, bds 540 Niagara.
  • BENNER, Miss Eliza, bds 540 Niagara.
  • BENNER, George W, carpenter 540 Niagara, res same.
  • BENNER, George W Jr, student, bds 540 Niagara.
  • BENNER, Miss Laura, bds 540 Niagara.
  • BENNETT, Henry, dining hall 111 Bridge, res same.
  • BENNETT, Isaiah, peddler, bds S Charles Poziski.
  • BENNETT, Sarah J, waitress Star House.
  • BENRUDE, Clara, servent Galloway House
  • BENSON, Bernt, cook, res n s Market 1 w of Seventh ave.
  • BENSON, Christ, laborer Valley Lumber Co.
  • BENSON, Herman, laborer Shaw Lumber mill, bds s s Menomonee 1 e of Crescent rolling mill.
  • BENSON, John, laborer Sherman Lumber Co, bds company's boarding house.
  • BENSON, Mathias, millwright Valley Lumber Co, res s w cor Water and Eighth ave.
  • BENT, Darius, clerk, res n e cor Third ave and Broadway.
  • BENT, Phineas, painter, bds n e cor Third ave and Broadway.
  • BERG, (see also BERGH)
  • BERG, Andrew, carpenter, res 215 Whipple.
  • BERG, Andrew, laborer, bds e s Bellinger 2 n of Price.
  • BERG, Andrew, laborer C St P M & O Ry, res e s Erin 2 s of Birch.
  • BERG, Andrew, laborer Empire Lumber Co, bds company's boarding house, Eddy Mill.
  • BERG, Bunsak, laborer, bds Ole Thompson.
  • BERG, Christ, laborer Eau Claire Lumber Co, res rear of 632 Wisconsin.
  • BERG, Christian, laborer, bds e s Bellinger 2 n of Price.
  • BERG, Christian, painter, bds 429 Hobart.
  • BERG, Ellen, cutter Eau Claire P & P Co.
  • BERG, John, laborer, res s s Division 3 e of N Dewey.
  • BERG, John, laborer, res rear s w cor N Dewey and Madison.
  • BERG, John, laborer, bds 640 Galloway.
  • BERG, John J, butcher Eau Claire meat market, res 417 Talmadge.
  • BERG, Joseph, foreman, bds Ole Thompson.
  • BERG, Julia, domestic 649 Wisconsin.
  • BERG, Olaf, clerk J P Cooper & Co, bds Nicollet House.
  • BERG, Olaf, res s s Division 2 e of Dewey.
  • BERG, Ole, lumberman, bds Ole Thompson.
  • BERG, Ole P, machinist Eau Claire Lumber Co, res 505 Dodge.
  • BERG, Otto, laborer, bds Scandinavian House.
  • BERG, Peter, laborer Eau Claire Lumber Co, bds 413 Madison.
  • BERG, Reinhart P, laborer, bds 414 N Farwell.
  • BERGERON, Henry, saloon 427 Water, res same.
  • BERGH, (see also Berg).
  • BERGH, Adolph R, bookkpr Eau Claire Lumber Co, res n e cor Forest and William.
  • BERGH, Christian, clerk Eau Claire Lumber Co, res e s Hobart 2 n of William.
  • BERGH, Ingvald C, clerk G B Chapman & Co, res 435 Hobart.
  • BERGH, Iver, butcher Eau Claire Lumber Co's meat market, bds 417 Talbot.
  • BERGH, John, butcher Eau Claire Lumber Co's meat market, res 417 Talbot.
  • BERGLUND, Christine (Boystrem & Berglund), res Northwestern Hotel.
  • BERGLUND, Emma, domestic 1011 Porter ave.
  • BERGLUND, John, laborer, bds Svea Hotel.
  • BERGLUND, Mary, domestic s w cor S Farwell and Rowland.
  • BERGMAN, John L, blacksmith, res s s Niagara 1 e of Fifth ave.
  • BERGQUIST, Andrew, laborer, bds Svea Hotel.
  • BERGQUIST, Charles, laborer, bds Svea Hotel.
  • BERNARD, Armand, cook Eau Claire House.
  • BERNHARD, (see also Barnhardt).
  • BERNHARD, Joseph J, clerk Kaufman & Bachrach, bds Galloway House.
  • BERRY, May, finisher Eau Claire P & P Co, bds Hobart nr Dell.
  • BERSVENSEN, Hans, axeman Woodbury's engineer corps, rooms River opp Postoffice.
  • BERTHOLD, August, cigarmaker J Derge & Bro, res 22y Broadway.
  • BEST, J Philip, carriagemaker Bonell Bros, res 1227 S Dewey.
  • BEST, Rockwell, painter, bds n w cor Broadway and Seventh ave.
  • BETHKI, Augusta, domestic, 748 First ave.
  • BERTHOLD, August, cigarmaker, res s s Broadway 2 w of Eighth ave.
  • BETTS, John, butcher Drummond Bros, res Third ave bet Pine and Congress.
  • BETTZ, Frank, machinist N Shaw's foundry, bds 605 Niagara.
  • BETTZ, John, shoemaker, res w s Second ave 2 s of Central.
  • BEU, John E, laborer Eau Claire Lumber Co.
  • BEUELL, Caroline, teacher North Side School, bds 610 Wisconsin.
  • BEVANS, Miss May M, teacher East Side High School, res s e cor Barstow and Rowland.
  • BIE, John, bartender Herman Hanson, bds same.
  • BIGELOW, Eugene A, bartender Frank Puelle, bds n w cor Wisconsin and North.
  • BIGGER, Peter, cook Kneer House.
  • BILBEN, Peter, laboer, bds s w cor Water and Eighth ave.
  • BILLS, Daniel, sawyer Sherman Lumber Co, bds company's boarding house.
  • BINDER, Abram, grocer 708 S Barstow, res same.
  • BINDER, Catherine (wid Jacob F), bds 830 Prospect.
  • BINDER HOUSE, Jeffrey Binder Proprietor, 710 S Barstow.
  • BINDER, Jeffrey, proprietor Binder House, res same.
  • BINKHOLZ, Julius, carpenter, res 402 Bellinger.
  • BIRON, (See Byron).
  • BISHOP, Mrs Lina M, dressmaker 109 Bridge, res same.
  • BJORKANDER, Gustaf, shoemaker e s Franklin 1 n of Madison, bds 634 Franklin.
  • BLACK, George, laborer, bds 1012 Madison.
  • BLACK, Wm, laborer, res 1012 Madison.
  • BLACKWELL, Frederick, Blank Book Manufacturer and Bookbinder 208 Kelsey, res n e cor Jones and Dewey.
  • BLAIR, Frank G, carpenter, res s w cor Hudson and First ave.
  • BLAISDELL, John W, propr Blaisdell's Restaurant n e cor Water and Fourth ave, res same.
  • BLAISDELL'S RESTAURANT, John W Blaisdell Proprietor, n e cor Water and Fourth ave.
  • BLAKE, Allen L, laborer, bds Binder House.
  • BLAKESLEE, Miss Carrie, teacher Washington School, bds 533 Water.
  • BLANCHARD, Ernest, bookkpr, bds 1004 Third ave.
  • BLANEY, Johnson, laborer, bds 981 Madison.
  • BLASHFIELD, Annie (wid Orsemus), bds cor Mappa and Randall.
  • BLASKI, John, fireman C St P M & O Ry, res s s Madison 1 w of N Farwell.
  • BLASTREN, Mary J, domestic n w cor Niagara and Second ave.
  • BLAY, Frank, laborer, bds s w cor Water and Seventh ave.
  • BLESTREN, Agnes, domestic 725 Chippewa.
  • BLESTREN, Hans M G, clerk F Sandborg & Co, bds S J Blestren.
  • BLESTREN, Sever J, laboer, res n s Niagara 2 e of Second ave.
  • BLETCHER, Fred J, cashier Eau Claire City Ry Co, bds Eau Claire House.
  • BLETCHER, Joseph, with Eau Claire Chilled Plow Co, bds Eau Claire House.
  • BLEXRUD, Erik A, tailor A Nyquist, res cor Fifth ave and Bridge.
  • BLISS, Carl, student, bds 701 S River.
  • BLISS, Miss Fannie P, teacher Garfield School, bds s s Broadway 2 e of Fifth ave.
  • BLISS, Moses B, res s s Broadway 2 e of Fifth ave.
  • BLIX, Albert, laborer Valley Lumber Co.
  • BLIX, John, laborer Valley Lumber Co, bds Menomonee, Shawtown.
  • BLODGETT, Charles H, carpenter, bds 639 Water.
  • BLODGETT, Luther A, teamster, res n e cor Broadway and Seventh ave.
  • BLONQUEST, August, laborer Phoenix Mnfg Co, res 830 Main.
  • BLONQUEST, Frederick, laborer Phoenix Mnfg Co, res  830 Main.
  • BLONQUEST, John, laborer Eau Claire Lumber Co, bds 830 Main.
  • BLONQUEST, Mathias, laborer Eau Claire Lumber Co, res s s Prospect 2 w of Grove.
  • BLUBERG, Nels, laborer, bds Betsy Stav.
  • BLUM, Ephraim, laborer Dennis Cody, bds Empire Lumber Co's boarding house, Eddy Mill.
  • BLUM, John, laborer Empire Lumber Co, res w s Dewey 6 n of Division.
  • BLUM, Valentin, saloon 124 N Barstow, res same.
  • BLYSTONE, George H, clerk, bds 331 Niagara.
  • BOARDMAN, John, engineer W C R R, bds Mary Randall.
  • BODINE, Charles, carriage painter Bonell Bros, bds Binder House.
  • BODINE, George, carriage painter Bonell Bros, res 1325 State.
  • BODINUS,Herman, bookkpr A Kahn, bds Eau Claire House.
  • BOEHM, Rev. Joseph, pastor Church of the Sacred Heart, res w s Dewey 1 n of Madison.
  • BOHN, Christ (Kjorstad & Bohn), res cor Mappa and Price.
  • BOLBON, Erick, laborer D Shaw Lumber Co, bds company's boarding house.
  • BOLGE, Andrew, laborer Westville Lumber Co, res Menomonee, Shawtown.
  • BOLIN, Frank C, lumberman, res rear of 632 Wisconsin.
  • BOLIN, John, lumberman, bds Saginaw House.
  • BOLIN, Peter J, Proprietor Saginaw House 211 S. Barstow.
  • BOLLES, Adolph, carpenter, bds s e cor First ave and Lake.
  • BOLLES, Solomon S, mason, res 314 Seventh ave.
  • BOMAR, Jacob, res 414 S Barstow.
  • BONA, Wm H, carpenter, res s s Chippewa 2 w of Fifthe ave.
  • BOND, Joseph, propr Zoological Garden, res nr city limits.
  • BOND, Mary, domestic 1107 S Dewey.
  • BONDMAN, John U, yeast agent, bds Star House.
  • BONELL BROTHERS, (James and William), carriage mnfrs s e cor Barstow and Jones.
  • BONELL, Frederick, photographer Bridge street nr Bridge, rooms 710 First ave.
  • BONELL, James (Bonell Bros), res 901 Porter ave.
  • BONELL, James Jr, carriagemaker Bonell Bros, res e s Farwell 4 s of Washington.
  • BONELL, Wm (Bonell Bros), res 1245 S Farwell.
  • BONK, John, laborer Eau Claire Lumber Co, res w s Cochran 2 s of Birch.
  • BONTON, Edward, carpenter, res cor Randall and Babcock.
  • BOOTH, Arthur, teamster T A Harrigan, bds Binder House.
  • BOOTH, Benjamin F, bookkpr Davis & Smith, bds Galloway House.
  • BORGAN, Christian, laborer Valley Lumber Co, bds n s Market 1 w of Seventh ave.
  • BORGEN, Clark, laborer Eau Claire lumber Co, res 414 N Farwell.
  • BORGEN, Edward, laborer, res 816 Market.
  • BORGEN, Hans, carpenter, res cor Oxford ave and Mill.
  • BORGEN, Knud, laborer Eau Claire Lumber Co, res Madison.
  • BORGEN, Peter, laborer, res 814 Market.
  • BORGMAN, John, laborer Eau Claire Lumber Co, bds 216 William.
  • BORIGHT, Horace, res 320 Water.
  • BOROFKA, Lenhart, laborer, res 513 N. Barstow.
  • BOROFKA, Mathias, laborer, res 548 Franklin.
  • BORTLE, George H, carpenter, res e s Porter ave 2 s of Newton.
  • BOSLEY, Darius, engineer Wabasha Elevator Co, bds n s Fulton 1 w of Fifth ave.
  • BOSTWICK, Arthur J (Hanson & Bostwick), bds 403 Forest.
  • BOSTWICK, Arthur S, foreman Eau Claire Lumber Co, res 403 Forest.
  • BOSTWICK, Culver M, carpenter E M Fish & Co, res n s Summit ave 5 e of S River.
  • BOSTWICK, Miss Frances, dressmaker, bds 403 Forest.
  • BOSTWICK, Miss Minnie, teacher N S Branch School, bds s e cor Farwell and Wisconsin.
  • BOUCHARD, Frank H (Bouchard, Flasher & Co), res 513 S River.
  • BOUCHARD, FLASHER & CO (Frank H Bouchard, Emanual B. Flasher, Alexander McEachern), grocers 405 S Barstow.
  • BOUTIN, Joseph, carpenter Phoenix Mnfg Co, res cor Sixth ave and Water.
  • BOUTIN, Octavas, laborer, res n s Water 1 e of Seventh.
  • BOUTON, Frank, bartender, bds n s Bridge 1 w of River.
  • BOUTON, Joseph, saloon n s Bridge 1 w of River.
  • BOUTON, Victor, bds n s Bridge 1 w of River.
  • BOWE, Edward, laborer, bds Menomonee, Shawtown.
  • BOWE, Michael A, miller Cresent Rolling Mills, res Menomonee, Shawtown.
  • BOWMAN, Thomas O, machinist N Shaw's foundry, res 515 Niagara.
  • BOWNE, James F (Bowne & Bullen), res e s Second s of Central.
  • BOWNE & BULLEN (James F Bowne, Charles E Bullen), Dry Goods and Notions n s Water 2 e of Fourth ave.
  • BOYCE, Patrick, laborer Westville Lumber Co, bds Menomonee, Shawtown.
  • BOYD, Abram, carpenter, bds 1004 Third ave.
  • BOYD, Archibald, laborer Eau Claire Lumber Co, res nr company's water mill.
  • BOYD, D Jacob, laborer Eau Claire P & P Co, bds 622 Putnam.
  • BOYD, Hans, driver J A Smith, bds cor Wisconsin and Hobart.
  • BOYD, Robert K, real estate, res 1022 Third ave.
  • BOYD, Tena, domestic 533 Forest.
  • BOYD, Wm, laborer Eau Claire Lumber Co.
  • BOYLE, Charles W, laborer, res n e cor Bellinger and Spruce.
  • BOYLE, James, laborer Eau Claire Lumber Co.
  • BOYSTREM, Carl (Boystrem & Berglund), res Northwestern Hotel.
  • BOYSTREM & BERGLUND (Carl Boystrem, Chistine Berglund), Proprietors Northwestern Hotel cor Wisconsin and N Barstow.
  • BRACE, Leaman A, Clerk of Circuit and County Courts, County Court House, res n e cor S River and Washington.
  • BRACKETT, Charles, bds 417 Seaver.
  • BRACKETT, Frank E, clerk Postoffice, bds 417 Seaver.
  • BRACKETT, James M, Postmaster s e cor Kelsey and River, res 417 Seaver.
  • BRACKETT, John, medical student Galloway & Lyman, bds 417 Seaver.
  • BRACKETT, Seward W, Assistant Postmaster, res 417 Seaver.
  • BRADFORD, Graves, laborer Valley Lumber Co.
  • BRADFORD, Henry, barber 324 Water, res same.
  • BRADLEY, Margaret C (wid Horace), bds n e cor Randall and Mill head of First ave.
  • BRADSTREET, J S, vice pres Eau Claire City Railway Co, res Gardiner, Me.
  • BRADT, Albert, laborer Empire Lumber Co, res Eddy Mill.
  • BRADY, Daniel, bartender W Zimmerman, res 413 William.
  • BRAGG, Charles, lumber Sherman Lumber Co, bds company's boarding house.
  • BRAGG, Charles A, teamster, bds n e cor Chestnut and Whipple.
  • BRAGG, Walter K, carpenter, res n e cor Chestnut and Whipple.
  • BRAINARD, Edwin, res 922 Birch.
  • BRAINARD, Miss Olive A, clerk, bds 922 Birch.
  • BRANCEL, Fred C, salesman Hunner, Rowe & Co, bds H N Brancel.
  • BRANCEL, Harmon N, clerk A H Hollen, res n e cor Jones and Dewey.
  • BRANCHEAU, Wm, laborer Valley Lumber Co, res 642 Menomonee.
  • BRANDON, Martin B, laborer, bds Charles Erikson.
  • BRANDSTAD, Paul (Devitt & Brandstad), res n e cor Madison and Hobart.
  • BRANDT, Frank, mason, res 411 Water.
  • BRANDT, Frederick, laborer, bds 528 N Barstow.
  • BRANDT, Gertie, domestic 1230 S River.
  • BRANDT, Julius R, clerk, res n s Summit ave 4 e of S River.
  • BRANDT, Ludwig C, carpenter, res 621 Fulton.
  • BRANDT, Tony, mason, bds 511 Water.
  • BRANSELL, Christopher, laborer, bds s e cor First ave and Lake.
  • BRANT, George, butcher Kleiner Bros, bds 217 Fourth ave.
  • BRASINO, Frank, carpenter, res 515 Germania.
  • BRATLAND, Elias, carpenter, res s e cor Babcock and Spruce.
  • BRATSCH, Henry, machinist Phoenix Mnfg Co, res River nr city limits.
  • BRAUN (see also Brown).
  • BRAUN, Joseph, driver Alex Zipperer, bds 640 Niagara.
  • BRAWLEY, Arthur, molder N Shaw's foundry, bds Menomonee, Shawtown.
  • BRAY, Charles B, carpenter, res 527 Pine.
  • BRAY, Wm, lumber, res foot of Congress.
  • BREDBERG, Andrew, blacksmith, bds Svea Hotel.
  • BREDESON, Peter, laborer Valley Lumber Co, res s s Water 1 e of Eighth ave.
  • BREESE, Allaire G, tinner Kemp & Richardson, bds 1024 First ave.
  • BREIEN, Hans, laborer John A Jones, bds same.
  • BREIEN, Ole, laborer John A Jones, bds same.
  • BRENDGORD, Thomas, foreman Buffington's mills, res 825 Chippewa.
  • BRENILSON, Lena, domestic, 605 River.
  • BRENNAN, Albert, carpenter, bds w s Talmadge 1 s of Jones.
  • BRENNAN, Casper, lumberman, bds 420 Galloway.
  • BRENNAN, John, laborer, bds 420 Galloway.
  • BRENNAN, John, laborer, res s s Jones 1 e of Dodge.
  • BRENNAN, Michael, carpenter, res w s Talmadge 1 s of Jones.
  • BRENNAN, Thomas, laborer, bds s s Jones 1 e of Dodge.
  • BRENSHAW, Frank, laborer, res 518 Water.
  • BRENVEL, Mary, domestic, 703 Chippewa.
  • BRESEE, Darius, real estate, bds Eau Claire House.
  • BRESERA, John, peddler, res 527 N Barstow.
  • BREWER, Robert N, bricklayer, res 923 Third ave.
  • BREZENA, Frank, cutter Eau Claire P and P Co.
  • BRESINA, John, laborer, res 450 Germania.
  • BRIDGES, Zachariah C, laborer Westville Lumber Co, res Menomonee, Shawtown.
  • BRIGGS, Edgar, sawyer, res 115 Water.
  • BRIGGS, Miss Ella M, teacher Eau Claire Kindergarten, bds 122 Broadway.
  • BRIGGS, Joseph M, engineer of Waterworks D Shaw Lumber Co, res 528 Chippewa.
  • BRIGGS, Myron, foreman, res 122 Broadway.
  • BRIMI, Annie, domestic, 226 Hudson.
  • BRIMI, Syver E, Clothing, Gents' Furnishing Goods, Boots and Shoes, Hats and Caps, Etc, 210 S Barstow, res 528 Hobart.
  • BRINKL, Joseph, laborer Eau Claire P and P Co, res e s N River n of Elm.
  • BRISBOIS, Nelson J, clerk, bds 416 Doty.
  • BRISBOIS, Peter, laborer, res cor Babcock and Price.
  • BRITTEN, John, Proprietor Wisconsin House cor Hubbard and Wisconsin.
  • BRITTON, Milford E, feed stable 217 Water, res 226 same.
  • BRITTON, Sarah (wid John), res 416 Doty.
  • BRITTON, Sarah E (wid George), bds M E Britton.
  • BRITTON, Willis, res Menomonee, Shawtown.
  • BRIUS, Alfred, laborer Valley Lumber Co, bds company's boarding house.
  • BROBACK, Andrew, driver C A Bullen, bds same.
  • BROBACK, Mons, laborer, bds Betsy Stav.
  • BROCKSTO, Ole, laborer Eau Claire Lumber Co.
  • BROKOP, Wm, machinist, Eau Claire P and P Co.
  • BRONEIS, Gothardt, laborer Eau Claire Lumber Co, res s w cor Erin and Birch.
  • BROOKS, Alson S, driver, bds 820 First ave.
  • BROOKS, Amelia D (wid Hiram), res 913 Porter ave.
  • BROOKS, Austin A, butcher, res e s Farwell 3 s of Washington.
  • BROOKS, Frank C (Frawley, Hendricks & Brooks), res 417 N Barstow.
  • BROOKS, Harry E, student, bds 913 Porter ave.
  • BROOKS, Jacob, foreman, bds Kneer House.
  • BROOKS, James H, clerk S C Brooks, res 701 S River.
  • BROOKS, Louis, lumber inspector D Shaw Lumber Co, res Menomonee, Shawtown.
  • BROOKS, Samuel C, hardware 320 S Barstow, res 414 Jones.
  • BROOKS, Wm, hack driver Samuel Ellis, bds 225 EauClaire.
  • BROTEN, Hans, foreman res s s Division 1 e of Erin.
  • BROUGH, Alfred, laborer Valley Lumber Co, bds company's boarding house.
  • BROWN, (see also Braun).
  • BROWN, Able S, sorter Eau Claire Lumber Co, bds n s Niagara 3 e of Eighth ave.
  • BROWN, Albert, student, bds 1103 S Farwell.
  • BROWN, Andrew, res s s Elizabeth 1 e of Second ave.
  • BROWN, Miss Annie, teacher Eau Claire Commercial College, bds s s Elizabeth 1 n of Second ave.
  • BROWN, Azubah (wid Wm C), res n s Niagara 3 e of Eighth ave.
  • BROWN, Miss Bessie D, cashier G B Chapman & Co, bds 1103 S Farwell.
  • BROWN, Chancellor L, Practical Stair Builder s s Bridge 3 w of First ave, res 406 Whipple.
  • BROWN, Charles A, teamster, bds n s Niagara 3 e of Eighth ave.
  • BROWN, Charles E, painter, res 1107 S Dewey.
  • BROWN, Charles L, engineer, bds 1236 S Farwell.
  • BROWN, Christian, salesman E W Allen, res 303 Galloway.
  • BROWN, Clarence, engineer, res 627 Hudson.
  • BROWN, Daniel E (Brown & Nichols), res 1103 S Farwell.
  • BROWN, Ephriam W, carpenter, res 138 Gilbert ave.
  • BROWN, Frank, laborer, res 147 Water.
  • BROWN, Frank A, clerk G T Thompson, res 138 Gilbert ave.
  • BROWN, Herman, bartender H Pederson, bds 207 Madison.
  • BROWN, James H, engineer, res 1236 S Farwell.
  • BROWN, Jeremiah (Quigg and Brown) res n w cor Barstow and Galloway.
  • BROWN, John, res 503 Wisconsin.
  • BROWN, Joseph, laborer Eau Claire Lumber Co.
  • BROWN, Miss Lulu, student, bds 1103 S Farwell.
  • BROWN, Martin, works Galloway House, bds same.
  • BROWN, Michael, laborer Eau Claire Lumber Co.
  • BROWN, Patrick, filer Eau Claire Lumber Co, res n w cor Franklin and Madison
  • BROWN, Wm, clerk Mrs H Hendrikson, bds 826 Second ave.
  • BROWN, Wm, carpenter, res n s Fulton 4 w of Sixth ave.
  • BROWN, Wm, painter, bds s s Elizabeth 1 e of Second ave.
  • BROWN, W Monroe, news agt, res 620 N Barstow.
  • BROWN & NICHOLS (Daniel E Brown, Edward A Nichols), Hardware, Stoves, Tinware, House Furnishing Goods, Furnaces, Tin Roofing, Etc, 213 S. Barstow.
  • BROWNELL, Mary (wid Seymour), res n e cor Franklin and Madison.
  • BROWNELL, Nelson C, brakeman W C R R, bds Mary Brownell.
  • BROWNING, Wm H, clerk J A Smith, bds 311 S Barstow.
  • BRUCKER, Charles, saloon, res e s Mappa 1 n of Randall.
  • BRUDEN, Hans, edger Empire Lumber Co. bds company's boarding house, Eddy Mill.
  • BRUDEN, John, laborer Empire Lumber Co, bds company's boarding house.
  • BRUEN, James, scaler, bds n w cor Broadway and Seventh ave.
  • BRUHN, Emil F, cigarmaker J Derge & Bro, res 811 S Dewey.
  • BRUNNER, Edward J, Merchant Tailor 310 Eau Claire, res same.
  • BRUNNER, Frank, laborer Eau Claire Lumber co, res w s Germania 5 n of Birch.
  • BRUNNER, Mrs. Gunil, bds 5t49 Franklin.
  • BRYANT, S A Douglass, carpenter, res 210 Whipple.
  • BRYNILDSEN, Gustav C, manager Woodbury's engineer corps, rooms 205 N Barstow
  • BRYNILDSON, Hans, elk Hunner, Rowe & Co, res 324 Oak.
  • BUBLITZ, Edward, pile driver, bds 432 Water.
  • BUCK, George A, Flour and Feed 703 S Barstow, res 207 Seaver.
  • BUCK, Norman L, manager W E Stevens, res n w cor Emery and Dewey.
  • BUCK, Willis F, Clerk G B Buck, rooms 703 S Barstow.
  • BUCKEN, Mary, domestic 806 S River.
  • BUCKLEY, Daniel J, foreman D Shaw Lumber Co, bds company's boarding house.
  • BUE, Anna, domestic 307 Niagara.
  • BUEHLKE, Herman, laborer, res 413 Beach.
  • BUELL, Miss Callie, teacher North Side High School, bds Evans Q Thomas.
  • BUELLESBACH, Andrew, bartender, res w s Dewey 1 n of Divison.
  • BUELLESBACH, Wm, Superintendent City Poor Hospital, res 324 N Farwell.
  • BUELLESBACH, Wm Jr, works Beisang & Girnau, bds 324 N Farwell.
  • BUFFINGTON, Byron A, pres Eau Claire Grocer Co, res 603 Second ave.
  • BUFFINGTON, Clarence M, supt Dells Improvement Co, res 623 Second ave.
  • BUFFINGTON, George A, vice pres Valley Lumber Co, res 709 Second ave.
  • BUHRMANN, Henry, harnessmaker D B Hotchkiss, res s e cor S Dewey and Rowland
  • BUHRMANN, Lena, domestic 1238 S River.
  • BULGER, James, teamster Eau Claire Lumber Co, res E Upper Red Row.
  • BULLARD, Lorenzo (Bullard & Potter), res 321 Fourth ave.
  • BULLARD & POTTER (Lorenzo Bullard, Herbert R Potter), boots and shoes 111 Kelsey.
  • BULLEN, Charles E (Bonne & Bullen), res 620 Third ave.
  • BULLEN, Francis G (wid Joseph), bds 239 Lake.
  • BULLEN & HOYT (Charles E Bullen, John E Hoyt Jr), Lime, Etc, w s First ave bet Bridge and Ann.
  • BULLESBACH, J Wm, cigarmaker, bds 324 N Farwell.
  • BULLESBACH, Matthias, brewer, bds 324 N Farwell.
  • BURCHARD, Miss Matie, bds 622 Wisconsin.
  • BURCHARD, Theodore G, engineer C St P M & O Ry, res 622 Wisconsin.
  • BURDEN, John, laborer, res cor Second and Maple.
  • BURDETT, Miss Mary, confectionery 219 N Barstow, res same.
  • BURDETT, Walter, bds 219 N Barstow.
  • BURDICK, Martin, carpenter, res 826 Water.
  • BURDITT, Allan, sec Dells Lumber Co, res w s Third ave 2 s of Congress.
  • BURG, Alexander E, laborer, bds 504 Kelsey.
  • BURGAR, Mrs. Margaret E, res 1235 S Farwell.
  • BURGAR, Milo P, loan office 305 Kelsey, res 1235 S Farwell.
  • BURGER, Joseph, laborer Eau Claire Lumber Co, bds 515 Germania.
  • BURGER, Joseph, laborer C St P M & O Ry, res 548 Germania.
  • BURKE, Henry W, with Riegelman Bros, rooms 312 Wisconsin.
  • BURKHARDT, Julia (wid John), res 526 Mill.
  • BURKHART, Emil, propr Central House 514 Galloway.
  • BURKHART, John, laborer, res 210 Eau Claire.
  • BURLINGHAM, Mary (wid Squire), res e s Babcock 2 n of Beach.
  • BURLINGHAM, Wellman D, lumberman, res cor Third and Cameron.
  • BURN, Lina, bds 305 Dodge.
  • BURNETT, Miss Allie, saleslady N D Coon, bds 223 Fourth ave.
  • BURNETT, Wm W, traveling agt N D Coon, rooms 223 Fourth ave.
  • BURNS, (see also Byrnes).
  • BURNS, Adam W, engineer, res s w cor Babcock and Cameron.
  • BURNS, Caroline (wid John), res F Upper Red Row.
  • BURNS, Dennis, laborer, bds Star House.
  • BURNS, James, conductor C St P M & O Ry, bds cor Chestnut and Mappa.
  • BURNS, John, fireman C St P M & O Ry, bds 420 Galloway.
  • BURNS, John M, farmer, res n w cor Randall and Mill.
  • BURNS, Mary, domestic 726 Menomonee.
  • BURNS, Moses W, Photographer 114 Kelsey, res 535 Congress.
  • BURNS, Thomas, blacksmith, bds 516 Congress.
  • BURNS, Thomas, engineer C St P M & O Ry, res 528 Germania.
  • BURNS, Wm, laborer, res s s Eau Claire 2 e of Doty.
  • BURNS, Wm, engineer, res 616 Hobart.
  • BURNSEN, John, propr Madison House n s Madison 3 w of Hobart.
  • BUROS, John C, blacksmith A Mattison, bds same.
  • BURPESHU, Thomas, laborer, res 554 Germania.
  • BURROUGHS, Edward S, clerk L G Moon, res Postoffice Blk.
  • BURROWS, John P, millwright, res cor Third and Platt.
  • BURTON, George F, patternmaker N Shaw's foundry, res 732 Niagara.
  • BUSHMAN, Florence, domestic C S Farwell 2 s of Kelsey.
  • BUTLER, Edmund J, lumberman, res n s Kelsey 2 e of Doty.
  • BUTLER, Miss Maggie E, teacher, bds n e cor Kelsey and Doty.
  • BUTLER, Miss Maggie M, bds s s Niagara 2 w of Second ave.
  • BUTLER, Michael, laborer, res cor Doty and Kelsey.
  • BUTLER, Ruel M, lumberman, res near 538 Menomonee.
  • BUTLER, Thomas, lumberman, res 538 Menomonee.
  • BUTLER, Wm, millwright Valley Lumber Co, res Broadway nr city limits.
  • BUTLER, Wm, student, bds cor Kelsey and Doty.
  • BUTTERFIELD, Walter E, bartender Galloway House, res 606 Bridge.
  • BUTTERFIELD, Wesley G (E M Fish & Co), res 1107 S River.
  • BUTTERFIELD, Wm P, carpenter, res 1107 S River.
  • BUTTERWORTH, Edmund, molder, res 633 Wisconsin.
  • BYRNES (see also Burns).
  • BYRNES, John M, clerk freight depot C St P M & O Ry, bds s e cor Madison and Franklin.
  • BYRON, Wm, lumberman, bds American House.
-As transcribed from the 1884 Eau Claire City Directory, R. L. Polk & Co.

Please use this form to search this site:
  Help
Site Search by PicoSearch pico
disclaimer

The WIGenWeb Project logo was designed and provided by Debbie Barrett.



DISCLAIMER:  No claim is made to the copyrights of the individual submitters. The contents of this entire website may be used for personal use only by individuals researching their ancestry. Commercial use of this information for profit is strictly prohibited without prior permission of the owners. Other genealogical websites may link to this website; however, permission is not granted to duplicate any of the contents. Anyone contributing material for posting does so in recognition of its free, non-commercial distribution, as well as the responsibility to assure that no copyright is violated by the submission.  This website and its coordinator are not responsible for donations of copyrighted material where explicit written permission has not been granted for use.

copyright footer


Copyright © 1998 - 2012 wigenwebcc
All Rights Reserved
This website was first established on 28 Jan 1998